Neįgalūs išradėjai: pokyčiai atsiranda iš poreikio

Apkabinimo mašina.

Mokslo parkas
Nustatymai

Geriausi išradimai dažnai gimsta sprendžiant įvairias ramybės neduodančias problemas. Negalios atveju tai ypač svarbu – vienas ar kitas išradimas gali pakeisti paties išradėjo ir daugelio kitų žmonių gyvenimo kokybę. Keletas pasakojimų apie tai, kaip negalią turintys žmonės patys sugalvoja pagerinti savo gyvenimą.

Tobulesnis vežimėlis

Būdamas paauglys amerkietis Ralfas Hočkisas nukrito nuo motociklo ir turėjo atsisėsti į neįgaliojo vežimėlį. Po 19 metų, tapęs inžinieriumi, R. Hočkisas sukūrė neįgaliųjų vežimėlį „Torbellino“, į kurį patogiau atsisėsti.

R. Hočkisas išsikėlė tikslą, kad neįgaliųjų vežimėliai būtų prieinamesni trečiojo pasaulio šalyse gyvenantiems žmonėms. Tobulindamas vežimėlių dizainą jis vargingesnėse šalyse steigė mažas gamyklas, kurios gamino nebrangius vežimėlius.

Inžinierius parašė knygą, kuri skirta padėti steigti vietines gamyklas trečiojo pasaulio šalyse, ir įkūrė nepelno siekiančią organizaciją „Whirlwind Wheelchair International“, kurios tikslas – pasiekti, kad vežimėliai būtų prieinami visiems, kam jų reikia.


Apkabinimo mašina

Kai Temple Grandin (JAV) buvo treji, jai buvo diagnozuotas autizmas. Vaikystėje Temple pastebėjo, kad nurimdavo, kai būdavo apkabinama, tačiau žmogaus prisilietimas ją pernelyg stimuliuodavo.

Būdama 18 metų, T. Grandin suprojektavo ir pasistatė apsikabinimo mašiną, kuri pakeistų žmogaus glėbį. Šiandien apkabinimo mašinos yra naudojamos autizmo terapijoje, siekiant palengvinti stresą ir įtampą.


Griebimo lazdelė

Amerikietis Donaldas Bejetas gimė 1949 m. su Holt Oramo sindromu – liga, pasireiškiančia viršutinių galūnių ir širdies anomalijomis. Be to, 2001 m. savo duslintuvų parduotuvėje buvo prispaustas ir patyrė sužeidimų.

Pasveikęs jis išrado griebtuvą-lazdelę. Griebtuvas padeda paimti mažus ar nepasiekiamus daiktus. Labai patogu tai, kad jis yra pritvirtintas prie vaikščiojimo lazdelės.


Pasikelianti augintinio maitinimo sistema

Negalią turintiems žmonėms gali kilti problemų prižiūrint augintinį, nes jiems dažnai sunku pasilenkti. Rėjui Dinhamui iš Didžiosios Britanijos dėl cerebrinio paralyžiaus buvo sunku pamaitinti savo augintinį, dėl to jis sukūrė prietaisą, kurį pavadino „Pietūs aukštyn“ (angl. Dinner up). Prietaisas, tvirtinamas prie virtuvės spintelės ar durų, dubenėlius pakelia iki tokio lygio, kurį lengva pasiekti nepasilenkus, o vėliau juos nuleidžia ant grindų.

Parengė Emilija STONKUTĖ

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje