Robotizuotas eisenos treniruoklis gali grąžinti galimybę vaikščioti

KinisiForo treniruoklis grąžina galimybę savarankiškai judėti.

Mokslo parkas
Nustatymai

Vilnietė Anastasija Rein augina 10 metų sūnų Oskarą. Berniukas turi daug sveikatos bėdų, be kitų ligų, jis serga ir cerebriniu paralyžiumi. Sužinojusi, kad sūnui gali padėti KinisiForo terapija, Anastasija kreipėsi į ją išmanančius specialistus, o jų patarta vežiojo Oskarą mankštintis su KinisiForo treniruokliu.

„Po intensyvaus darbo pagerėjo sūnaus koordinacija, jis pradėjo mažiau griuvinėti, – pasakoja Anastasija. – Aš sūnų matau kiekvieną dieną ir man sunkiau pastebėti eisenos pokyčius, tačiau mokytoja labai gyrė Oskarą ir sakė, kad jis padarė didelę pažangą. Oskaro eisena pasidarė taisyklingesnė, sustiprėjo raumenys.“

Kaip šis treniruoklis atsirado Lietuvoje? Kokiu principu jis veikia?

Įmonės „Dianeta“ atstovės Inetos Župerkaitės teigimu, robotizuotas elipsinis eisenos treniruoklis KinisiForas sukurtas Kipre. 2013 metais ši įranga gavo apdovanojimą už inovaciją. Į Lietuvą pirmasis KinisiForo treniruoklis atvežtas 2018 metais, kai čia vyko tarptautinis reabilitologų kongresas. 2019-ųjų sausį vienas treniruoklis pastatytas Palangos reabilitacijos ligoninėje, kitas – Vilniuje. Šis treniruoklis padeda žmonėms, turintiems negalią nuo gimimo ar ją įgijusiems vėliau, išmankštinti ir sustiprinti raumenis. Atsiranda galimybė pacientą iš naujo mokyti eiti.

KinisiForo veikimas pagrįstas smegenų neuroplastškumu – tai yra smegenų gebėjimu įsiminti ir atkurti tam tikras neuronų jungtis, kai reikia atlikti vieną ar kitą aktyvų judesį. Pavyzdžiui, prieš patirdamas insultą žmogus gebėjo vaikščioti, po jo nebemoka. Tuomet toks ligos pažeistas žmogus statomas ant treniruoklio ir pradedama dirbti. Koreguojamos jo judesių amplitudės: ilgis, aukštis, plotis, intensyvumas. Žmogus gali mankštintis tiek, kiek pajėgia. Pratimų intensyvumas yra tiksliai reguliuojamas kiekviename judesio cikle. Mankštinant pacientą jo judesys yra artimas eiseną primenančiam judesiui. Kartojant šį judesį smegenyse susiformuoja naujas takelis, į kurį perduodami dingę impulsai ir žmogus vėl atgauna gebėjimą eiti. „Negalėčiau pasakyti, kad visiems, patyrusiems insultą, gebėjimas eiti atstatomas greitai, – sako I. Župerkaitė. – Dirbti gali tekti labai ilgai. Kai sakome „pacien­tas eina“, tai nereiškia, kad jis vaikšto kaip anksčiau, bet galimybė vaikščioti su ramentais ar vaikštynėmis – taip pat didelis pasiekimas, padedantis išlikti savarankiškam.“

KinisiForo treniruoklis padeda sergantiems cerebriniu paralyžiumi (nepriklausomai nuo žmogaus amžiaus), išsėtine skleroze, pacientams po galvos smegenų, stuburo smegenų traumų. Pacientai, kenčiantys nuo raumenų spastikos, rezultatus jaučia jau po pirmo užsiėmimo.

Eglė KULVIETIENĖ

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje