Išmanioji apyrankė padės nepasiklysti sergant Alzheimerio liga

Aurelija Šilinskaitė.

Mokslo parkas
Nustatymai

Mobilioji programėlė „Aichom“, veikianti su „Apple“ išmaniąja apyranke – puikus sprendimas žmonėms, kenčiantiems nuo laikino atminties praradimo, dėl kurio kyla baimė pasiklysti, nerasti kelio namo. Kaip jis palengvins senatvinėmis demencijomis sergančių žmonių, jų artimųjų gyvenimą, kalbamės su viena šio startuolio įkūrėjų, jo vadove Aurelija Šilinskaite.

Kas yra „Aichom“?

„Aichom“ – tai mobilioji programėlė, sukurta padėti žmonėms, kurie serga senatvinėmis demencijomis (pavyzdžiui, Alzheimerio liga) ir jų slaugytojams. Ji praneša apie galimus paciento sveikatos pokyčius ir slaugytojui pateikia informaciją apie paciento būk­lę, taip pat nuotoliniu būdu pasiūlo įvairių patarimų, kurie galėtų palengvinti paciento slaugymą.


Kaip tai veikia?

Slaugytojas naudoja mobiliąją programėlę, susietą su apyranke, kurią nešioja pacientas. Šiuo metu kuriame mobilią aplikaciją, kuri bus susieta su „Apple“ išmaniuoju laikrodžiu. Programėlėje bus galima matyti, kai pacientas palieka saugos zoną, pavyzdžiui, namus. Ji informuos slaugytoją apie pakitusius paciento sveikatos duomenis, pavyzdžiui, miego kokybę, pulsą ir širdies ritmą. Taip pat teiks individualius rekomendacinio pobūdžio patarimus slaugytojui, kaip pagerinti paciento sveikatos būklę (pavyzdžiui, daugiau su pacientu pasivaikščioti ar pasirūpinti, kad šis miegotų naktį, o ne dieną).


Kas paskatino imtis tokio sprendimo paieškų?

Pasaulyje daugiau kaip 50 milijonų žmonių patiria senat­vinės demencijos požymių. Pavyzdžiui, Alzheimerio liga sergantys žmonės kenčia nuo laikino atminties praradimo, dėl kurio kyla baimė pasiklysti, nerasti kelio namo. Alzheimeriu sergantys žmonės dažnai palaikomi benamiais, nes nerasdami kelio blaškosi gatvėse ir iš pirmo žvilgsnio sunku suprasti, kad jiems reikalinga pagalba. Kadangi jie yra sutrikę, retai kada kreipiasi pagalbos, tikimybė juos rasti labai menka.

Vienas mūsų startuolio įkūrėjų turi tėvą, kenčiantį nuo Alzheimerio ligos ir su ja kovojantį jau 10 metų. Kartą jis dingo, o artimieji kelias dienas beviltiškai ieškojo ligoninėse, prieglaudose. Po šio nutikimo Tomas pradėjo ieškoti sprendimo, kuris padėtų išvengti panašių situacijų ateityje.

Naudojant mobiliąją programėlę „Aichom“, slaugytojas matys paciento buvimo vietą, ji įspės globėją ekstremalios situacijos atveju. AI (ang. artificial intelegence, liet. – dirbtinis intelektas) analizuos pagrindinius paciento sveikatos duomenis, teiks rekomendacijas, kaip jam padėti.


Kas galės naudotis šia naujove?

„Aichom“ taps pagalba žmonėms, sergantiems bet kokia demencijos forma. Pirmiausia šis sprendimas bus pristatytas Amerikoje.

Tyrimų duomenimis, vienas iš 10-ies 65 metų ir vyresnių žmonių (10%) serga Alzheimerio demencija. Beveik du trečdaliai Alzheimerio liga sergančių žmonių yra moterys.


Kokioje fazėje dabar yra šis produktas?

Šiuo metu atliekamas jo testavimas.

Eglė KULVIETIENĖ
Asmeninio archyvo nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje