Mūsų dienos – kaip šventė stebuklų lauke

Lavėnų socialinės globos namų teatras.

Atvira visuomenė
Nustatymai

Nuostabius ir labai teisingus žodžius apie teat­rą pasakė Kauno valstybinio dramos teatro aktorė Gražina Balandytė: ,,Kada esi tame stebuklų lauke, kada režisierius duoda kūrybinę erdvę, gali ir paukščiu pavirsti. Gali ir kukuoti, ir loti, ir švilpauti, ir skristi, ir numirti, ir atsikelti… Tu viską gali!“

Tikra tiesa – scenoje nejauti negalios, nejauti skausmo, esi visiškai laisvas, gali daryti stebuk­lus. Didelė laimė, kad yra žmonių, teatro profesionalų, kurie savo laiką, jausmus, kūrybines idėjas, visą savo sielą skiria darbui su žmonėmis, kurie nėra profesionalūs aktoriai, o tik labai norintys tokiais tapti. Gal tas profesionalumas ir nėra jau toks svarbus – gal svarbiau yra nuoširdumas ir tikrumas. O dar svarbiau, kad tuo nuoširdumu ir tikrumu gali dalytis su kitais. Geriausia galimybė tą padaryti buvo visai neseniai – XV respublikinėje teatrų šventėje ,,Akimirkų lietus 2017“, vykusioje Kupiškio kultūros centre.

Nors ruduo beveik įpusėjo, tačiau vasariškai šypsojosi rudeninė saulė, tarytum kviesdama visus Lietuvos neįgaliųjų teat­rų kolektyvus ir vėl, penkioliktąjį kartą, bičiuliškai susiburti drauge, pasidalyti naujais pasiekimais, atradimais ir paprasčiausia žmogiškąja šiluma. Suvažiavo, sugužėjo sveteliai iš visų Lietuvos kampelių. Palma Skrebienė, Kupiškio krašto žmonių su negalia sąjungos socialinė darbuotoja, kaip voverė rate sukosi: tai scenoje tarė vedėjos žodį, tai lėkė į užkulisius sužiūrėti, ar visi sveteliai suvažiavo, ar visiems užteko vietos. O į Kupiškio kultūros cent­rą atvyko ne tik svečiai. Ir žiūrovų, teatrui neabejingų Kupiškio miesto ir rajono gyventojų, salėje prisirinko nemažai.

Sveikinimo žodį tarė Kupiškio rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Laima Bartulienė. Ji pasidžiaugė, kad šventė jau tapo gražia tradicija, linkėjo festivalio organizatoriams ir ateityje žiūrovų susidomėjimo, dalyviams – kūrybinės sėkmės scenoje. Šventės atidarymą paskelbė Panevėžio regiono sergančiųjų išsėtine skleroze asociacijos, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Kupiškio rajono filialo, Kupiškio krašto žmonių su negalia sąjungos mėgėjų teatrai. Teatrų jungtinė grupė parodė sceninę kompoziciją ,,Teatras šviesa“. Jos metu buvo iškilmingai pakelta festivalio vėliava. Jungtiniai pasirodymai teikia kūrybinio atradimo džiaugsmą, skleidžia gerąją patirtį. Kompozicijai scenarijų sukūrė, su aktoriais dirbo režisierė Nijolė Ratkienė.

Po įspūdingo atidarymo prasidėjo teatrų pasirodymai. Pirmieji į sceną kopė svečiai iš Kauno neįgaliojo jaunimo užimtumo centro. Plastinės dramos teat­riukas (vadovė Daiva Buinickaitė) savo veiklą pradėjo 2004 m. Kolektyvo režisierius Virgis Bortkevičius yra profesio­nalus aktorius, žinomas Lietuvoje mimas, turintis daugiau nei 30 m. scenoje patirtį. Šventėje kolektyvas pristatė judesio spektaklį „Patikėk tuo, ko nėra, tam, kad būtų“, remiantis Vincento Van Gogo kūryba. Kolektyvo spektakliai stebina savo gilumu ir išmone, jie tarsi paliečia ir suvirpina žmogaus sielą iki pat gelmių.

Kupiškio socialinės globos namų teatras pristatė spektaklį ,,Gerumo bumerangas“. Kolektyvo vadovas ir režisierius – Rimgaudas Bražas. Kupiškio socia­linės globos namų teatras gyvuoja jau 11 metų. Jo repertua­re – trumpi vaidinimai įvairiomis temomis. Teatro repeticijose dalyvauja iki 16 socialinės globos namų gyventojų.

Lavėnų socialinės globos namų teatras iš Pasvalio rajono, vadovaujamas režisieriaus Sigito Paliulio, kasmet kuria naują spektaklį. Labai laukiamos repeticijos bei išvykos su spektakliais į kitų globos namų organizuojamas teat­ro šventes. Šiemet kasmetinėje teatrų šventėje ,,Prie Lėvens“ grupės nariai prisistatė su spektakliu ,,Kurpės“ pagal Petro Cvirkos apsakymą. Tai gyvenimiškas vaizdelis iš samdinės Domicelės gyvenimo. Spektaklis ,,Kurpės“ buvo parodytas ir Kupiškyje.

Molėtų krašto žmonių su negalia sąjungos teatro kolektyvas šiais metais švenčia savo veiklos 15 metų sukaktį. Ta proga sukurtas spektaklis ,,Noriu į Molėtuvką“ (režisierius Pranas Pliuška) buvo pristatytas Kupiškio žiūrovams. Kolektyvas nelinkęs į niūrius apmąstymus, savo pasirodymuose su žiūrovais dalijasi šiluma, šypsenomis, juoku, meile.

Vilniaus krašto žmonių su negalia sąjungos teatro trupė ,,Lašai“ pristatė jautrų spektaklį ,,Ačiū, mama, kad esi“. Jis skirtas Mamai, Močiutei, šiltiems, šviesiems vaikystės prisiminimams. Spektaklio režisierė – Loreta Paulauskienė.

Raseinių rajono žmonių su negalia sąjungos teatro kolektyvas ,,Žara“ savo veiklos penkmečio proga parodė spektaklį-interpretaciją ,,Pelenė“. Spektaklio režisierė ir scenarijaus autorė – Ilma Garšvienė. ,,Kiekvienas mes ieškome meilės ir surandame ją kiekvienas skirtingai“, – sako režisierė.

Šventės pabaigoje įteikti padėkos raštai ir atminimo dovanos kolektyvų vadovams bei režisieriams. Scenoje sustojo teat­rų režisieriai ir Kauno žmonių su negalia sąjungos vokalinis ansamblis „Šerkšnas“. Renginio dalyvius ir žiūrovus sujungė daina ,,Mūsų dienos kaip šventė“. Po apdovanojimų ir bendros dainos visi buvo pakviesti į Vitražų salę pasivaišinti, susipažinti, pasidalyti įspūdžiais ir ateities planais. O jau skanumėlis tų vaišių! O jau tų šeimininkių rūpestingumas! Žodžiais nenusakysi.

Šventės uždarymo metu visus suvienijo bendra daina.

Žinoma, tokia graži šventė niekada neapsieina be rėmėjų, esame jiems labai dėkingi.

Pasak, renginio vedėjos P. Skrebienės, nepastebimai prabėgo laikas. Ne tik greitai, bet ir įdomiai bei prasmingai. Belieka laukti kitų metų šventės, kitų nuostabių, nepakartojamų akimirkų, kitų susitikimų, kitų pasirodymų. Galima vardinti ir vardinti. Nes Kupiškio miesto šventė ,,Akimirkų lietus“ buvo, yra ir bus pati pati laukiamiausia.

Palma MARCINKEVIČIŪTĖ, Loreta PAULAUSKIENĖ
Neringos Laukagalytės nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas