Kai širdis veržiasi dainuoti, kliūčių nėra

Ansamblis „Gabija“ siekia dainomis suvirpinti klausytojų širdis.

Atvira visuomenė
Nustatymai

Besitęsiantis „Vilties paukš­tės“ festivalis pirmą kartą užsuko ir į Šiaulius. Saulės mieste savo programas panoro pristatyti gausus būrys meno mėgėjų kolektyvų. Į „Vilties paukštės“ sceną kylantys kolektyvai rinkosi populiariąją muziką, romansus, skambėjo liaudies dainos. 

„Ištvermingieji“ kasmet atvažiuoja į „Vilties paukštės“ festivalį.

Kolektyvų gausa nustebino
Į Saulės miestą suvažiavo beveik 200 atlikėjų – net 14 meno mėgėjų kolektyvų. Šventę organizavusi Šiaulių miesto neįgaliųjų draugijos pirmininkė Rolanda Petronienė pasakoja, kad pirmą sykį į Šiaulius koncertuoti atvyko Biržų rajono neįgaliųjų draugijos kolektyvas „Ištvermingieji“, Panevėžio rajono neįgaliųjų draugijos ansamblis „Griežlė“, Mažeikių bendruomenės centro mišrus vokalinis ansamblis, kapela ir šokių kolektyvas, Kupiškio rajono neįgaliųjų draugijos ansamblis „Prie Kupos“, Pasvalio rajono neįgaliųjų draugijos vokalinis ansamblis „Žalsvasis šaltinis“.
Savo programas pristatė ir kitų neįgaliųjų draugijų kolektyvai: Radviliškio „Gabija“, Akmenės „Akmena“, Šiaulių miesto „Verbena“, Šiaulių rajono Meškuičių padalinio „Viltis“ ir Kuršėnų padalinio „Svaja“, Telšių „Žemaitija“, Kelmės „Svajonė“, Raseinių „Gaja“, Šeduvos „Verdenė“.
R. Petronienė sako nesitikėjusi sulaukti tokio gausaus svečių būrio, tačiau džiaugiasi, kad galėjo susipažinti ir pabendrauti su dar nematytais kolektyvais, jų vadovais. „Esu labai patenkinta, kad atvažiavo kolektyvai iš tų miestų, kuriuose mes dar nesilankėme. „Vilties paukštė“ mus suvienija, susipažįstame vieni su kitais.“


Tikslas – pasibelsti į kiekvieno širdį
Svečius pasitiko ir į sceną pakvietė Elenos Ralienės vadovaujamas Šiaulių miesto neįgaliųjų draugijos vokalinis ansamblis „Verbena“. Skambant kanklių ir fortepijono garsams kolektyvas pasveikino susirinkusiuosius ir padovanojo jiems tris kūrinius. E. Ralienė pasakoja, kad dainas „Verbenos“ repertuarui renkasi labai atsakingai – visada įvertina atlikėjų galimybes. Vadovė sako kaskart ieškanti darnaus dainininkų ir akompanimento skambesio.
Radviliškio rajono neįgaliųjų draugijos kolektyvui „Gabija“ jau daugiau kaip 10 metų vadovaujanti Roma Apšegienė pasakoja, kad stengiasi dalyvauti visur, kur kviečia. Pasak jos, labai palaiko Neįgaliųjų draugija – transportą parūpina, sceninius drabužius pasiuva.
Vadovė sako, kad per ilgus darbo metus su kolektyvu sukaupė nemažą kūrinių kraitį ir lyg tarp kitko prasitaria, jog kartais iš užmaršties ištraukia ir savo anksčiau sukurtas dainas, kurias kolektyvas taip pat mielai dainuoja. „Kadangi gyvenimas nėra labai lengvas, nusprendžiau dažniau rinktis pramoginius kūrinius. Žinoma, repertuarą visada derinu su dainininkėmis. Stengiamės, kad jis būtų kuo įvairesnis: dainuojame ir liaudies dainų, ir romansų. Kiekvienais metais ką nors pakeičiame, bet repertuarą visada deriname prie renginio, konkurso reikalavimų. Konkursams stengiuosi paimti profesionalesnį kompozitoriaus kūrinį.“
Vadovė neslepia, kad jai svarbiausia, jog savo dainomis kolektyvas suvirpintų klausytojų širdis. „Aš daugiau dėmesio kreipiu į atlikimą, kūrinio nuotaikos perteikimą. Jeigu nors vienam žmogui patikome, esu labai patenkinta.“


Padeda užsimiršti
Ne vienam į „Vilties paukštę“ atvykusiam atlikėjui daina padeda užsimiršti, prasiblaškyti.
Prie Radviliškio „Gabijos“ ansamblio prieš daugiau kaip dešimtmetį prisijungusi Vilija Jurgaitienė pasakoja, kad daina praskaidrina nuotaiką, leidžia pajusti, kad gyvena.
Šiaulių rajono neįgaliųjų draugijos Meškuičių padalinio moterų vokaliniame ansamblyje „Viltis“ dainuojanti Vitalija Jodkevičienė taip pat sako, kad dainavimas ir galimybė susirinkti į būrį jai labai svarbu. V. Jodkevičienė pasakoja, kad jai, jau 50 metų dainuojančiai įvairiuose kolektyvuose, lipti į sceną yra be galo malonu.

Ansamblis „Griežlė“ susikūrė vos prieš pusę metų.

Scenoje ir senbuviai, ir naujokai
Į „Vilties paukštės“ sceną lipa ir jau subrendę, ir dar visiškai nauji kolektyvai. Akmenės rajono neįgaliųjų draugijos ansamblis „Akmena“ gyvuoja jau ketvirtį amžiaus. Prieš penketą metų ansambliui pradėjusi vadovauti Jelena Pakatilytė pasakoja, kad kolektyvas dažnai koncertuoja ir moka labai daug ir įvairių dainų. „Šį pavasarį Papilės neįgaliųjų padalinio pakviesti koncertavome jų jubiliejiniame renginyje. Pasirodymas truko visą valandą ir dar liko nemažai nepadainuotų kūrinių.“
Vadovė džiaugiasi, kad kolektyvo moterys dainingos, kai kurios yra dainavusios ne viename chore ar ansamblyje, todėl yra sukaupusios labai vertingos patirties. „Turime net tris medikes, visos jos anksčiau yra dainavusios gana profesionaliame medikų chore.“
„Akmenoje“ nuo pat susikūrimo dainuojanti Aldona Jankauskienė pasakoja, kad daina ją lydėjo visą gyvenimą. Nuo pat mažumės moteris giedojo bažnyčios chore, mokydamasi institute dainavo ansamblyje. „Visada dainuoju ir namuose. Rankoje samtis, o daina netyla. Ką bedaryčiau, visada dainuoju.“ A. Jankauskienė džiaugiasi, kad ansamblis visur laukiamas. Moterys neretai dainomis linksmina vaikus, ligonius, užsuka ir į įvairius rajono renginius.
Daugiau kaip 20 metų negalią turinčius žmones dainuoti kviečia ir Biržų rajono neįgaliųjų draugijos kolektyvas „Ištvermingieji“. Ansamblis atlieka įvairių kompozitorių kūrinius, romansus, didžiuojasi pagal biržiečių eiles sukurtomis dainomis. Dainininkai nuolat dalyvauja apskrities ir rajono renginiuose, kasmet atvažiuoja ir į „Vilties paukštės“ festivalį.
Tarp trečią dešimtmetį skaičiuojančių – ir Mažeikių bendruomenės centro kolektyvas. Mažeikiškiai iš kitų kolektyvų Šiauliuose išsiskyrė ne tik dalyvių gausa (jų buvo net 30), bet ir energingomis šokėjomis bei nuotaikinga kapela.
Panevėžio rajono neįgaliųjų draugijos kolektyvas – visai jaunas. Ansamblis „Griežlė“ susikūrė prieš pusę metų. Į sceną jis žengė vos trečią kartą. Juos atlydėjusi Neįgaliųjų draugijos pirmininkė Aurelija Petronienė sakė, kad važiuojant buvo visiems nedrąsu, juk atlikėjams teks pasirodyti tarp kur kas brandesnių kolektyvų, tačiau po pasirodymo nuaidėję plojimai parodė, kad ansamblis vertas lipti į sceną. Pirmininkė neslėpė džiugesio, kad po penkerių metų pertraukos draugija vėl turi savo ansamblį. Kolektyvui vadovauti sutiko kompozitorius Rimantas Švaplys, prie jo prisijungė būrys muzikuojančių Raguvos miestelio gyventojų. Ansamblis šiauliečius linksmino ne tik dainomis, bet ir smuiko, armonikos, elektrinės gitaros bei būgnų skambesiu.
Neįgaliųjų meno mėgėjų festivalis „Vilties paukštė“ – puikus įrodymas, kad menas nugali visas negalias ir kliūtis, svarbu, kad dainuotų širdis.


Ieva JUODEIKIENĖ
Autorės nuotr.

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje