Išmanieji marškinėliai – širdies saugotojai

Dr. Gediminas Mikulėnas prie jo išradimą pristatančio stendo.

Mokslo parkas
Nustatymai

Pandemija mus uždarė namuose, įbaugino. Nuolat patiriamas stresas, kamavęs ir prieš pandemiją, vis dažniau tampa širdies ir kraujagyslių ligų priežastimi. Mokslininkų nuomone, vertinant širdies ir kraujagyslių ligų tikimybę vieni iš svarbiausių yra elektrokardiogramos (EKG) ir kūno temperatūros tyrimai. Reguliariai atliekami tyrimai padėtų užkirsti kelią komplikacijoms, kurias sukelia širdies ir kraujagyslių ligos. Sprendimo ieškoti ėmęsi Lietuvos mokslininkai sukūrė specialius išmaniuosius marškinėlius, kurie suteikia galimybę medicinos personalui gauti informacijos apie pacientų širdies veiklą ir peržiūrėti EKG duomenis ištisą parą.
Kalbiname šio projekto iniciatorių MB „Gedvida“ įkūrėją dr. Gediminą Mikulėną.

Kuo mums visiems naudingi išmanieji marškinėliai? Kada jie ypač svarbūs?

Išmanieji marškinėliai pirmiausia naudingi mums patiems, nes atsiranda galimybė stebėti savo širdies veiklą. Taip pacientas gauna norimos ir suprantamos informacijos tiek iš prietaiso, tiek iš kardiologo. Pacientui tai tam tikra savikontrolė, grįžtamasis ryšys, o jei reikia – ir kardiologo priežiūros galimybė. Gal pacientas pats pastebės, kad pasivaikščiojus tyrame ore, gerai pailsėjus sumažėja širdies „permušimų“.

Kaip iš paciento perduodami signalai medikams?

Beveik visi pacientai turi mobiliuosius telefonus, todėl pasirinkau EKG signalo bevielio perdavimo kelią iš prietaiso į serverį per tarpinį mobilųjį telefoną. Mūsų tikslas – tobulinti prevencinę pacientų stebėseną, derinant išmaniosios tekstilės, šiuolaikinių mobiliųjų telefonų, biosignalų perdavimo ir duomenų bazių galimybes. Šiuo metu kardiologas stebėti paciento širdies būklę gali tik tiesiogiai, o nuotolinis, taigi ir prevencinis, pacientų stebėjimas nėra plačiai išvystytas.

Kokiais jūsų darbų rezultatais šiandien jau galime pasidžiaugti?

Jau yra pagamintas išmaniųjų marškinėlių, kuriuos vilkint galima stebėti širdies veiklą, prototipas. Prie šių marškinėlių tvirtinamas vos apie 60 gramų sveriantis nešiojamasis kardiografas, kuris siunčia signalą į mobilųjį telefoną. Iš telefono informacija keliauja į duomenų bazę serveryje. Šiuo metu baigiame kurti programinę įrangą, kuri padės kardiologui stebėti paciento būklę. Visiškai nesvarbu, kurioje pasaulio vietoje bus gydytojas ar jo pacientas.

Kodėl ėmėtės šio projekto? Gal turėjote asmeninių paskatų?

Neslepiu, kad turėjau. Pats esu patyręs kelis infarktus. Ištikus pirmam infarktui nežinojau, kas man yra ir ką daryti. Jutau skausmą krūtinės srityje, jaučiau, kad tirpsta rankos. Kenčiau. Tik apie ketvirtą valandą nakties nusprendžiau paskambinti į greitąją pagalbą. Ačiū Kauno klinikų kardiologams už išgelbėtą gyvybę. Paklausęs gydytojų, ar tai buvo mikroinfarktas, sužinojau, kad patyriau klasikinį infarktą. Kitą kartą pajutęs panašius negalavimus nelaukdamas kreipiausi į medikus. Tada ir šovė į galvą mintis – o jei būčiau žinojęs iš anksto, jei kas nors mane būtų įspėjęs! Kadangi mano mokslinis darbas buvo apie biosignalų atpažinimą, nusprendžiau sukurti patogų įspėjimo mechanizmą. Taip susiklostė išmaniųjų marškinėlių idėja, nes net prieš 24 valandas iki pirmųjų pojūčių daryta kardiograma gali parodyti tam tikrus širdies veiklos pakitimus.

Kur bus galima įsigyti tokius išmaniuosius marškinėlius?

Marškinėliai buvo testuoti Ryšių reguliavimo tarnyboje ir visi testai buvo geri. O norint turėti visapusišką įvertinimą, reikia atlikti medicininius tyrimus. Tai ketiname daryti kartu su Marienkrankenhaus Kassel (Vokietija) ligoninės kardiologais.

Gauname daug pageidavimų įsigyti išmaniuosius marškinėlius, todėl nusprendėme pradėti registruoti visus norinčius juos turėti. Tai būtų svarbu numatant būsimas gamybos apimtis. Visi norintys gali registruotis elektroniniu paštu Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. ir nurodyti pageidaujamą kiekį išmaniųjų marškinėlių su kardiografu. Kai bus atlikti išmaniųjų marškinėlių medicininiai tyrimai, užsiregistravusieji jais bus aprūpinami pirmiausia.

Eglė VARPIOTAITĖ
Asmeninio archyvo nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje