„Muzika – tai Dievo pasiuntinys...“

Baigiamajame „Vilties paukštės“ koncerte Vilniuje dalyvaus Šiaulių rajono neįgaliųjų draugijos Kužių padalinio ansamblis „Ringuva“.

Atvira visuomenė
Nustatymai

Neįgaliųjų draugijų meno mėgėjų kolektyvams ruduo – svarbus metas. Spalvingą rudenį vairiuose šalies regionuose sparnus išskleidžia Lietuvos neįgaliųjų draugijos rengiama tradicinė „Vilties paukštės“ šventė. Smagūs ir nuotaikingi koncertai šiemet dalyvius ir žiūrovus pasitinka Šeduvoje, Telšiuose, Birštone, Rokiškyje, Raseiniuose ir Ukmergėje. Iš visos Lietuvos suvažiavę vokaliniai ansambliai, kapelos, folkloro kolektyvai demonstruoja vieni kitiems, ką per metus išmoko, kaip patobulėjo, pasikeitė. Neblėstantis susidomėjimas šia švente rodo, kad kultūrinė veikla žmonėms itin svarbi. 

Pakruojo rajono neįgaliųjų draugijos kapela „Kvietkelis“.

Sugrįžo kolektyvų vertinimas

Pirmas šiais metais neįgaliųjų ansamblių koncertas „Vilties paukštė“ vyko Šeduvoje. Į jaukų, neseniai Europos Sąjungos lėšomis suremontuotą kultūros ir amatų centrą atvyko 11 kolektyvų. Tiesa, konkursinėje programoje dalyvavo tik 9.

Pasak konkurso organizatorės Lietuvos neįgaliųjų draugijos projekto vykdytojos Saulės Vėjelienės, šiemet „Vilties paukštė“ šiek tiek pasikeitė – sugrįžo vertinimas. Po keleto metų pertraukos konkursas vėl surengtas siekiant paskatinti kolektyvus tobulėti, pasitempti, paieškoti naujesnio, įdomesnio repertuaro. Todėl ir nuostatuose atsirado punktas, numatantis, kad privaloma atlikti liaudies dainą be instrumentinio pritarimo (a capella). Tiesa, renkamas tik vienas kolektyvas, pasirodysiantis baigiamajame „Vilties paukštės“ koncerte Vilniuje. Pasak S. Vėjelienės, išrinkti komisijai vieną geriausią – nelengva užduotis, nes kartais viename ture puikiai pasirodo net keletas ansamblių. Vertinant kolektyvus atsižvelgiama į gana konkrečius kriterijus: pasirodymo originalumas, sceninis įvaizdis, repertuaro sudėtingumas, atlikimo kokybė, ansambliškumas.

Jonavos rajono neįgaliųjų draugijos humoro grupė „Rykštė“ suvaidino miniatiūrą „Gyvybės langelis“.

Dainose – gimtinės grožis

Į pirmąją „Vilties paukštės“ šventę iš Jonavos atvyko 2 kolektyvai: Neįgaliųjų draugijos ansamblis „Lietava“ ir humoro grupė „Rykštė“. Laimos Stakeliūnienės vadovaujama „Lietava“ gyvuoja jau 10 metų. Šį kartą moterys pasipuošė tautinėmis juostomis, tad ir dainas rinkosi apie gimtąjį kraštą.

Na, o „Rykštės“ pasirodymas labai išsiskyrė iš kitų. Tai buvo vienintelis ne muzikinis kolektyvas „Vilties paukštėje“. Jonaviškiai suvaidino miniatiūrą „Gyvybės langelis“, gvildenančią vienišų moterų problemas. Į gyvybės langelį šį kartą pateko ne kūdikiai, o žmonoms atsibodę vyrai. Juos, paliktus, nuo šiol gali „įsivyrinti“ kitos moterys. Ir, žinoma, atsiranda norinčių tai padaryti. O vyras tiks bet koks – visai nesvarbu nei jo charakterio savybės, nei toli gražu ne garbinga praeitis...

Kelmės rajono neįgaliųjų draugijos mišrus vokalinis ansamblis (vadovas Romas Slunksnys) dainomis deklaravo: „Dainuosim, kol širdis plaks krūtinėj“. Pagėgių savivaldybės neįgaliųjų draugijos moterų ansamblis, vadovaujamas Edvino Palioko, taip pat apdainavo savo gimtųjų apylinkių, Rambyno kalno grožį.

Pakruojo rajono neįgaliųjų draugijos kapela „Kvietkelis“, vadovaujama Ramunės Petraitienės, suskambo darniais netradicinių instrumentų akordais. Ypatingai klausytojų širdis suvirpino tradicine maniera atlikta liaudies daina „Šio naktely per naktely“, po kurios žiūrovai buvo apdalinti raudonšoniais obuoliais.

Radviliškio rajono neįgaliųjų draugijos ansamblis „Gabija“ sulaukė gausių žiūrovų aplodismentų.

Aplodismentai – už nuoširdumą ir originalumą

Radviliškio rajono neįgaliųjų draugijos ansamblis „Gabija“ sulaukė gausių žiūrovų aplodismentų už jautriai atliktas dainas, darniai suskambusius balsus, ypatingą scenos kultūrą, puošnius rūbus. Jų programa „Žarstau dienas“ leido mintimis nusikelti prie jūros, pasigrožėti banguojančiais javais – atrodė, kad moterys pačios išgyvena tas akimirkas, apie kurias dainuoja.

Šiaulių rajono neįgaliųjų draugija – labai daininga. Ir į „Vilties paukštę“, kaip visada, ji atveža ne vieną kolektyvą. Štai Kužiuose neįgalieji yra susibūrę į ansamblį „Ringuva“, Meškuičiuose gyvuoja „Viltis“, Kuršėnuose – „Svaja“, Gruzdžiuose – etnografinis ansamblis. Į Šeduvą atvažiavo Kužių ir Meškuičių neįgalieji.

„Ringuva“ iš kitų išsiskyrė ret­ro stiliaus drabužiais. Toks apdaras tarsi įpareigojo dainuoti romansus. Žiūrovai galėjo smagiai palinguoti klausydami romanso „Bangos sudaužė“, populiarios dainos, kurios ir autorių visi užmiršo „Tyliai leidžias pavargusi saulė“. O ir privalomas kūrinys – be pritarimo sudainuota žemaitiška daina „Žalias gojus birštvinelis“ – nuskambėjo labai įtaigiai.

Na, o Rasos Zelbienės vadovaujama „Viltis“ – visai kitoks, tačiau taip pat įdomus kolektyvas. Jie „Vilties paukštei“ pasirinko labiau lyrines dainas.

„Akmena“ iš Akmenės – itin gausus kolektyvas. Ir su didele patirtimi – gyvuoja jau 20 metų. Angėlės Norkienės vadovaujamas ansamblis, kurį papuošė ir keletas stiprių vyriškų balsų, žiūrovams padovanojo žiupsnį geros nuotaikos.

„Verbena“ iš Šiaulių išsiskyrė originaliu akompanimentu – ansamblio dainoms jo vadovė Elena Ralienė pritarė koncertinėmis kanklėmis.

Komisijos sprendimu baigiamajame „Vilties paukštės“ ture Vilniuje dalyvaus Šiaulių rajono neįgaliųjų draugijos Kužių padalinio ansamblis „Ringuva“. Kolektyvas gyvuoja jau 11 metų. Prieš porą metų pasikeitus ansamblio vadovei ir jam pradėjus vadovauti Kristinai Lučinskaitei kolektyvo dainos suskambėjo naujai. Šiaulių rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkė Elena Kačinskienė džiaugiasi abiem Šeduvoje koncertavusiais kolektyvais – moterys nuoširdžiai dirba, repetuoja. E. Kačinskienė labai dėkinga ansamblių vadovėms, kurios dirba be atlygio.


Kultūra labai reikalinga

Dainuoti mėgsta ir patys šeduviškiai. Šventę pradėjo dviejų duetų pasirodymas: Evelina Stalgienė dainavo su Irmina Beneševičiūte ir Aldona Daukšiene. Na, o šeduviškių ansamblis „Verdenė“ koncertą pabaigė. Tiesa, šeduviškiai į vertinimus nepretendavo – konkursinėje „Vilties paukštės“ programoje jie dalyvaus koncerte Raseiniuose.

I. Beneševičiūtė pasakoja, kad ją pačią dainavimas ištraukė iš atskirties. Būtent muzikos mokytojos padrąsinimas padėjo patikėti savimi, įsisąmoninti, kad ir ji kažką gali. Irmina dabar dainuoja ne tik Šeduvos miesto šventėse, „Vilties paukštės“ konkurse, bet taip pat dalyvauja projekte „Muzika tamsoje“, kurio autorė – Vaida Butautaitė. Irmina apgailestauja, kad daugiausia dainuojančių Neįgaliųjų draugijoje – vyresnio amžiaus žmonės. Labai sunku prikviesti į draugiją jaunus žmones. Tačiau kultūrinės veiklos žmonėms labai reikia. Ji suburia, suvienija, pakelia nuotaiką.

Šeduvos kultūros ir amatų centro, priėmusio „Vilties paukštę“, direktorė Natalija Borgerdt pasidžiaugė, kad neįgalieji yra aktyvūs, veiklūs, noriai dalyvauja kultūrinėje veikloje. Pasak direktorės, jie visą laiką laukiami kultūros centre, kaip ir kiti bendruomenės nariai. Esant galimybei pakviečiami nemokamai apsilankyti renginiuose. Kultūros centras bendradarbiauja ir su Šeduvos globos namais, jų gyventojams čia rengiami keramikos užsiėmimai. Na, o pastato sienas papuošia originalūs globos namų gyventojų darbai.

„Muzika – tai Dievo pasiuntinys, atsiųstas judinti švelniausias ir geriausias mūsų sielos stygas, raminti širdis, suvargusias gyvenimo rūpesčiuose, guiti iš jų melus, nedorybes, pavydus, neapykantas“, – tokiais M.K. Čiurlionio žodžiais šventę pradėjo renginio vedėja Izolina Staniulienė. Šie žodžiai kaip leitmotyvas turbūt tiktų ir visai „Vilties paukštei“, kasmet suburiančiai kelis šimtus dainos mėgėjų iš visos Lietuvos.

Aurelija BABINSKIENĖ
Autorės nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas