„Vilties paukštės“ konkursas skatina siekti aukštesnio profesionalumo

„Vilties paukštės 2022“ laureatu tapo Alytaus miesto neįgaliųjų draugijos mišrus vokalinis ansamb­lis „Dzūkijos atgaiva“.

Įtrauktis ir įvairovė
Nustatymai

Ukmergės kultūros centre nuskambėjo finaliniai Lietuvos neįgaliųjų meno mėgėjų kolektyvų konkurso „Vilties paukštė“ akordai. 6 regioninių atrankų nugalėtojai: Kupiškio r. neįgaliųjų draugijos ansamblis „Šaltinis prie Kupos“, Alytaus m. „Dzūkijos atgaiva“, Vilkaviškio r. „Likimas“, Lazdijų r. „Atjauta“, Pakruojo r. „Šiladis“ ir Elektrėnų „Žara“ surengė puikią šventę. „Vilties paukštė 2022” laureatais tapo Kęstučio Baranausko vadovaujamas Alytaus m. neįgaliųjų draugijos mišrus ansamblis „Dzūkijos atgaiva“.

Elektrėnų neįgaliųjų draugijos mišrus vokalinis ansamblis „Žara“.

Svarbiausia – bendras sutarimas

„Į finalinį „Vilties paukštės“ koncertą atvažiavome rimtai nusiteikę. Visiems pasirodymams atsakingai ruošiamės, o kaip bus – taip, įvertins komisija, žiūrovai“, – prieš išeinant į sceną kalbėjo nuo 2010 metų ansamblyje dainuojanti Rima Adžgauskienė.

„Dzūkijos atgaivai“ finaliniai „Vilties paukštės“ koncertai – ne naujiena. Ne pirmus metus jie tampa regioninių atrankos turų nugalėtojais. Vis dėlto pagrindinio „Vilties paukštės“ apdovanojimo ir laureato vardo pelnyti dar nebuvo pavykę. Tačiau šiemetinė „Vilties paukštė“ šią džiugią akimirką K. Baranausko vadovaujam kolektyvui pagaliau padovanojo.

„Dzūkijos atgaivos“ atliekamos dainos žmonėms patinka, kolektyvas labai sceniškas, visada sulaukia gausių aplodismentų ir pagyrimų. Nors profesionalaus pasirengimo dainininkai neturi, bet, pasak R. Adžgauskienės, visi labai myli dainą ir neskaičiuoja repeticijose praleistų valandų. „Kiekvienas kūrinys yra sudėtingas, bent jau kai pradedi repetuoti, – sako lengviausio kelio nesirenkančio ir visada keliais balsais dainas atliekančio kolektyvo senbuvė. – Kiekvienas išmoksta savo partiją, o paskui jas reikia sujungti į vientisą dainos audinį.“

„Stengiamės, kad repertuaras būtų išskirtinis – ne kad būtų du balsai, ir viskas. Žinoma, darbo virtuvė sudėtingesnė, reikia daugiau kantrybės, bet pamatai, kad pavyksta, ir smagu“, – dainininkę papildo 7 metus ansambliui vadovaujantis visą gyvenimą su muzika nesiskiriantis K. Baranauskas. Jo teigimu, vienas iš sėk­mės garantų ir yra repertuaro įvairovė. „Nemėgstame vienodumo, – sako Kęstutis ir pasakoja, kad būtent jis parenka didžiąją dalį kūrinių. – Jeigu turi sumanymą ir matai, kad nepavyksta, darai kažką paprasčiau arba ieškai kito kūrinio, kad jis labiau atitiktų galimybes. Į galimybes atsižvelgti būtina – juk tai ne profesionalai, o mėgėjai. Būna, kad kokią naują dainą pasiūlo ir pačios dainininkės. Apsitariam, pabandom vieną, kitą variantą. Jeigu visiems priimtina – judam į priekį. Svarbiausia – jų pastangos ir noras dainuoti. Vadovas be kolektyvo nieko negali, kolektyvas be vadovo – irgi. Turi būti bendras sutarimas.“

Gerų žodžių K. Baranauskas negaili ir kitiems kolektyvams bei pačiai „Vilties paukštei“. „Kolektyvai tobulėja. Ir vadovai stengiasi paieškoti įvairesnių kūrinių, įdomiau pateikti, kas sugeba – ir aranžuoti. Manau, kad tokią pažangą paskatino būtent „Vilties paukštės“ konkursas. Konkursas įpareigoja pasitempti, pasistengti kuo geriau padainuoti – tai pagrindinis jo pranašumas. Tik konkursas skatina tobulėti, siekti kuo profesionalesnio dainavimo“, – sako „Vilties paukštės 2022“ laureatu tapusio Alytaus miesto neįgaliųjų draugijos mišraus vokalinio ansamb­lio „Dzūkijos atgaiva“ vadovas K. Baranauskas.

Vilkaviškio r. neįgaliųjų draugijos kolektyvas „Likimas“.

Konkurso pabaigoje – emocinis pakylėjimas

Elektrėnų neįgaliųjų draugijos mišrus vokalinis ansamblis „Žara“ finaliniame „Vilties paukštės“ koncerte pasirodė jau trečią kartą iš eilės. Kolektyvo programa „Aš dar dainuosiu“ – taip pat išskirtinė. Dvi jos dainos – „Tu ateik“ ir „Ilgesys“ – sukurtos pagal „Bičiulystėje“ skelbtų negalią turinčių poetų eiles. Muziką joms parašė buvusi ilgametė ansamblio vadovė Nijolė Skuodienė ir dabartinis kolektyvo vadovas Ričardas Ramanauskas.

Antrą sezoną su ansambliu dirbantis charizmatiškas vadovas R. Ramanauskas dėl vieno likusio neįveikto laiptelio neliūdėjo: „Džiaugiamės II vieta. Maniškiai gražiai dainuoja. Aš laimingas.“

Pozityvų, bendruomenišką vadovo nusiteikimą juto visi šventės dalyviai. Ypač kai jis pakvietė kartu sudainuoti emociškai pakylėjančią dainą „Paimkim Lietuvą visi ant rankų“. Simboliška, kad ši daina tarsi apibendrino visą konkursinį renginį – tai buvo baigiamoji ne tik Elektrėnų „Žaros“, bet ir viso konkurso daina. „Paimkim Lietuvą visi ant rankų, / Priglauskim Lietuvą kaip kūdikį brangų, / Nuneškim Lietuvą į laimės šalį, / Nėra klastos tenai, nėra ten melo“, – daug kartų tarytum duodamą priesaiką kartojo visa į Ukmergės kultūros centrą susirinkusi publika.

Į Ukmergės kultūros centrą susirinko daug žmonių.

Sėkmingas debiutas

„Vilties paukšės“ prizininku tapo ir Vilkaviškio r. neįgaliųjų draugijos kolektyvas „Likimas“. „Pirmą kartą dalyvavome finale ir mums pasisekė – laimėjome III vietą! – džiugesio neslėpė mažiau nei metus su negalią turinčiais dainininkais dirbanti ansamblio vadovė Irma Menčinskienė. – Džiugu ir dėl viso kolektyvo, ir pačiai smagu.“ Ne vienam kolektyvui vadovaujanti moteris „Likimą“ gali palyginti su kitais ansambliais. „Jie labai noriai lanko repeticijas, atkreipia dėmesį į pastabas, greitai tobulėja, – pasakoja vadovė. – Svarbiausia, kad nori dainuoti, nes per prievartą nieko nepadarysi.“ Kol kas „Likimo“ dainininkai savo repertuarą atlieka dviem balsais: „Geriau mažiau, bet kokybiškiau, – šypsosi I. Menčinskienė. – Gerai būtų dainuoti trimis balsais, bet dar reikia padirbėti.“

Nuo vidurinės mokyklos su daina nesiskirianti ir jau 8-erius metus ansamblyje dainuojanti Danutė Matusevičienė neslepia, kad negalią turintiems dainininkams kartais nelengva įvykdyti vadovės reikalavimus, bet visi labai stengiasi. „Kiek sveikata leis, tiek dainuosiu“, – tikina moteris, o vadovė dar papildo, kad dainavimas – ne tik repeticijos, pasirodymai. Ši veikla apauga svarbiomis pridėtinėmis vertėmis: žmonės išeina iš namų, susitinka, bendrauja, pagerėja jų nuotaika, atsiranda daugiau pozityvių minčių, jie jaučiasi sveikesni.

Sūduvos metams skirtam koncertui vilkaviškiečiai pasirinko savo krašto kompozitoriaus Remigijaus Poderio dainą „Suvalkijos laukų platuma“. „Norėjome ją išplukdyti į platesnius vandenis“, – sako 10 dainos mėgėjų mišriam ansambliui vadovaujanti I. Menčinskienė.

Apdovanojimai.

Bus dėl ko dar labiau stengtis

Renginio organizatorių padėkomis ir gausiais žiūrovų plojimais palydėti ir kiti finalinio koncerto dalyviai: Pakruojo r. neįgaliųjų draugijos ansamblis „Šiladis“, Lazdijų „Atjauta“ ir Kupiškio „Šaltinis prie Kupos“.

„Šiladžio“ moterų vokalinis ansamblis baigiamajame koncerte dalyvavo trečią kartą. Teisę jame pasirodyti pelnė Šiauliuose vykusiame atrankiniame ture. Kolektyvo vadovė Ramunė Petraitienė sako, kad nelabai nustebo tapę nugalėtojais – daug repetavo, stengėsi. Ruseno kibirkštėlė, kad galbūt pasiseks ir finaliniame koncerte. „Į savo programą sudėjome skirtingus kūrinius: Sūduvos kraštui skyrėme dainą „Oi tu aržuolėli“, visoje Lietuvoje skambančią lietuvių liaudies dainą „Kur eisiu eisiu, kur būsiu būsiu“, atliekamą pritariant kanklėms, ir daugelio mėgstamą romansą „Tylioj girioj“, – pasakoja Pakruojo kultūros centre etnografe dirbanti „Šiladžio“ ansamblio vadovė. – Finaliniame koncerte konkurencija labai didelė – visi kolektyvai atvažiuoja puikiai pasiruošę.“

Šįsyk „Šiladis“ prizininkais netapo, bet, pasak tautiniais rūbais pasipuošusių dainininkių, pasimėgavo kitų atliekamomis dainomis, pasisėmė gerų emocijų. „Kitiems metams turėsime dar labiau pasistengti“, – gero ūpo neprarado pakruojiškės.

Gera patirtimi finalinis „Vilties paukštės“ koncertas tapo ir Kupiškio bei Lazdijų ansambliams. Skambiomis dainomis susirinkusiuosius pradžiugino ir pernykštės „Vilties paukštės“ laureatės – Ukmergės r. neįgaliųjų draugijos ansamblio „Kartos“ moterys bei šios draugijos vokalinis ansamblis „Goda“. Šventinį renginį vainikavo lietuviško folkroko grupė „Kitava“.

Lietuvos neįgaliųjų draugijos organizuojamą meno mėgėjų kolektyvų konkursą „Vilties paukštė“ remia Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei Lietuvos kultūros taryba.

Aldona MILIEŠKIENĖ
Autorės nuotr.
R. 11–30

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje