Bibliotekoje – vaikų pažintis su negalia

Daiva Kavaliauskienė veda edukacinį užsiėmimą vaikams.

Įtrauktis ir įvairovė
Nustatymai

Lentvario miesto bibliotekoje lankėsi Lietuvos aklųjų biblio­tekos Informacinių ištek­lių skyriaus vyresnioji specialistė Daiva Kavaliauskienė, kuri vedė edukacinį užsiėmimą vaikams. Susitikime dalyvavo Lentvario pradinės mokyklos pradinukai su mokytoja Inga Siliniene.

Ketvirtokai buvo supažindinti su negalios samprata ir tuo, kaip reikia ugdyti sąmoningumą bei natūralią pagarbą kitam, šalia esančiam žmogui. Pasitelkusi žodyną vaikams apie negalias, lektorė pristatė įvairias negalias ir jas apibūdino, atkreipė dėmesį į nevartotinus terminus ir drauge su vaikais atrado tinkamus žodžius.

Iš suomių kalbos išverstas žodynas „Žmogus su negalia irgi gali. Iliustruotas žodynas apie negalias vaikams“ – tai leidinys, kuris gali padėti kalbėti apie negalią su savo vaikais. Siekdama didinti socialinį sąmoningumą, užsiėmimo vedėja supažindino moksleivius su įvairiais žinomų žmonių, turinčių vienokią ar kitokią negalią ar sutrikimą, pavyzdžiais ir pasiekimais. Vaikai buvo nustebę, kai išvydo, kaip regėjimo negalią turintis žmogus gali čiuožti slidėmis nuo aukšto kalno, arba kaip berniukas, turintis Dauno sindromą, rodo puikius plaukimo įgūdžius aukšto lygio tarptautinėse varžybose. Ko gero, didžiausią įspūdį vaikams paliko ir net aplodismentų sulaukė neįgaliųjų vežimėlyje akrobatinius triukus išdarinėjantis ir breiką šokantis vaikinas.

Diskutuodami ir spręsdami lavinamąsias užduotis vaikai buvo skatinami atvira ir draugiška širdimi priimti žmogų, kuris jiems gali pasirodyti kitoks, dalijosi savo patirtimi, kaip sekasi gyventi šalia negalią turinčių žmonių, kurie kartais sugeba daugiau už tuos, kurie gyvena įprastą gyvenimą.

D. Kavaliauskienė taip pat pristatė ELVIS – tai virtuali biblioteka, kuria gali naudotis visi, negalintys skaityti įprasto spausdinto teksto, ir paskatino surasti tarp savo skaitytojų tokių, kurie galėtų ja naudotis.

Ateityje planuojame ir toliau bendradarbiauti su Lietuvos aklųjų biblioteka, juo labiau kad Lentvario bibliotekos duris nuo 2020 m. lapkričio puošia spalvota dėlionė „Biblioteka visiems“. Tai ženklas, kad bib­lioteka yra atvira ir draugiška įvairiems žmonėms. Bibliotekos erdvės yra pritaikytos turintiems judėjimo negalią – turime keltuvus, o tarpai tarp knygų lentynų leidžia laisvai judėti. Taip pat bibliotekoje turime „Sensorinio gesintuvo“ rinkinį, kuriuo gali pasinaudoti vaikai, kai ištinka nerimas, baimė ar panika. Aplinka pritaikyta silpnaregiams – prie laiptų išdėstytos geltonos ryškios juostos.

Kristina SERAPINIENĖ

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje