Būdami drauge mes tampame stipresni

Šventėje „Esame drauge“ koncertavo ansamblis „Lietuva“.

Atvira visuomenė
Nustatymai

Lietuvos nacionalinė filharmonija Tarptautinės neįgaliųjų dienos išvakarėse ir vėl prisipildė negalią turinčių žmonių iš visos Lietuvos šurmulio: tradiciškai jiems koncertą „Esame drauge“ dovanojo Lietuvos muzikų rėmimo fondas ir bendrija „Atgaiva“. 

Scenoje – muzikos mokyklos „Lyra“ kolektyvas.

Neįgaliųjų dienai skirta šventė-koncertas surengtas jau 22 kartą. Ir neatrodo, kad būtų atsibodęs ar išsisėmęs – vienoje svarbiausių Lietuvos koncertinių salių žiūrovų netrūko. Publika buvo tokia, kokios galėtų pavydėti kiekvienas artistas: plojimai ilgai nepaleido iš scenos dainininkų, muzikantų, šokėjų. Į sceną kilo ir profesionalai, neretai su savo ugdytiniais, jau tapusiais įvairių konkursų laureatais, ir negalią turintys jaunieji atlikėjai. Žiūrovams šventę dovanojo tokie gerai žinomi vardai, kaip Aušra Stasiūnaitė, Deividas Staponkus, Robertas Beinaris. Nuo mokytojų neatsiliko jų mokiniai – ir muzikos mokyklos auklėtiniai, ir jau solinę karjerą pradėję magistrantai. Į vieną gretą su jais stojo ir Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos narės solistės Ona Matusevičiūtė ir Jūratė Vizbaraitė, Vilniaus muzikos mokyklos „Lyra“ Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centro skyriaus mišrus vokalinis ansamblis, kuriam vadovauja Tamara Blažienė-Gaitanži. Ir žinoma, abejingų nepaliko savo „auksinę“ programą žiūrovams dovanojęs valstybinis dainų ir šokių ansamblis „Lietuva“. Skambėjo ir klasikinės muzikos perliukai, ir lietuviškos patriotinės dainos, ir liaudies melodijos – repertuaras buvo labai platus.

Į renginį suvažiavo neįgalieji iš visos Lietuvos.

Renginio dalyvius pasveikino Vilniaus meras Remigijus Šimašius. Jis pirmiausia pabrėžė, kad negalia – labai sąlyginė sąvoka: kartais žmonės su negalia gali daug daugiau, negu negalios neturintieji. Meras prisipažino, kad savivaldybė turi skolų neįgaliesiems: dar nepadaryta daug darbų, pavyzdžiui, daug vietų nėra pritaikyta. „Reikia labai daug padaryti, kad šie žmonės galėtų laisvai judėti“, – teigė meras. Kitas dalykas, į kurį dėmesį atkreipė R. Šimašius – mokyklų neprieinamumas. Jis sako pastebėjęs, kad dažnai mokyklos nenori priimti specialiųjų poreikių turinčiųjų: kam mums tos problemos... „Noriu paskleisti aiškią žinią: šie vaikai į mokyklas turi būti kviečiami“, – pabrėžė sostinės vadovas. Pasak R. Šimašiaus, šiuo metu mokyklos konkuruoja pagal akademinius pasiekimus, tačiau geros mokyklos kriterijus yra ir emocinė aplinka. Labai svarbi jos dalis – bendruomeniškumas, tai, kiek mokykla atvira specialiųjų poreikių turintiems vaikams.

Renginio „Esame drauge“ dalyviams sveikinimą atsiuntė Prezidentė Dalia Grybauskaitė. „Ši diena ir nuoširdi bičiulystė suartina, padrąsina ir sušildo visų širdis. Būdami drauge mes tampame stipresni ir visas kliūtis galime įveikti lengviau. Turime tapti bendruomeniška visuomene, kurioje kiekvienas žmogus būtų išgirstas, suprastas ir įtrauktas į valstybės gyvenimą. Tegul ir šis renginys suteikia daugiau drąsos ir ryžto mokytis, išreikšti save ir turiningai gyventi“, – sakė valstybės vadovė.

Bebaigianti savo kadenciją socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė, sveikindama renginio dalyvius, pabrėžė: „Ta plati linija, kuri buvo tarp negalią turinčių žmonių ir jos neturinčių turi išnykti. Ir ji vis plonėja. Skirtumų tarp mūsų nėra, mes turime būti drauge.“ Pasak ministrės, miesto meras kalbėjo apie aplinkos pritaikymą. Ministerijos uždavinys – būsto pritaikymas. A. Pabedinskienė taip pat pabrėžė NVO veiklos Lietuvoje svarbą – jos teigimu, tai fenomenalus pavyzdys, kaip reikia ugdyti bendruomenę, ją kurti.

Lietuvos muzikų rėmimo fondo vadovė Liucija Stulgienė, kuri jau daugiau nei 20 metų rūpinasi, kad negalią turintieji susiburtų draugėn paklausyti profesionalios muzikos, pabrėžė, jog fondas ir toliau rūpinsis neįgaliųjų kultūriniu švietimu: tai ir tradicinis koncertas „Esame drauge“, ir vakarai Stasio Vainiūno namuose, kur stengiamasi suteikti galimybę savo gebėjimus parodyti jauniesiems kūrėjams su negalia. L. Stulgienė sako kalbėdama su žmonėmis girdinti, kad po koncerto jie ir kitaip į savo bėdas žiūri, ir akys gal šviesesnės pasidaro. „Tam ir dirbame, kad jūsų dvasinė būsena būtų kuo geresnė. Neįgaliųjų atskirtis siekiant pažinti meno vertybes turėtų visiškai išnykti“, – sako L. Stulgienė.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje