Negalią turinčiųjų gyvenimą gali palengvinti mobiliosios programėlės

Programėlė „AccessAble“.

Mokslo parkas
Nustatymai

Negalią turintiems žmonėms būti savarankiškiems padeda įvairios technologijos. Šiandien dažnas turi išmanųjį telefoną ar planšetinį kompiuterį. Internete galima rasti daugybę programėlių, kurios gali padėti įvairių sutrikimų turintiesiems įveikti kasdienius sunkumus. Interneto svetainėje www.disabilityhorizons.com neįgaliųjų bendruomenė rekomenduoja, kurias programėles pasirinkti. Deja, daugelis iš jų prieinamos tik angliškai, o kai kurios skirtos Jungtinės Karalystės gyventojams.

Programėlė AccessAble (Prieinamumas)

AccessAble – programėlė, kuri padeda Jungtinės Karalystės neįgaliesiems laisvai judėti išėjus iš namų. Programėlėje yra 75 tūkst. detalių prieinamumo nuorodų – ji padeda įsitikinti, ar prieinamas koks nors turistinis objektas ar kita vieša vieta konkretaus asmens poreikiams. Pavyzdžiui, jei norite apsipirkti ir judate neįgaliojo vežimėliu, jūs pasirinksite prekybos centrą, kuris bus be slenksčių ir laiptų, turės neįgaliųjų automobilių stovėjimo vietas, pritaikytą tualetą, liftą ir pan. Galima nustatyti, kad programėlė parodytų objektus, prieinamus įvairių kitų judėjimo sutrikimų, sensorinę ar intelekto negalią turintiesiems. Taip pat yra galimybė pasižiūrėti objekto nuotraukas ir išsisaugoti informaciją ateičiai. Programėlę AccessAble iOS ir Android prietaisų naudotojai gali parsisiųsti nemokamai.


Programėlė Dragon Anywhere (Drakonas bet kur)

Tai diktavimo programėlė. Ji leidžia sukurti ir netgi redaguoti dokumentus telefone, planšetėje ar nešiojamajame kompiuteryje balsu. Paprasčiau tariant, kalbėdami galite „rašyti“ teksto žinutes, elektroninius laiškus, netgi redaguoti ilgus dokumentus.

Šią programėlę dažnai naudoja labai užimti įvairių profesijų atstovai, vadovai, nes gali dirbti važiuodami į darbą ir atgal. Ji gali labai praversti ir negalią turintiems žmonėms, tiems, kam sunku rašyti. Šią programėlę Apple iPhone ir Andriod prietaisų naudotojai gali parsisiųsti nemokamai, tačiau po bandomojo laikotarpio už ją teks mokėti.


Programėlė HelpTalk (Padėk kalbėti)

Kalbos sutrikimai, tracheostoma, plaučių ventiliavimas, autizmas, kalbos nemokėjimas – šios ir kitos priežastys dažnai tampa kliūtimi bendrauti ir išreikšti savo kasdienius poreikius. Su tokiomis problemomis susiduriantiems žmonėms padės programėlė HelpTalk. Šioje prog­ramėlėje yra daug piešinukų, kurie suskirstyti pagal temas – kelionės, darbas, mokymasis, bendravimas ir t.t. Galima susikurti savo profilį ir pasirinkti dažniausiai naudojamus žodžius priklausomai nuo to, ką paprastai veikiame. Paspaudus piešinuką su veiksmu ar daiktu, prietaisas tą žodį ištaria garsiai. Taip pat galima užrašyti tekstą, kurį norime, kad prietaisas perskaitytų. Žmonėms, kuriems sunkiau valdyti rankas, pravers dideli Taip arba Ne mygtukai. Taip pat prog­ramėlėje yra vietos nustatymo funkcija – išsiuntus žinutę gaunama informacija, kur žmogus yra. Tai aktualu Alzheimeriu, demencija, Parkinsono liga sergantiems žmonėms. Ši programėlė prieinama daugeliu kalbų, deja, kol kas ne lietuvių. Ją galima atsisiųsti iš Google Play.


Programėlė Physiotherapy Exercises (Fiziniai pratimai)

Ši programėlė turi daugiau nei 1000 paveiksliukų, iliustruojančių 600 pratimų, kurie yra pritaikyti pažeistą stuburą ar neurologinių sutrikimų turintiems žmonėms. Pratimus sukūrė kineziterapeutai. Juos galima pasirinkti ir susigrupuoti pagal savo poreikį ar sutrikimą. Ši programėlė patogi tuo, kad norint ja naudotis nereikia interneto, užtenka tik vieną kartą ją atsisiųsti. Programėlė Physiotherapy Exercise nemokama elektroninėje parduotuvėje iTunes.


Programėlė Have You Heard? (Ar girdėjai?)

Ši programėlė sukurta žmonėms, kurie turi klausos sutrikimų. Ji padeda pagarsinti aplink sklindančius garsus, kad būtų galima geriau suprasti, kas kalbama. Ypač tai praverčia triukšmingose vietose – susitikus su draugu restorane ar bendraujant su kolegomis posėdyje. Programėlę galima nustatyti taip, kad prietaisas suprastų, į kurį garsą – artimą ar tolimą jam reikia susikoncentruoti. Jei vis dar ko nors tiksliai nepavyksta išgirsti, galima atsisukti paskutines 20 sekundžių ir paklausyti iš naujo. Programėlė nemokama iTunes platformoje.


Programėlė Be My Eyes (Būk mano akys)

Ši programėlė sukurta taip, kad savanoriai padėtų akliems ir regėjimo sutrikimų turintiems žmonėms „pamatyti“ norimą objektą. Susisiekus vaizdo ryšiu su savanoriais, kamera nukreipiama į objektą, apie kurį norite sužinoti. Pavyzdžiui, galite prašyti patikrinti vieno ar kito produkto galiojimo laiką arba padėti judėti viešoje vietoje. Ši programėlė prieinama daugiau nei 180 kalbų visame pasaulyje. Ją nemokamai galima parsisiųsti iš iTunes ir Google Play.

Parengė Emilija STONKUTĖ

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje