Terapija, padedanti priimti neišvengiamybę

Sabina Babravičienė.

Mokslo parkas
Nustatymai

Lukui (vardas pakeistas) buvo 26-eri, kai medikai jam diagnozavo išsėtinę sklerozę. Vyras žinojo, jog liga progresuos ir jo gyvenimas neatpažįstamai keisis, kad daugelio savo svajonių turės atsisakyti. Lukas neslepia tuo metu išgyvenęs sunkią depresiją, neviltį, bet šiandien 34-erių metų vyras, pakeitęs profesiją, dirba, yra vedęs mylimą moterį. Pakilti iš nevilties Lukui padėjo artimi žmonės ir jo atrasta geštalto terapija.

Apie šią terapiją pasakoja geštalto terapijos praktikė, konsultantė Sabina Babravičienė.

Vilniuje yra Geštalto terapijos institutas, konsultavimo centrai, tačiau apie geštalto terapiją dar vis mažai žinome. Kokia šios terapijos esmė?

Geštalto terapija viena iš humanistinės terapijos krypčių, kurios esmė – padėti žmogui suprasti, kas vyksta jo gyvenime ir kokią tai turi prasmę. Pažindamas ir pripažindamas skaudžią nepagydomą ligą, kuria serga, žmogus tarsi praregi, o nauja būsena tampa sveikimo pagrindu, naujo gyvenimo atspirties tašku.

Kokią pagalbą gali gauti nepagydoma liga susirgęs žmogus?

Kiekviena situacija, į kurią patenka žmogus, yra unikali ir sukelia skirtingus išgyvenimus. Geštalto terapeutas yra šalia žmogaus ir padeda jam išreikšti jausmus, kurie sunkiu momentu susikaupė jo viduje, pereiti per tam tikras stadijas, kurios susijusios su netektimi, liga, trauma. Pirmoji stadija, kurioje atsiduria nelaimės prislėgtas žmogus, yra neigimas, sergančiajam sunku priimti realybę. Antroji – žmogus pradeda mąstyti, kodėl taip nutiko jam ir bando suprasti, kokia viso to prasmė. Vėliau kyla pyktis, prasideda kaltų ieškojimas. Kai šalia yra psichoterapeutas, nelaimės prislėgtam žmogui lengviau visa tai išgyventi. Išreiškęs gilų liūdesį terapijos metu žmogus ieško naujo santykio su dabartine jį gąsdinančią realybe. Taip atranda naują santykį su savo liga, trauma. Galima likti su pojūčiu, kad esi aplinkybių auka ir nieko nebegali pakeisti, tačiau yra ir kitas kelias – išmokti gyventi su nauja realybe.

Kaip dirba geštalto praktikas, terapeutas?

Per konsultacijas padedama kritiškiau pasižiūrėti į savo mąstymą, nes sunkiu metu dažniausiai žmogus mato juodą arba baltą, kitų spalvų jo gyvenime nebėra. Drauge su kenčiančiu žmogumi ieškome, kaip išsilaisvinti iš jį apėmusių niūrių jausmų. Geštalto terapija remiasi dialogu. Kodėl? Žmogui dažnai pristinga suprantančio ir galinčio kalbėtis apie jo ligą ar nelaimę pašnekovo. Kalbėti su kitais sunku, baisu tapti našta, net artimieji dažnai vengia pokalbio apie sunkią ligą ir emocijas. Terapeutas – žmogus, su kuriuo galima kalbėti, parodyti savo pažeidžiamumą, išsakyti sielvartą, o tai svarbi terapijos dalis. Žmogui labai svarbu būti priimtam su visais išgyvenimais, kuriuos jis patiria. Išsakęs savo jausmus, žmogus mokosi kitaip pažvelgti į situaciją, ieškoti prasmės ir mąstyti apie tai, kaip galėtų išnaudoti jam likusį laiką su tomis galimybėmis, kurias jis turi, ir ką jis gali pasiimti iš šios situacijos, kaip galėtų aplinka jam padėti. Vienas iš geštalto terapijos tikslų – padėti žmogui išsilaisvinti iš nemėgstamos veiklos ir realizuoti savo galimybes. Kartais užtenka mesti nemėgstamą darbą, nutraukti toksiškus santykius ir liga atsitraukia. Kai žmogus išmoksta pasiduoti ir priimti naują realybę, jis tampa tuo, kuo yra.

Eglė KULVIETIENĖ

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje