Ypatingų vaikų ypatingas kūrinys – JAV ambasadoriui

Ana Raketytė ir jos vektorinės tapybos piešinys „Laiko upė“.

Įtrauktis ir įvairovė
Nustatymai

Lietuvą pasaulyje ir toliau garsina ypatingų poreikių vaikų darbai. Šįkart unikalus Vilniaus Šilo mokyklos moksleivės Anos Raketytės vektorinės tapybos piešinys „Laiko upė“ papuoš JAV ambasados Lietuvoje erdves – jis įteiktas ambasadoriui Robertui S. Gilchristui.

Ana savo kūrinį atliko unikalia vektorinės tapybos technika. Antrus metus nuotoliniu būdu kurti paveikslus šia technika talentingą mergaitę moko laisvasis neformalaus vaikų švietimo ir Kelmės specialiosios mokyklos mokytojas Valdas Kančauskas. Mokytojo teigimu, ypatingą susižavėjimą kelia Anos tobulėjimas, gebėjimas vaizdu išreikšti emocijas ir, žinoma, pasiryžimas mokytis naujos darbo atlikimo technikos nepaisant jos diagnozės – autizmo spektro sutrikimo ir pandemijos keliamų iššūkių.

Valdas Kančauskas.

Kas yra vektorinė tapyba?

Tai – šiuolaikinė kūrybos technika, gimstanti pasitelkiant informacines technologijas kaip kūrybinės saviraiškos būdą. Paprasčiau tariant tai – tapyba kompiuteriu, itin priimtina dabartinei vaikų kartai.

Naudojant tam tikras prog­ramas galima tapyti tarsi gyvai, naudojant dažus ir teptuką. Atspausdinti darbai nesiskiria nuo įprastos tapybos ant drobės. Tokio tapymo privalumas – kad vaikų darbai gali būti perkelti ant neriboto dydžio, formato ir tekstūros paviršių – iš esmės ant bet kokios medžiagos: fotopopieriaus, audinio, stiklo, keramikos, plastmasės, tapymo drobės ir kitur. O inovatyvūs, išskirtiniai tapybos darbai gali puošti biurus, viešbučius, asmenines ir įvairiausias visuomenines erdves.


Kuo vektorinė tapyba, kaip veikla, dar ypatinga?

Ji skatina ypatingų poreikių vaikų integraciją į visuomenę ir atveria jiems vartus į pasaulį, padeda realizuoti save bei siekti naujų žinių ir jų pritaikymo galimybių kuriant savo ateitį. Visuomenė privalo pamatyti, kad šie vaikai, nepaisant jų negalios, gali būti svarbūs, įdomūs, reikalingi, kurti pridėtinę vertę bei savo kūrybiškumu keisti įsigalėjusias stereotipines nuostatas.

Tapydami vaikai mokosi mąstyti vizualiai, matyti sąsajas tarp reiškinių, jausti atstumą, spalvas, formas, labiau suvokti savo jausmus, emocijas ir atvaizduoti tai piešiniu. Ugdoma spalvinga, kūrybinga, empatiška, pastabi, pozityvi asmenybė. Ypatingų vaikų pasiekimai jiems patiems tampa kūrybinės motyvacijos šaltiniu ir tenkina būtiniausius poreikius.


Kokie ateities tikslai?

Mokytojas V. Kančauskas siekia rengti naujas vaikų vektorinės tapybos darbų parodas ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje kartu su profesionaliais dailininkais. Taip pat įtraukti dar daugiau vaikų į veiklas, užkrėsti juos kūrybiškumu dalinantis savo kūrybiniais atradimais su kolegomis, kad kūrybiškumo ugdymas taptų vienu iš svarbiausių prioritetų ne tik ugdant ypatingų poreikių vaikus.

Labiausiai džiugina nuolatinių rėmėjų ir partnerių palaikymas. Tačiau pagalbos niekada nebūna per daug, tad visada laukiami ir nauji rėmėjai, kurie padėtų įgyvendinti esamus ir naujus tikslus, taip pat suteiktų galimybę vaikui susieti savo gyvenimą su šiuolaikinėmis informacinėmis technologijomis bei menu.

„Bičiulystės“ inf.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje