Prie jūros – ne tik poilsis, bet ir sportas

Lazdijų rajono neįgaliųjų draugijos nariai įsitikino: jogos pratimai nėra labai sudėtingi.

Įtrauktis ir įvairovė
Nustatymai

Visi, šiemet besilankantys Šventosios mokymo ir reabilitacijos centre, turi galimybę pasimankštinti, išbandyti jogą, įgyti vaikščiojimo su šiaurietiškomis lazdomis žinių. Ši galimybė atsirado Lietuvos neįgaliųjų draugijai įgyvendinant projektą „#SportasVisiems“, bendrai finansuojamą Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas. 

Mankštos suteikė energijos

Lazdijų rajono neįgaliųjų draugijos nariai, ilsėdamiesi Šventojoje, išbandė jogą, dalyvavo mankštos užsiėmimuose, mokėsi vaikščioti su šiaurietiškomis lazdomis. „Mūsų draugijai pasisekė sudalyvauti visuose užsiėmimuose. Jie mums suteikė jėgų atlaikyti didelį karštį“, - sako draugijos pirmininkė Onutė Černiauskienė. Jos teigimu, šiaurietiškos lazdos lazdijiečiams – ne naujiena, jomis naudojasi ir draugijoje. Tačiau sudalyvavę Daivos Abromienės vedamuose užsiėmimuose suprato, kad daug ką darė netaisyklingai. „Pajutome, kad raumenys visai kitaip dirba“, - mintimis dalijasi O. Černiauskienė.

Jos teigimu, visi draugijos nariai patenkinti kineziterapeuto Martyno Maco vedamomis mankštomis. „Mes patys Lazdijuose turime sportinius užsiėmimus, užsiimame sveikatinimu, čia išmokome naujų pratimų, kuriuos panaudosime sugrįžę“, - sako Lazdijų rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkė. O. Černiauskienė džiaugėsi, kad kineziterapeutas gerai išmano savo darbą – pratimai, atrodo, nesudėtingi, bet labai efektyvūs. Tikrai labai tinkami negalią turintiems žmonėms.

Daugelį labai sudomino joga. „Iš pradžių visi galvojo, kad bus labai sudėtinga, bet pasirodė tikrai įveikiama ir mums. „Reikia taisyklingai atsistoti, kvėpuoti, ir viskas pavyksta. Aš irgi galvojau, kad griūsiu, nepastovėsiu, bet viskas apgalvota, gali atsiremti į kėdę“, – pasakoja lazdijiškė.

Jos teigimu, tokie projektai labai reikalingi. „Gal vienas vieną prisiminsim, kitas kitą, ir kartosim draugijoje. Susiėjus kartu daug įdomiau sportuoti“, – sako O. Černiauskienė.

Švenčionių neįgalieji noriai mokėsi vaikščioti su šiaurietiškomis lazdomis.

Mielai taip pradėtų kiekvieną rytą

Kalvarijos savivaldybės neįgaliųjų nariai taip pat džiaugėsi galimybe pasportuoti – tokios mankštos puikus būdas pradėti dieną. Iš pat ryto ir energijos suteikia, ir nuotaiką pakelia, ir kraujotakai, ir sąnariams gerai. Draugijos pirmininkė Daiva Rentelytė džiaugiasi, kad pratimai buvo parinkti pagal kiek­vieno pajėgumą, atsižvelgta į tai, kad čia negalią turintys žmonės. „Vienam žmogui prisiruošti sportuoti nėra lengva. Kai visi kartu, užsiveda vienas nuo kito. Visai kitaip“, - sako D. Rentelytė. Ji džiaugiasi, kad negalią turinčių žmonių pamėgtame mokymo ir reabilitacijos centre atsiranda vis daugiau galimybių, žmonės būtų mielai sportavę kas rytą. Kalvarijos neįgalieji sudalyvavo tik viename užsiėmime.

Švenčionių rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkė Teresa Špakova taip pat džiaugėsi, kad žmonės noriai dalyvavo mankštose ir buvo labai patenkinti: „Labai daug mūsų dalyvavo. Buvo smagu, kvėpavom grynu oru ir kartu mankštinomės su kinezerapeutu, mokėmės, kaip taisyklingai naudotis šiaurietiškomis lazdomis. Esame labai patenkinti.

Nė vienas nesiskundė.“ Ji sako besitikinti, kad ne vienas ir toliau namuose darys pratimus. „Kai kurie ir namuose mankštinasi. Bet tam reikia kažkokio spyrio, paskatinimo.“

Kalvarijos neįgalieji džiaugėsi mankštomis. 

Sportuoti ir smagu, ir naudinga

Kineziterapeutas M. Macas sako maloniai nustebęs, kad į mankštas susirenka labai pozityvūs žmonės. Jis stengiasi pateikti pratimus patraukliai – su gera nuotaika, žaidimais. „Svarbu, kad būtų ir smagu, ir naudinga. Mums nereikia pasiekti sportinio rezultato, čia reikia viską daryti taisyklingai“, – mintimis dalijasi kineziterapeutas.

Jis sako suprantantis, kad sportuoti ateina žmonės su negaliom, dėl to pirma išsiaiškina jų galimybes, o pratimai atliekami lėtai, neskubant. M. Macas džiaugiasi, kad pavyksta įtraukti iš pradžių net ir skeptiškai nusiteikusius žmones. Kai kurie pradžioje pabrėžia, kad pratimų nedarys, bet parėjus kelioms minutėms, pamato, kad kiti linksmai įsitraukia, ir patys pradeda sportuoti.

Kineziterapeutas renkasi bazinius viso kūno pratimus. Daug dėmesio skiriama kaklinės dalies mankštai (daugeliui vyresniame amžiuje sutrinka kraujotaka), pečių juostos stiprinimui, juosmeninės dalies pratimams (daugelį žmonių vargina išvaržą), vyresniame amžiuje labai aktualūs ir koordinacijos pratimai. „Pratimai nėra sunkūs, bet reikalui esant pasunkinu – pavyzdžiu, pakviečiu atlikti juos užsimerkus. Darydamas pratimą pasakau, kam naudingas, kartais žmonės prieina ir klausia, ką dar gali padaryti. Tai jau gerai“, – mintimis dalijasi M. Macas. Jis primena, kad sportuoti bet kokiam amžiuje labai svarbu. Ilgainiui galima sau ir padėti. Tarkim, mankštinantis galima sumažinti dėl stuburo išvaržos patiriamus skausmus.

„Manau, kad tokie projektai naudingi. Būtų geriau, kad mankštos vyktų dažniau, kad ir kas antrą dieną“, – sako kineziterapeutas, tačiau paaiškina, kad taip sudaroma galimybė pasimankštinti visiems, vasarą atvažiuojantiems į poilsio namus.


Viskas skirta mūsų sveikatai pagerinti

D. Abromienė moko vaikščioti su šiaurietiškomis lazdomis. Ji pasakoja, kad šiaurietiškas ėjimas – labai naudingas. Jis treniruoja 90 proc. viso kūno raumenų. Tačiau labai svarbu, kad lazdos būtų naudojamos taisyklingai. Svarbu lazdų sureguliavimas, aukštis, ir žinoma, rankų judesiai. Jei lazdos naudojamos netinkamai, apkraunami sąnariai, nugara. Vaikštant taisyklingai lavinama ištvermė, laikysena, stabilumas ir daugelis kitų dalykų. Net ir tuomet, kai suku vaikščioti, taisyklingai naudojant lazdas eiti gali būti lengviau.

Šiaurietiško ėjimo instruktorė sako, kad į mokymo ir reabilitacijos centrą atvykstantys žmonės dėkingi už galimybę pasportuoti. „Džiugu, kad Šventosios mokymo ir reabilitacijos centras gali pasiūlyti vis daugiau galimybių aktyviai gyventi, prasmingiau leisti laisvalaikį“, – sako D. Abromienė.

„Šventoje visada atsigauname. Aš savo nariams sakau: važiuojate į reabilitacijos cent­rą. Viskas skirta mums, sveikatai pagerinti“, – džiaugiasi ir T. Špakova.

Emilija STONKUTĖ

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje