Olimpinėje dienoje – unikali galimybė išbandyti netikėčiausias sporto rungtis

Šalčininkų rajono neįgaliųjų draugijos sporto entuziastai į Olimpinę dieną atvyko pirmą kartą.

Atvira visuomenė
Nustatymai

Olimpinės dienos deglas šiemet suliepsnojo Alytuje. Daugiau kaip porą dešimtmečių Vilniuje vykusi sporto šventė jau trečius metus rengiama vis kitame mieste. Kaunas, Šiauliai, Alytus – šių miestų bendruomenėms atsirado puiki proga susipažinti su įvairiomis sporto šakomis, išmėginti parolimpinį sportą. Olimpinio judėjimo sostine trumpam tapęs Alytus sulaukė daugiau kaip 20 tūkstančių sporto entuziastų. Iš Klaipėdos, Raseinių, Šiaulių, Marijampolės, Šalčininkų, Grigiškių, Druskininkų, Visagino, kitų šalies vietų į Dzūkijos sostinę susirinko ir apie 250 negalią turinčių sportininkų. 

Akies taiklumą išmėgino R. Bučinskytė ir A. Micevičius.

Tarp 72 rungčių – ir 6 parolimpinio sporto šakos

Lietuvos tautinio olimpinio ir Parolimpinio komitetų surengta Olimpinė diena stebino ne tik dalyvių, bet ir jiems pasiūlytų sporto rungčių gausa. Sporto entuziastams buvo pasiūlyta išmėginti net 72 rungtis. 6 iš jų – parodomosios parolimpinio sporto šakos.

Panorusiųjų įsijausti į žmonių su negalia praktikuojamas sporto rungtis laukė simboliniai iššūkiai: golbolą (aklųjų riedulį) ir šoudauną (aklųjų stalo tenisą) teko žaisti dėvint specialius tamsius akinius, o bočią, tinklinį, smiginį, mesti baudas – sėdint. Bočios ar smiginio žaidėjams pakako atsisėsti ant kėdės, tinklinį žaidusiems – ant žemės, o prie krepšinio baudų aikštelės Olimpinės dienos dalyvių laukė sportinis neįgaliųjų vežimėlis. Iš pirmo žvilgsnio neesminiai pakeitimai gerokai pasunkino sporto mėgėjams skirtas užduotis.

Bene daugiausiai sporto entuziastų dėmesio sulaukė pirmą kartą visuomenei pristatyta šoudauno sporto šaka. Prie aklųjų teniso stalo stojo net Tautinio olimpinio ir Parolimpinio komitetų prezidentai, svarbiausių pasaulio žaidynių čempionai Daina Gudzinevičiūtė ir Mindaugas Bilius.

Savo rungčių sektoriumi neapsiribojo ir patys neįgalieji. Ir ne vien sporto klubų atstovai. Kauno miesto neįgaliųjų draugijos pirmininkui, Lietuvos parolimpinio komiteto (LPOK) viceprezidentui Ignui Mačiukui paraginus į Alytų atvyko ir nemažai neįgaliųjų draugijų sportininkų.

LPOK prezidentas M.Bilius apdovanojimą įteikė A. Micevičiui.

Raseiniškės J. Vaitiekūnienės (kairėje) laimėjimai džiugina I. Perminienę.

Grigiškių neįgaliųjų draugijos atstovės pasipuošė Olimpinės dienos medaliais.

Olimpinė diena naujokų nenuvylė

Pirmą kartą į Olimpinę dieną išsiruošė smagiai nusiteikusi 13 sporto entuziastų komanda iš Šalčininkų rajono neįgaliųjų draugijos. Renginio naujokams buvo viskas įdomu. Geltonais marškinėliais vilkintys šalčininkiečiai kilnojo golbolo kamuolį, stengėsi įsiklausyti į jo barškėjimą, užsidėję specialius akinius bei keletą kartų apsisukę aplink bandė pelnyti įvartį.

Draugijos pirmininkė Danuta Zagrodniaja džiaugėsi saviškių entuziazmu bei pasiryžimu išbandyti kuo daugiau sporto rungčių. Daugeliui jų nereikėjo jokio fizinio pasirengimo ar specialių įgūdžių, tik noro ir sportinio azarto.

Visi į masiškiausią sporto šventę atvykusieji ir užsiregist­ravusieji gavo dalyvio pasą. Kiek­viena išbandyta rungtis jame buvo pažymima specialiu lipduku. 20, 30, 40, 50 taškų surinkę dalyviai galėjo gauti Olimpinės dienos prizus: marškinėlius, medalį, „LTeam“ kuprinę, kepuraitę ir pan.

Grigiškių neįgaliųjų draugijos pirmininkė Aldona Voverienė ir šios organizacijos narys Genadijus Kasperovičius jau pirmomis šventinio renginio valandomis buvo surinkę gana nemažai lipdukų. „Galynėjomės, špagavomės, bėgom per kliūtis, mėtėm svarmenis... – šypsodamasi vardijo A. Voverienė saviškių įveiktas kliūtis. – Šešiese iš Grigiškių atvažiavom. Visi esam nusiteikę išbandyti kuo daugiau rungčių. Juk daugelio niekur kitur išmėginti ir negalėtume. Stengiamės būti aktyvūs ir sportiški. Neužaštrinam savo negalios. Labiau džiaugiamės tuo, ką galim padaryti.“ Renginiui įpusėjus Grigiškių neįgalieji jau buvo pasipuošę Olimpinės dienos medaliais.

Olimpinėje dienoje rekordų niekas nesiekė. Kiek kas įstengė – tiek ir sportavo. Marijampolės savivaldybės neįgaliųjų draugijos ir sporto klubo „Siekis“ narys Almas Matulaitis namo grįžo su šiai dienai skirtais marškinėliais. Vaikinas išbandė kulkinio šaudymo, taip pat ir šaudymo iš lanko rungtis, laipiojimo sienele kopė į pilį, važiavo vietoje riedančiu dviračiu, stojo prie olimpinės mylios (1988 metrų) starto linijos. Tiesa, nubėgo tik pusę šios distancijos. Buvo pasiryžęs įveikti visą mylią, bet paklausė rungties koordinatoriaus patarimo ir pataupė jėgas kitiems išbandymams.

Savo galimybes daugelyje rungčių pasitikrino ir Kauno miesto neįgaliųjų draugijos nariai – iš laikinosios sostinės į Alytų atvažiavo18 žmonių. Dviejų rungčių prizininkėmis tapo ir Alytaus rajono neįgaliųjų draugijos narės.

Marijai ir Anželikai puikiai sekėsi šaudymo iš lanko rungtyje.

Sportas grąžino į gyvenimą

Raseinių neįgaliųjų dienos užimtumo centro Sveikatingumo grupės narė Jurgita Vatiekūnienė – viena iš šešių į Alytų atvykusių raseiniškių sporto mėgėjų. Trečią kartą Olimpinėje dienoje dalyvaujanti moteris pasirinko kulkinio šaudymo rungtį. Iš 100 galimų taškų surinko 84. Sveikatingumo grupės vadovė Irena Perminienė nuoširdžiai džiaugėsi ne tik šiuo Jurgitos rezultatu. Pasak jos, sportas, Sveikatingumo grupės užsiėmimai moterį grąžino į gyvenimą.

Prieš 11 metų Jurgitą netikėtai paralyžiavo. Infekcinis smegenų uždegimas jauną moterį devynioms paroms net į komą buvo nugramzdinęs. Po jos atsibudusi tegalėjo pajudinti tik galvą. Ir kalbėti teko mokytis iš naujo. Neįgaliojo vežimėlį pamažu pakeitė vaikštynė. „Turėčiau bandyti vaikščioti su lazdele, bet bijau“, – neslepia moteris.

Su aukšta vaikštyne judančią moterį Jurgitos tėtis į Neįgaliųjų dienos užimtumo cent­rą I. Perminienės globon ir atvežė. Dabar net sunku patikėti, kokią pažangą ji padarė. „Štai ką reiškia, kai žmogus dirba. Vadovas gali širdį atiduoti, bet jeigu pats žmogus nesistengs, nedirbs – nieko nebus“, – tikina I. Perminienė.

Šaudymas – viena iš Jurgitos pamėgtų sporto veiklų, kuriai ji skiria daug dėmesio. Moteris sako, kad ši sporto šaka ją... ramina. Šaudant reikia labai susikaupti, o tai nutolina visas sunkias mintis, padeda įsiklausyti į save, pajusti vidinę harmoniją.

Į Olimpinę dieną atvyko apie 250 neįgaliųjų.

„Šaudymas yra tobulumo siekimas“

Kulkinio šaudymo, šaudymo iš lanko rungtyse dalyvavo ir nemažai Kauno „Santakos“ sporto klubo narių. Ir jiems puikiai sekėsi. Albertas Micevičius – vienas šio sporto mėgėjų. Penktus metus šaudykloje besitreniruojančiam vyriškiui patinka varžybose patiriamas adrenalino antplūdis. Pasak jo, kauniečiai buvę pirmieji, tarp neįgaliųjų pradėję kultivuoti šią sporto šaką.

„Santakos“ klubo pirmininkė Irena Sadauskienė prisimena norėjusi saviškiams pasiūlyti ką nors naujo, tad paskambinusi į Kaune esantį šaudymo klubą. Mielai neįgaliuosius priėmusi trenerė, 38 kartus Lietuvos čempionės titulą iškovojusi Tatjana Klimova, net pandusą į šaudyklą savo jėgomis įrengė. Taip ši sporto šaka ir prigijo. Profesionalės trenerės ugdomi klubo nariai gana gerai įvaldė šaudymo techniką, paprastai be apdovanojimų iš varžybų negrįžta. Jų taiklumas medaliais įvertintas ir šioje Olimpinėje dienoje. I. Sadauskienė džiaugiasi: iš „Santakos“ klubo į Alytų atvyko 21 sportininkas, jie pelnė 10 medalių. Gal būtų buvę ir dar daugiau, tačiau, pasak A. Micevičiaus, organizatoriai nepagalvojo, kad sunkiai judantiems neįgaliesiems bus nelengva įveikti atstumus tarp gana nemažais atstumais išdėstytų sporto rungčių. O dar tos Jaunimo parko įkalnės! Savąją užduotį šaudymui skirtame sektoriuje atlikęs A. Micevičius jau nebespėjo į šaškių varžybas.

Šaudymas – ir šiaulietės Raimedos Bučinskytės mėgstamiausia sporto šaka. Jauna moteris jau yra dalyvavusi tarptautinėse varžybose, pasaulio taurės pirmenybėse. Nuo parolimpinių žaidynių pernai tebuvo vos per žingsnį.

„Šaudymas yra tobulumo siekimas“, – taip savo pamėgtą sporto šaką apibūdina Raimeda. Neseniai vykusiame Lietuvos šaudymo čempionate ji pasiekė asmeninį rekordą (363 taškai iš maksimaliai galimų 400) ir apgynė šalies čempionės titulą. „Tikslas – pataikyti į už 10 metrų esantį 9 milimetrų skersmens apskritimą, – sako šaulė. – Kartais jį pasiekti gali sukliudyti net smarkesnis širdies tvinksnis...“ Gerai Raimedai sekėsi ir Olimpinės dienos kulkinio šaudymo rungtyje.

O štai Anželika Molis ir Marija Gintarė Bigataitė rankos taik­lumą tikrino šaudymo iš lanko sektoriuje. Pusantrų metų intensyviai besitreniruojančios merginos irgi yra pasiekusios įspūdingų rezultatų. Lietuvos lankininkų reitinge tarp šaudančių paprastaisiais lankais Anželika – trečia. Pasak jos, į geriausiųjų dešimtuką patenka ir Marija. Beje, šioje sporto šakoje neįgaliųjų įskaitos nėra, tad rateliais judančios šaulės ir treniruojasi, ir varžosi kartu su visais. Reikalavimai čia visiems vienodi, išskyrus tai, kad pačioms merginoms strėlių susirinkti nereikia. Alytuje jos abi tapo šios sporto šakos prizininkėmis.

LPOK prezidentas M. Bilius Olimpinės dienos varžybose dalyvavusiems neįgaliesiems įteikė 17 medalių komplektų, tris taures. Alytaus „Alytupio“, Kauno „Santakos“ bei Marijampolės „Siekio“ komandos apdovanotos ir LPOK įsteigtomis piniginėmis premijomis.

Olimpinės dienos fiesta Alytuje baigėsi. Sporto šventės estafetė perduota Panevėžiui.

Aldona MILIEŠKIENĖ
Autorės nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas