Apsauga nuo viruso – nauda neįgaliesiems

Ši Lietuvoje pagaminta nuo koronaviruso apsauganti rankena patogi žmonėms, kurie turi suėmimo (sugriebimo) funkcijų sutrikimų.

Mokslo parkas
Nustatymai

Koronaviruso sukelta pandemija turi ir gerąją pusę – ji sutelkė žmones, išryškino kūrybinį jų potencialą. Įvairūs pasaulio mokslininkai, išradėjai, paprasti žmonės savo kūrybingumą, mokslines žinias ir turimą įrangą pasitelkė tam, kad padėtų mums įveikti koronaviruso keliamus iššūkius.

Lietuvos bibliotekos, naudodamos turimus 3D spausdintuvus, nusprendė prisidėti prie koronaviruso Covid-19 suvaldymo. Prisijungdamos prie „Robotikos mokyklos“ iniciatyvos, jos atspausdino daugiau nei 3 tūkst. apsauginių rėmelių, skirtų medicinos įstaigų darbuotojams apsaugoti. Pirmoji Lietuvos aklųjų bibliotekoje pagamintų apsauginių skydelių siunta iškeliavo į Vilniaus Santaros klinikas.

Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka karantino metu 3D spausdintuvu, esančiu Girstupio padalinyje, pradėjo spausdinti specialius priedus ant rankenų, kurie leidžia duris atidaryti dilbiu arba alkūnės linkiu, plaštaka neliečiant rankenų. O juk būtent jos yra bene labiausiai užterštos. Taip sumažinama galimo kontakto su virusu užterštu paviršiumi tikimybė.

Šie priedai spausdinami pagal specialius brėžinius, kuriais nemokamai dalijasi belgų kompanija „Materialise“. Kiekvienas norintis juos gali naudoti, modifikuoti bei pritaikyti pagal savo poreikius. Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka modifikavo brėžinius ir pagal juos pagamino rankenų priedus, kuriuos sumontavo keturiose šalia biblio­tekos Girstupio padalinio esančiose įstaigose: parduotuvėse, vaistinėje, policijoje.

Šią naujovę netruko įvertinti ir neįgaliųjų bendruomenė. Pasak Lietuvos paraplegikų asocia­cijos, tokios rankenos patogios žmonėms, kurie turi suėmimo (sugriebimo) funkcijų sutrikimų. Jiems dažnai sunku atidaryti duris, ypač jei rankenos – burbulo formos ar turi pritraukimo mechanizmą.

„Kiekviena krizė – ne tik išbandymai, tačiau kartais sukuria naujas tendencijas ir atranda sprendimus. Žinoma, kad vėliau ne viskas įsitvirtina kasdieniame gyvenime, bet tikėkimės, jog krizės akivaizdoje užgimusios veiklos ir metodai žmonėms su negalia praplės, o ne apribos dalyvumo galimybes“, – džiaugiasi neįgaliųjų atstovai. Fizinės reabilitacijos gydytojas Tomas Morkevičius, pats judantis neįgaliojo vežimėliu, sako, kad panašūs priedai iki šiol buvo naudojami ten, kur yra žmonių su sutrikusia griebimo funkcija, t.y. sanatorijose, slaugos įstaigose, pritaikytuose individualiuose būstuose. Ten jie ir toliau bus naudojami. Pasak Lietuvos paraplegikų asociacijos, tai dar kartą parodo, kad universalūs sprendimai naudingi visiems. 

„Bičiulystės“ inf.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje