Išmanusis vaistų dalytuvas padės ne tik išsiblaškėliams

Šis prietaisas primins, kada reikia gerti vaistus.

Mokslo parkas
Nustatymai

Vėl pamiršote išgerti vaistus? Žinoma, patys kalti. Reikėtų vaistus išdėlioti matomoje vietoje. Bet vėl bėda: tabletės gali sugundyti mažus vaikus, anūkus ar naminius gyvūnus, o padariniai tuomet gali būti nepataisomi. Ką gi daryti? „Pillie“ komanda – Aurimas Maldūnas ir dr. Laura Andrijauskaitė – kuria išmanųjį vaistų dalytuvą. Jų paklausėme, kaip sekėsi tai daryti. 

Kodėl nusprendėte kurti būtent vaistų dalytuvą, o ne kokį nors kitą prietaisą?

Tai nutiko dar 2017 metais. Aurimas ieškojo patogaus ir funkcionalaus įrankio, padėsiančio efektyviai vartoti vaistus, kuriuos reikia išgerti kasdien, be to, būtinai vienu ir tuo pačiu metu. Rinkoje nestinga įvairių vaistų dėžučių, bet patogaus vaistų dalytuvo už prieinamą kainą rasti nepavyko. Reikėjo spręsti šią problemą dėl kilusių sveikatos bėdų, nes dėl jų teko ne tik nuolat vartoti vaistus, bet ir stebėti jų vartojimo periodiškumą. Taigi turėjome patys surasti problemos sprendimą. Idėja materializavosi Lauros pastangomis.

Aurimas Maldūnas.

Kaip įsivaizdavote vaistų dalytuvą? Gal šis įrankis labiau skirtas vyresnio amžiaus žmonėms?

Manome, kad nuolat vartoti vaistus tenka įvairaus amžiaus žmonėms. Jauni žmonės paprastai labai skuba ir dažnai pamiršta laiku išgerti vaistus, vyresnieji – stropesni, bet ir jiems patogiau gauti priminimą. Mūsų sukurtas vaistų dalytuvas – tai delne telpantis, patrauklaus dizaino ir iš kokybiškų medžiagų pagamintas išmanusis prietaisas, palengvinsiantis nuolatinį vaistų vartojimo procesą tūkstančiams pacientų. Stengėmės, kad vaistų dalytuvo išvaizda būtų maksimaliai neut­rali ir nepritrauktų aplinkinių dėmesio, norime, kad kiekvienas vartotojas jaustųsi ramiai vartodamas vaistus netgi viešoje vietoje. Gana dažnai nutinka nesmagių dalykų, kai vartojant vaistus aplinkiniai mato ne tik vaistų rūšį, taip ir „išsiviešinama“, kad vaistus geriantis žmogus turi vienokių ar kitokių sveikatos sutrikimų. Deja, tai ne visada malonu. „Pillie“ išmanusis vaistų dalytuvas leistų užtikrinti saugumą vartojant vaistus.

Bet ar visi gebėsime naudotis šiuo išmaniuoju įrankiu? Koks bus jo veikimo principas?

Įsigiję vaistų dalytuvą jūs užpildysite jį savo vartojamais vaistais mechaniniu būdu. „Pillie“ gali būti naudojamas sąsajoje su aplikacija arba kaip savarankiškas įrenginys. Sąsajoje su aplikacija „Pillie“ funkcionalumai yra didesni, t. y. vartotojas, parsisiuntęs mobilią aplikaciją, gali joje pildyti pagrindinius savo sveikatos duomenis (pvz., sveikatos sutrikimai, kraujospūdis, temperatūra, svoris ar kt.) ir stebėti sveikatos pokyčius bei valdyti vaistų vartojimo duomenis (dozės, laikas, vartojimo periodiškumas ir t.t.). Nusistačius vaistų gėrimo laiką išmanusis vaistų dalytuvas garsiniu ir/ar šviesos signalu primintų, kad metas vartoti vaistus. Patogus paspaudimas užtikrintų optimalų vaistų vartojimo procesą, t. y. netektų „lukštenti“ tabletės iš pakuotės ar krapštyti iš nepatogios dėžutės ir pan. Suvartojus vaistus, būtų fiksuojamas jų vartojimo faktas ir pasikeistų „Pillie“ šviesos signalai iki kito vaistų vartojimo laiko. Taip pat būtų sudaromos galimybės gauti priminimus į mobilųjį telefoną ne tik pačiam vartotojui, bet ir jo šeimos nariams.

Dr. Laura Andrijauskaitė.

Kaip šis prietaisas bus užrakinamas, siekiant jį apsaugoti nuo vaikų?

Planuojame, kad šitas prietaisas turėtų maksimalią apsaugą tiek nuo vaikų, tiek nuo panašius įrenginius turinčių šeimos narių klaidos (pvz., netyčia supainiojus įrenginius galima išgerti ne savo vaistus). Šį klausimą sprendžiame tiek mechanine įrenginio užrakinimo galimybe, tiek modernesniais technologiniais sprendimais (piršto antspaudo atpažinimo technologija), taigi vaistų dalytuvo atrakinimo funkciją planuojame personalizuoti.

Kada galėsime įsigyti išmanųjį vaistų dalytuvą? Ar jis bus prieinamas visiems?

Tikimės, kad vartotojus vaistų dalytuvas pasieks kitų metų pirmąjį pusmetį. Vaistų dalytuvas bus prieinamas visiems, taip pat siekiame, kad jo kaina būtų patraukli.

Kokių jau sulaukėte atsiliepimų apie savo kuriamą įrankį?

Startuolio „Pillie“ komanda, vystanti išmaniojo vaistų dalytuvo idėją, laimėjo Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) organizuotą konkursą „Wanted: Life Sciences Innovator“.

Eglė VARPIOTAITĖ

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje