Kelionė į Kalėdų šalį

Abilimpiadoje – „Gyvasties nariai“: Jelena Urbanovič, Regina Lucinavičienė ir Algimantas Sabaliauskas.

Atvira visuomenė
Nustatymai

Neįgaliųjų profesinių įgūdžių, meninių gebėjimų pristatymas prieššventiniame renginyje – abilimpiadoje „Aš galiu viską“ – jau tampa gražia tradicija. Vilniaus neįgaliųjų dienos centras tokias metines varžytuves, kuriose galima pasidžiaugti naujai išmoktais amatais ar patobulinta išbandytų rankdarbių kūrimo technika, rengia trečius metus iš eilės. Į abilimpiados programą kasmet įtraukiama kokia nors nauja kūrybinė sritis, dar labiau išplečianti neįgaliųjų galimybių ribas. 

Vainikų puošimas – išmonės reikalaujanti rungtis.

Pozityvi iniciatyva

Prieššventiniu laikotarpiu Vilniaus neįgaliųjų dienos centro rengiama abilimpiada turi kelis tikslus. Tai ne vien meninių gebėjimų pristatymo, jų įvertinimo renginys, bet ir vienijantis, bendruomeniškumą puoselėjantis kūrybingų žmonių susibūrimas. Į jį kviečiami įvairioms negalioms atstovaujančių organizacijų nariai. Ir šiemetinėje abilimpiadoje dalyvavo regėjimo, klausos, fizinę negalią, intelekto sutrikimų turintieji, su persodintais organais gyvenantys žmonės. Tokia bendrystė, susitelkimas – išties pozityvi iniciatyva.

Abilimpiadoje „Aš galiu viską“ šiemet beveik pusšimtis kūrybingų žmonių savo išmonę ir išradingumą demonstravo vainikų puošimo, piešimo ant plastiko burbulų, dekupažo, vilnos vėlimo ir eilėraščių kūrimo rungtyse. Visas jas vienijo bendra tema – Kalėdų šalis. Mintimis į ją nukeliauti padėjo neįgaliuosius kūrėjus svetingai priėmusiame Kirtimų kultūros centre skambėjusi kalėdinė muzika, papuoštos eglutės, žybsinčios įvairiaspalvės girliandos. Ypatinga šventine nuotaika šią kelionę apgaubė jautrios ir nuoširdžios Laimono Ablingio, Svetlanos Rybakienės, Martyno Šimkaus sukurtos eilės. Tokia jauki šventinė aplinka lėmė ir abilimpiados dalyvių dirbinių paskirtį – jie tapo Kalėdų puošmenomis ar originaliomis dovanėlėmis po šventine eglute.

Eilėraščių kūrimo rungties dalyviai.

Kaskart vis naujas iššūkis

Regėjimo negalią turinčiai Linai Norkienei kiekvienos tokios varžytuvės – vis naujas iššūkis. Pernai Lina dalyvavo papuošalų vėrimo rungtyje, šiemet kūrė kalėdinį eglutės žaisliuką, t.y. piešė ant skaidraus plastiko burbulo. Moteris neslepia, kad tokios tapybos ėmėsi pirmą kartą. „Man įdomu viską išbandyti, – šypsojosi ji. – Kadangi esu silpnaregė ir smulkių detalių negaliu įžiūrėti, pirmą kartą bandydama tokią techniką piešiau stambesnius raštus, ryškias žvaigždes. Norėjau, kad mano burbulai bent jau būtų dekoratyvūs ir iš toli ant eglutės gražiai atrodytų.“

Ant medžio šakų besisupantys ryškūs, žaismingi Linos dekoruoti burbulai iš tiesų labiausiai traukė akį. Vertinimo komisija jiems skyrė pirmąją vietą. Tačiau moteris džiaugėsi ne tiek apdovanojimu, kiek galimybe prisiliesti dar prie vienos meno rūšies. „Rankdarbių priemonės brangios, ne kiekvienas gali jų įsigyti, o tokie renginiai – puikiausia proga išbandyti naują techniką, ją prisijaukinti“, – sakė L. Norkienė. Daugybę rankdarbių kūrimo paslapčių įvaldžiusi moteris puikiai geba jas derinti tarpusavyje, todėl visai nesunkiai perpranta naujas, anksčiau nebandytas meno šakas. „Kuo daugiau žinai, tuo lengviau viską sujungti, naujoje srityje pritaikyti“, – atviravo Lina.

L. Norkienė – ne vienintelė abilimpiados dalyvė, šiose varžytuvėse pirmą kartą išbandžiusi naują rankdarbių rūšį. Įdomūs potyriai, teigiamos emocijos – dar vienas šio renginio privalumas.

Linos Norkienės kūrinys – kalėdinis burbulas.

Abilimpiados naujokai

Pirmą kartą abilimpiadoje dalyvavusi Lietuvos asociacija „Gyvastis“ į meninių gebėjimų varžytuves atsiuntė tris amatams neabejingus narius: Jelena Urbanovič dalyvavo dekupažo kūrimo rungtyje, Regina Lucinavičienė – piešimo ant plastiko, o Algimantas Sabaliauskas ėmėsi vilnos vėlimo. „Gyvasties“ atstovai pasakojo šiuos menus išbandę asocia­cijos rengiamuose užsiėmimuose, tad buvo įdomu prisiminti tas pamokas, pasižvalgyti, kaip kiti bičiuliai kuria šiuos rankdarbius, pasisemti jų patirties. Jelena netgi tapo savo rungties prizininke – laimėjo antrąją vietą.

Vilnos vėlimo rungtyje dalyvavęs Algimantas neslėpė – jam arčiau širdies lipdymas iš molio. Keramikos būrelyje jis atsigauna, pasineria į fantazijų pasaulį. Ši patirtis vyriškiui pravertė ir apveliant muilą. Jo darbelis išsiskyrė originalumu – savajam muilo gabalėliui Algimantas net skulptūrą sukūrė.

„Gyvasties“ atstovai neabejojo – visi abilimpiadoje sukurti darbeliai gali tapti originaliomis, savo rankomis sukurtomis, mintimis apie žmogų, kuriam skirtos, sušildytomis kalėdinėmis dovanėlėmis.


Teko pasitelkti išmonę

„Vilniaus Viltis“ abilimpiadoje dalyvavo jau antrą kartą. Pirmosios varžytuvės intelekto sutrikimų turintiems centro lankytojams suteikė daug teigiamų emocijų, o čia patirtais įspūdžiais jie dalijosi dar ilgai. Užimtumo grupės socialinė darbuotoja Lina Ramanauskienė džiaugėsi – ir šįkart jų centro lankytojai panoro dalyvauti vainiko puošimo, vilnos vėlimo ir piešimo ant plastiko rungtyse. Pasak Linos, centre yra dvi užimtumo grupės, kurias lanko 20 intelekto sutrikimų turinčių žmonių. Kasdien vykstančiuose užsiėmimuose mokoma įvairių rankdarbių: jie velia, neria, mezga, siuvinėja, piešia. Darbas ypač suintensyvėja prieš šventes – neįgaliųjų sukurti darbeliai keliauja į kalėdines muges.

Konkrečios abilimpiados užduotys varžytuvių dalyviams iš anksto nebuvo žinomos. Pasak L. Ramanauskienės, todėl jie nemažai žvalgėsi po internetą, bandė nuspėti, ką varžytuvėse galėtų tekti daryti. Išgirdus užduotis abilimapiados dalyviams teko pasitelkti išmonę. „Tarkim, ant stiklo piešti centro lankytojai buvo pramokę, tačiau ant plastiko, juolab rutulio formos, – ne. Oliai Podzemelnajai tai buvo nelengvas išbandymas, – pasakojo L. Ramanauskienė. – Ir Vaidas Savickas vilną tik „šlapiuoju“ būdu buvo bandęs velti.“ Tačiau vėlimo adata vaikinui visai nesunkiai pakluso. Tai patvirtino ir šioje rungtyje pelnyta antroji vieta.

O štai Alma Grigėnaitė kalėdinį vainiką prisipažino puošusi pirmą kartą. Tačiau džiaugėsi išbandžiusi naują veiklą. Pasak Almos, dekoratyvusis menas jai labai patinka – mėgsta karpyti popierines snaiges, šypsenėles, iš audinio siūti žvaigždutes. O šioje abilimpiadoje išmoko dar vieno meno – labiau patyrusių rungties dalyvių patirtis tapo gera pamoka.


Jauki aplinka išsklaidė nerimą

Trakų neįgaliųjų užimtumo centro lankytojai Aleksandrai Korytčenko dekupažo darbeliai – ne naujiena, tad sugalvoti, kaip iš servetėlės iškarpytais paveikslėliais pagražinti eglutės žaisliukais turėjusius tapti du medinukus, jai buvo visai nesunku. Merginai labiausia patiko, kad tarp šios rungties dalyvių nesijautė jokios įtampos, konkurencijos, vyravo šilta atmosfera.

Triskart per savaitę centre besilankanti mergina mokosi siuvinėti su mašina, pinti iš vytelių. Vis dėlto mėgstamiausias jos užsiėmimas – piešimas. Gebėjimas vaizduotėje susidėlioti būsimą piešinio siužetą Aleksandrai neabejotinai padėjo ir dekupažo rungtyje.

Trakų neįgaliųjų užimtumo centro darbinio užimtumo specialistė Nida Bancevičienė, atlydėjusi į sostinę saviškius, džiaugėsi, kad nors įstaiga abilimpiadoje dalyvauja pirmą kartą, tačiau visose rungtyse turi savo atstovą. Pasak jos, per 15 centro gyvavimo metų išbandyta daugybė įvairiausių amatų, tad nieko netikėto trakiškiams čia nebuvo. Puikiai su savo užduotimi susitvarkė Laimutė Banuškevičiūtė – ji tapo piešimo ant plastiko rungties prizininke.

N. Bancevičienė neslėpė, kad šiek tiek baiminosi, kaip centro lankytojai jausis tarp nepažįstamų žmonių, kaip jiems pavyks įveikti jaudulį – tokie susibūrimai jų gyvenime nėra dažni. Tačiau paaiškėjo, kad vadovė nerimavo be reikalo. Centro lankytojai puikiai jautėsi, bendravo, pasisėmė naujų įspūdžių.

Trečiosios abilimpiados dalyviams šiemetinės Kalėdos bus dar šventiškesnės – juk kelionė į Kalėdų šalį buvo tokia įdomi, jauki ir įsimenanti.

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje