Naujas proveržis bandant įveikti paralyžių

unsplash.com nuotr.

Mokslo parkas
Nustatymai

Stuburo traumas patyrę žmonės dažnai negaili nei jėgų, nei laiko, kad vėl atsistotų ant kojų. Reabilitacijos centrai, ilgos treniruotės namuose padeda sustiprėti fiziškai, tačiau jeigu nugaros smegenų nervai nutraukti, žmogaus gyvenimo neužtenka, kad pažeisti neuronai atsinaujintų ir paralyžiuotos galūnės atgytų. Vis dėlto mokslas nestovi vietoje – atliekami įvairūs tyrimai, bandymai, ieškoma būdų, kaip padėti žmonėms, praradusiems galimybę vaikščioti. 

Judėjimui grąžinti – specialus stuburo smegenų implantas

Prieš kelerius metus paralyžiuotus žmones nudžiugino Luisvilio universiteto (JAV) mokslininkų atlikti bandymai – jiems pavyko stimuliuojant stuburo smegenis elektra atkurti paralyžiuotų žmonių vaikščiojimo funkciją. Neįgaliojo vežimėliu judėjusiam aktyviam atletui žemiau traumos vietos buvo įdėtas specialus stuburo smegenų implantas. Po kelių mėnesių reabilitacijos jis vėl galėjo žengti pats.

JAV medikai nustatė, kad įvykus stuburo traumai nutraukiami pagrindiniai nervų kanalai, bet periferiniai nervai išlieka. Paprastai jų aktyvumo nepakanka galūnėms valdyti, bet su specialiu stuburo nervų stimuliatoriumi galima grąžinti sąmoningo kojų valdymo funkciją.

Luisvilio universiteto mokslininkų dėka vaikščioti pradėjo trys seniai traumas patyrę pacien­tai. Nors jų judėjimas ir skyrėsi nuo įprasto vaikščiojimo, vis dėlto tai buvo reikšmingas proveržis.


Sukūrė nervų ląsteles regeneruojantį baltymą

Neseniai žiniasklaidoje pasirodė pranešimų apie vokiečių mokslininkų tyrimą, kurio metu jiems pavyko atkurti galimybę vaikščioti po nugaros smegenų traumos paralyžiuotoms pelėms. Su šiuo tyrimu galima susipažinti žurnale „Nature Communications“.

Nugaros smegenų sužalojimai – vieni sudėtingiausių. Pažeistos neuronų ataugos (aksonai) gali nepajėgti perduoti sig­nalų tarp smegenų ir raumenų, todėl tai dažnai lemia apa­tinių galūnių paralyžių. Blogiausia, kad šie aksonai negali atsinaujinti.

Genų inžineriją pasitelkę Ruhr Bochum universiteto (RUB) mokslininkai sukūrė baltymą hiper-interleukiną-6 (hIL-6), kuriuo pabandė atstatyti pažeistus aksonus. Šis baltymas – sintetinė natūraliai atsirandančio peptido versija, kuri buvo pritaikyta nervų ląstelių atsinaujinimui skatinti.

Tyrimo metu hIL-6 išbandytas su pelėmis, kurioms buvo sutraiškyti nugaros smegenys ir todėl paralyžiuotos jų užpakalinės kojos. Mokslininkai įšvirkštė baltymo hIL-6 į pelių sensomotorinę žievę.

Netoli injekcijos vietos esantys neuronai patys pradėjo gaminti hIL-6 ir per aksonų šonines atšakas perdavė signalus kitiems neuronams, atsakingiems už vaikščiojimą. Net po vienos injekcijos pelių užpakalinių kojų funkcija per kelias savaites atsigavo.

„Taigi, vos kelių nervų ląstelių genetinis poveikis paskatino aksonų atsinaujinimą įvairiose smegenų nervų ląstelėse ir tuo pačiu metu nugaros smegenyse“, – sako tyrimo autorius Diet­maras Fischeris. Jo teigimu, tai leido anksčiau paralyžiuotiems gyvūnams, kuriems buvo skirtas šis gydymas, po dviejų ar trijų savaičių pradėti vaikščioti.

Vis dėlto tai tik perspektyvaus tyrimo pradžia. Toliau dirbti pasiryžę mokslininkai ketina tirti peles, kad įsitikintų, ar galima pasiekti panašių rezultatų, jei gydymas pradedamas ne iškart po traumos, o praėjus kelioms savaitėms.

Tikimasi, kad ateityje šių tyrimų rezultatai galėtų būti pritaikyti ir žmonėms.

Parengė Onė PŪKAITĖ

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje