Asmeninio asistento pagalba – raktas į savarankiškumą

Vaida Butautaitė koncertuoja su Nacionaliniu spalvų muzikos orkestru.

Įtrauktis ir įvairovė
Nustatymai

Vis daugiau negalią turinčių žmonių Lietuvoje gali pasinaudoti asmenine pagalba. Per 2021 m. ši paslauga teikta daugiau nei 500 žmonių. Asmeninio asistento sulaukusieji sako, kad kokybiška pagalba gali pakeisti gyvenimą. 

Padeda susitvarkyti buityje

Druskininkietis Simas Lebeda 4 kartus per mėnesį sulaukia asmeninės asistentės. 31-erių vyrui diagnozuotas cerebrinis paralyžius. Jis gana savarankiškas, tačiau pačiam sunku atlikti kai kuriuos darbus, nedrąsu vienam išeiti į gatvę.

„Išeinam pasivaikščioti, pasikalbam, padeda valgyti pasidaryti, parduotuvėje apsipirkti“, – Simas vardija sritis, kuriose jam reikia asmeninio asistento pagalbos. Vaikinas pasakoja, kad namuose jam reikia padėti išsiplauti grindis, taip pat labai sunku skusti bulves, morkas. Asmeninė asistentė išverda sriubos, išsikepam kotletų, kurių paskui užtenka ilgesniam laikui. „Žinoma, ir pats kažką moku (kiaušinį, koldūnų išsivirti), bet kažką daugiau jau sunku“, – sako Simas.

Jaunuolis gyvena vienas, tad tenka tvarkytis pačiam. Nors Druskininkuose gyvena mama, jis nori būti savarankiškas. Šiuo metu Simas nedirba, daugiausiai laiko leidžia prie kompiuterio. Jo teigimu, asmeninė pagalbininkė – puikus sprendimas. Pasak vyro, 16 valandų pagalbos per mėnesį jam užtenka. Simas pats vairuoja, tad kai pritrūksta maisto produktų, įsideda į kuprinę ir parsineša. Asmeninė asistentė Simą lanko jau ilgiau nei metus. Už paslaugą mokėti jam nereikia.

Vaida gyvena aktyviai.

Paslauga noriai naudojasi

Druskininkų savivaldybės vyriausioji specialistė komunikacijai Diana Sinkevičiūtė teigia, kad savivaldybėje asmeninio asistento paslaugos pradėtos teikti 2019 m., vykdant Europos Sąjungos finansuojamą projektą. Paslaugą teikė Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Druskininkų viltis“. 2020 metais asmeninio asistento paslaugomis naudojosi 20 asmenų su negalia.

Nuo 2021 m. rugsėjo Druskininkų savivaldybėje Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Druskininkų viltis“ pradėjo teikti asmeninės pagalbos paslaugas pagal Neįgaliųjų socia­linės integracijos įstatymą. „Jau per rugsėjo mėnesį buvo gauta 10 prašymų, užpildyti poreikio vertinimo klausimynai ir priimti sprendimai teikti asmeninę pagalbą visiems prašymus pateikusiems neįgaliesiems. Šiuo metu pagalbą gauna 15 neįgaliųjų, paslaugas jiems teikia 3 asmeniniai asistentai. Planuojame pasitelkti dar vieną asmeninį asistentą ir padidinti paslaugos gavėjų skaičių iki 20-ties“, – teigia Druskininkų savivaldybės atstovė.


Koks yra mokestis už pagalbą?

Tenka išgirsti nemažai negalią turinčių žmonių nepasitenkinimo, kad už asmeninio asistento pagalbą reikia mokėti. Pasidomėjome, koks šio mokesčio dydis. Pasak Neįgaliųjų reikalų departamento vyriausiosios specialistės Simonos Artimavičiūtės-Šimkūnienės, mokėjimo už asmeninę pagalbą dydis negali viršyti 20 proc. asmeninės pagalbos teikimo išlaidų dydžio ir negali būti didesnis negu 20 proc. neįgaliojo pajamų.

Asmuo, turintis teisę į asmeninę pagalbą, tuo pat metu gali gauti ir socialinės priežiūros paslaugas arba dienos socialinę globą. Jei asmens pajamos yra 256 eurai ar mažesnės, jam už pagalbą mokėti nereikia.

D. Sinkevičiūtė teigia, kad Druskininkų savivaldybėje kiek­vieno asmens mokėjimo už paslaugas dydis skiriasi. Pavyzdžiui, jei asmens pajamos apie 600 eurų per mėnesį ir asmeninės pagalbos paslaugos teikiamos apie 40 val., už mėnesio paslaugas jis moka apie 65 eurus. Be to, savivaldybės administracijos direktorius turi teisę priimti sprendimą atleisti konkrečiam laikotarpiui arba nuolat nuo mokėjimo už asmeninę pagalbą šiais atvejais: kai asmuo dėl sveikatos būk­lės nuolat patiria dideles finansines išlaidas (pateikus išlaidas pagrindžiančius dokumentus); kai dėl savo sveikatos būklės nesuvokia jam nustatyto mokesčio ir neturi artimųjų, kurie galėtų už jį mokėti; kai dėl sunkios materialinės padėties neturi galimybės mokėti nustatyto mokesčio (socialinio darbuotojo, nustatančio asmeninės pagalbos poreikį siūlymu). Šiuo metu 3 neįgaliesiems asmeninė pagalba teikiama nemokamai, 2 neįgalūs asmenys atleisti nuo mokėjimo ir 10 neįgaliųjų druskininkiečių moka iš dalies.

Asmeninis asistentas pakeitė gyvenimą

Klaipėdoje gyvenanti Vaida Butautaitė be asmeninio asistento sako dabar neįsivaizduojanti gyvenimo. „Tai yra vienas geriausių man nutikusių dalykų, – sako neregė mergina. – Dabar aš galiu gyventi visavertį gyvenimą ir daryti tai, ką man reikia.“ Vaida džiaugiasi, kad asmeninis asistentas jai padeda 8 valandas per dieną.

Pasak Vaidos, buvo labai baisu, kai pasakė, kad baigiasi projektas ir asmeninio asistento paslaugos nebebus. „2 metus turėjau tą pačią asistentę, su ja labai susidraugavau. Nenorėjau likti viena ir išsikovojau, kad vėl pas mane ateitų“, – sako V. Butautaitė. Ji džiaugiasi, kad Socialinių paslaugų informacijos centro dėka neliko be asmeninio asistento. Tiesa, nuolatinio pagalbininko ji vis dar ieško. Šiuo metu jai padeda asmeniniai asistentai iš skirtingų organizacijų.

Mergina įsitikinusi – asmeninis asistentas turi būti kaip draugas, bendramintis, padedantis negalią turinčiam žmogui atlikti tai, kas pačiam yra sunku: „Darome viską, ko man tuo metu reikia. Aš noriu pasivaikščioti – einam pasivaikščioti. Reikia į soliariumą, susitvarkyti nagus – einam ten. Jei man reikia pagalbos susitvarkyti arba noriu ką nors pasigaminti ir nesiseka, bandom kartu. Dar įstojau studijuoti, asistentė man padeda.“ Vaida šiuo metu ruošiasi savo vestuvėms, asistentas padeda įgyvendinti visus jos planus. Pavyzdžiui, tą dieną, kai kalbėjomės, kartu darė korteles svečiams Brailio raštu.

„Šitam darbe reikia būti aktyviam, kūrybingam, norėti kažką veikti. Tam žmogui, kuris dirba su manim, yra tikrai įdomu. Jis niekada nežino, kaip baigsis jo diena, žino tik kaip prasidės“, – pasakoja vietoje nenustygstanti mergina, kurios veikla susijusi su įvairiais muzikiniais projektais.

Vaida sako, kad vienintelis asmeninio asistento minusas – kad nėra pagalbos savaitgaliais. Pavyzdžiui, nors sekmadienį ji nori eiti į mišias, prašyti pagalbos jau nedrįsta. Tiesa, su ankstesne asistente susitardavo ir jei kartais reikėdavo pagalbos šeštadienį, asistentė visada atvažiuodavo jai padėti.

V. Butautaitė nė kiek nesiskundžia, kad už pagalbą reikia susimokėti: „Taip turi būti – už kiekvieną paslaugą mes mokame.“ Jai, kaip dirbančiam žmogui, pernai tekdavo mokėti iki 200 eurų per mėnesį. Tiesa, Vaidos manymu, mokesčiui turėtų pakakti priežiūros pagalbos išmokos, kuri šiemet yra 138 eurai.

Aurelija BABINSKIENĖ

 

  Šį straipsnį galite skaityti lengvai suprantama kalba.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje