Vairavimo kursai pakeitė gyvenimą

Judėjimo negalią turintieji kviečiami registruotis į vairavimo mokymus.

Įtrauktis ir įvairovė
Nustatymai

Birutė Sakalauskienė negali atsidžiaugti – sėda į automobilį ir važiuoja kur tik nori: pas gydytojus, į parduotuvę, į bažnyčią, prie ežero. Jos gyvenimas pasikeitė nusprendus lankyti vairavimo kursus. Tokią galimybę judėjimo negalią turintiems žmonėms suteikia Valakupių reabilitacijos centras (VRC). Šiuo metu čia renkama grupė į birželio mėnesį vyksiančius vairavimo mokymus. 

Išdrįso užsiregistruoti

Apie tai, kad vyks vairavimo kursai judėjimo negalią turintiems žmonėms, Birutė sužinojo visai atsitiktinai – Utenos rajono neįgaliųjų draugijos, kurios narė yra, Facebook paskyroje perskaitė skelbimą. Ji sako ilgai dvejojusi: buvo nedrąsu, ar pavyks. Juolab kad ir buvęs vyras sakydavo, kad kas jau kas, bet ji niekada nevairuos, juk net dviračiu gerai nepavažiuoja (Birutė buvusi dviratininkė, tačiau dėl intensyvaus sporto pažeistos jo kojos).

„Gal pabandysiu, negi esu tokia beviltiška“, – mąstė moteris, bet vis nesiryždavo surinkti telefono numerio. Vieną dieną sutiko Utenos rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkę Sandrą Ragaišytę ir užsiminė apie savo svajonę. „Norą turi? Galimybės yra“, – trumpai drūtai pasakė Sandra ir padėjo užpildyti reikiamus dokumentus.

Netrukus Birutė sulaukė skambučio iš VRC ir buvo pakviesta atvykti į Kauną. Moteris sako tą laiką prisimenanti kaip vieną gražiausių savo gyvenime. Apgyvendino, aplinka puiki, mokytojai draugiški. Susidraugavo su kitais mokymų bičiuliais – iki šiol bendrauja. Tiesa, mokytis reikėjo daug. „Ilgas valandas sėdėjome prie kompiuterio spręsdami uždavinius“, – prisimena Birutė.

Ji pasakoja, kad kartą, kai nepavyko gerai pastatyti automobilio, buvo kilusi mintis viską mesti. Tačiau, pasak Birutės, mokytojai psichologiškai pasiruošę – moka padrąsinti, žino, kaip elgtis su įvairių negalių turinčiais žmonėmis. Nors persėdus į „Regitros“ automobilį buvo daug baimės, kaip ir važinėti po nepažįstamą Kauną, vairavimo egzaminą pavyko nesunkiai išlaikyti. „Neįsivaizduojat, kokios tai emocijos. Nežinojau, kaip džiaugtis“, – emocijų neslepia moteris.


Pasijuto laisva

„50-mečio proga pasidovanojau sau teises“, – moteris sako, kad išsipildė jos svajonė. Gavusi vairuotojo pažymėjimą Birutė nusipirko automobilį, kuris tapo jos geru draugu: „Kur noriu, ten važiuoju, nieko nereikia prašyti, maldauti, kad nuvežtų.“ Tai jai labai svarbu, nes gyvena vienkiemyje, kur autobusai nevažiuoja, o iki rajono centro 40 km. Birutė susirado darbo Utenoje, iki kurios 130 km – nuvažiuoja, 3 dienas dirba, tuomet grįžta namo.

Moteris pasakoja, kad vairavimas jai ne tik dovanojo laisvę, bet ir išvadavo iš depresijos – išėjus vaikams (vyras mirė kai Birutei buvo 35-eri) gyvenimas buvo praradęs spalvas. Dabar ji džiaugiasi kiekviena diena ir ragina visus išdrįsti užsiregistruoti į vairavimo mokymus. „Gal mano pavyzdys parodys, kad viskas įmanoma“, – sako moteris.


Kviečiami registruotis

Birutė pasakoja, kad turi vos 20 proc. darbingumo, jos kojos silpnos. Bet tai ne bėda – sėkmingai vairuoja automobilį su automatine pavara. Be to, ant vairo uždedamas specialus burbulas, nes viena jos ranka pažeista.

Vairuoti kviečiami ir visai kojų nevaldantys, kitokią judėjimo negalią turintys žmonės – tereikia užsiregistruoti. Į Neįgaliųjų vairavimo mokyklą priimami judėjimo sutrikimų turintys asmenys, kuriems nustatytas 0-45 proc. darbingumo lygis ir Vairuotojo sveikatos patik­rinimo medicininėje pažymoje (Forma Nr. 083-1/a) nurodytas transporto priemonės pritaikymo apribojimas (apribojimų kodai 10-43). T. y. asmuo gali vairuoti tik transporto priemonę su rankinio valdymo įranga ar su automatine pavarų dėže bei priedais sutrikusiai griebimo funkcijai kompensuoti. Teorijos mokymai šiemet vyks nuotoliniu būdu, o praktinis vairavimas – Kaune. Dalyviai iš kitų miestų gali būti apgyvendinami. Kaip pradėti? Reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją dėl medicininės pažymos ir tada paskambinti vairavimo kursų koordinatorei Linai telefonais 85 247 74 51, 8 612 09926.

Šie kursai nemokami, juos finansuoja Neįgaliųjų reikalų departamentas.

Emilija STONKUTĖ

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje