Sukūrė prietaisą, kuris padės lengviau išsikviesti pagalbą

„Jaunojo dizainerio prizo“ konkursui Vilius Vaura pristatė artimųjų apsaugos sistemą „Familink“.

Mokslo parkas
Nustatymai

„Jaunojo dizainerio prizo“ produkto dizaino kategorijos laureatu šiemet tapo Vilniaus dailės akademijos (VDA) absolventas Vilius Vaura. Šis apdovanojimas jam atiteko už sukurtą artimųjų apsaugos sistemą „Familink“, kuri, jo teigimu, galėtų būti labai naudinga negalią turintiems žmonėms. 

Įkvėpė asmeninė patirtis

V. Vaura kartą pateko į ginkluotą užpuolimą. Jaunuolis sako tuo metu labai sutrikęs, išsigandęs ir pasijutęs visiškai bejėgis, nes negalėjo išsikviesti pagalbos. Svarbiausia, kad viskas vyko Kauno mieste, atviroje vietoje, o artimieji buvo šalia esančiame pastate. Pasak V. Vauros, jiems perduoti žinios jis niekaip negalėjo – išsitraukti telefoną ir surinkti numerį nebuvo įmanoma. Dar absurdiškiau situacija atrodė dėl to, kad netoliese buvo žmonių, bet jie, atrodo, nematė, kas vyksta, o atkreipti į save dėmesio Viliui nepavyko. „Suėmė pyktis – kokie mes, žmonės, tokiais atvejais pasidarome bejėgiai“, – sako jaunuolis. Tuomet jam kilo idėja pačiam sukurti prietaisą, kuriuo būtų galima prireikus nesunkiai išsikviesti pagalbą. Šiemet „Jaunojo dizainerio prizo“ konkursui Vilius pristatė artimųjų apsaugos sistemą „Familink“. Šis darbas buvo išrinktas geriausiu produkto dizaino kategorijoje, be to, sulaukė daugiausiai 15min.lt skaitytojų balsų.


Lengva išsikviesti pagalbą

Pasak V. Vauros, viena iš grupių, apie kurias jis galvojo kurdamas šią apsaugos sistemą, buvo negalią turintys žmonės. Kai kuriems iš jų gali būti labai sunku išsikviesti pagalbą dėl įvairių priežasčių. Be to, jie gali atsidurti tokioje situacijoje, kai nepajėgs savimi pasirūpinti, o šalia telefono nebus. Dažna situacija – kai vyresnio amžiaus žmonės išvirsta ir nebegali atsikelti. „Familink“ sistemos prietaisai gali būti nešiojami kaip pakabukas, apyrankė arba segė, dėl to jų galima niekada nenusiimti ir pagalbą išsikviesti, pavyzdžiui, būnant vonioje.

Pagalba iškviečiama, kai prietaisas aktyvuojamas palietus ar spustelėjus. Jis gali skleisti garsinį signalą aplinkiniams įspėti (tai gali būti aktualu vaikams, kurie vieni vaikšto mieste) arba sujungti su pagalbos tarnybomis ar artimaisiais. Bet to, prietaise yra įmontuota kamera, kuri gali užfiksuoti situaciją. Tiesa, Vilius sako šiek tiek naiviai mąstęs, kad pagalbos tarnybos iš karto galėtų gauti ir vaizdo įrašą. Tai galėtų būti aktualu, tarkim, kurtiesiems. Deja, to negalima padaryti dėl žmogaus teisių apsaugos. Tačiau įrašas galėtų būti kaip papildoma funkcija norint įsitikinti, kas iš tiesų įvyko.


Patogus ir gražus

„Funkcijų prietaisui buvau sugalvojęs tikrai daug, bet pasilikau prie esminių: garsinis signalas, pagalbos iškvietimas, taip pat prietaisą galima naudoti kaip signalizaciją daiktams saugoti. Šias funkcijas kiekvienas naudotojas gali pasirinkti individualiai“, – sako V. Vaura. Prietaisas valdomas mobiliąja programėle.

Dizaineris daug dėmesio skyrė prietaiso dizainui. „Norėjau sukurti tokį prietaisą, kurį noriai nešiotų bet kurio amžiaus žmogus. Jis ne tik šiuolaikiško, patrauklaus dizaino, bet ir funkcionalus – jį galima nešioti ne tik ant rankos, kaklo ar prie drabužių, bet ir pritvirtinti prie dviračio, lagamino ar kur norisi“, – pasakoja V. Vaura.

Kol kas sukurta tik sistemos „Familink“ koncepcija. V. Vaura sako, kad panašaus analogo Lietuvoje nematęs, todėl tikisi, kad ateityje šis prietaisas galėtų būti pradėtas gaminti.

Vilniaus dailės akademijos Dizaino inovacijų centro direktorius Marius Urbanavičius atkreipė dėmesį, kad kiekvienais metais „Jaunojo dizainerio prizo“ konkursui pateikiama nemažai medicininių priemonių dizaino projektų. „Matome, kad VDA dizaineriai empatiškai pažvelgia į žmonių sveikatos prob­lemas ir bando pagerinti jų medicininį gydymą arba socialines neįgaliųjų problemas“, – sako M. Urbanavičius.

Emilija STONKUTĖ
VDA Dizaino inovacijų centro nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje