Šiuolaikiškas prietaisas padės sustabdyti komplikacijas pėdos opose

Inovacijų ekspertės Gintarė Marinė ir Urtė Steikūnienė.

Mokslo parkas
Nustatymai

Prieš dvejus metus įsteigta UAB „Diabetis“ – gyvybės mokslų startuolis, atliekantis medicinos mokslų tiriamuosius ir taikomuosius darbus, sparčiai juda pirmyn. „Diabetis“ sėkmingai kuria neinvazinį pėdų stebėjimo prietaisą „Feetsee“. Inovacijų ekspertės, šios idėjos autorės Gintarė Marinė ir Urtė Steikūnienė sutiko pasakoti, kaip veiks šis prietaisas.

Diagnozavę, kad žmogus serga II laipsnio diabetu, medikai dažniausiai net neužsimena, kad pacientas turi stebėti savo pėdos odos pažeidimus, dėl kurių kyla komplikacijų. Kuo pavojingos pėdos odos komplikacijos?

Diabetu serga daugiau kaip 9 proc. pasaulio gyventojų. Net 10–15 proc. diabetu sergančių žmonių per gyvenimą atsiranda bent viena diabetinė pėdos opa (DFU) – pagrindinė cukrinio dia­beto komplikacija, kylanti dėl pėdos odos pažeidimo. Diabetinėse žaizdose užsitęsianti uždegiminė fazė dažnai sukelia infekciją, gresiančią rimtomis sveikatos komplikacijomis. Daliai iš jų dėl pėdų išopėjimų neretai prireikia amputacijos. Dėl didelių ekonominių sąnaudų diabetinės opos yra nemaža problema ne tik pacientui, bet ir visai sveikatos apsaugos sistemai.

Labai svarbu gerai organizuoti diabetinės pėdos priežiūrą. Deja, tiek pacientų, tiek sveikatos priežiūros darbuotojų žinių bei įgūdžių stoka kol kas neleidžia užtikrinti efektyvios šių komplikacijų prevencijos bei gydymo daugeliui sergančiųjų.

Tyrimų duomenimis, diabetinės pėdos komplikacijų atsiradimas dažnai yra susijęs su pado srities temperatūros pasiskirstymu. Sveikatos priežiūros specialistai rekomenduoja reguliariai stebėti diabetu sergančio asmens pėdą, kad būtų išvengta pavojingų pasekmių.

Neinvazinis pėdų stebėjimo prietaisasas „Feetsee™“.  

Ar šiuo metu esančios galimybės stebėti diabetu sergančio žmogaus pėdą yra efektyvios? Ką siūlote jūs?

Šiuo metu rinkoje siūlomi pėdų opų stebėjimo būdai yra brangūs, nepatogūs naudoti namuose arba nepatikimi. Stebint grėsmingas diabetu sergančių žmonių statistikos tendencijas, kilo mintis sukurti patogų ir efektyvų sprendimą, galintį padėti milijonams žmonių visame pasaulyje. Prieš dvejus metus įsteigta UAB „Diabetis“ sėk­mingai kuria neinvazinį pėdų stebėjimo prietaisą „Feet­see™“, kuris padės šilumine ir optine pėdų nuotrauka grįstu metodu stebėti paciento pėdas nuotoliniu būdu. Pacientas namuose savarankiškai naudodamasis išmaniuoju telefonu ar planšete gali kasdien stebėti savo pėdų būklę ir būti tikras, kad nepraleis pirmųjų signalų apie uždegiminius procesus.

Papasakokite apie savo kuriamą pėdų stebėjimo prietaisą. Kaip jis veikia?

Į mobilųjį įrenginį reikėtų atsisiųsti „Feetsee™“ išmaniąją programėlę ir pėdas nukreipti į neinvazinį prietaisą. Pirmiausia algoritmas nustato kiekvienos pėdos kontūrą ir generuoja uždegimą rodančias temperatūros duomenų reikšmes. Pagal jas sistema suformuoja pėdų termogramą ir nustato, ar joje yra bent vienas iš su diabetine pėdos opa susijusių indikacinių uždegimo modelių. Galiausiai sistema pateikia informaciją, ar yra pastebėtas reikšmingas temperatūros padidėjimas vienoje ar keliose pėdų vietose.

Kaip jūsų idėją sutiko užsienio mokslininkai?

Mokslo bendruomenėje daug metų kalbama apie problematiką šioje srityje. Kuriant „Feetsee™“ produktą buvo remiamasi moksliniais straipsniais bei mokslo bendruomenės įžvalgomis. Komandoje dirba tiek Lietuvos mokslininkai ir medikai, tiek medikai iš JAV ir Izraelio.

Kada jūsų sukurtas prietaisas pradės tarnauti diabetu sergantiems žmonėms?

Pradžioje produktą „Feetsee™“ siekiama pristatyti JAV rinkai dėl ypač didelio komplikacijų toje šalyje skaičiaus. Žengus pirmuosius žingsnius JAV, 2022 metų pradžioje bus siekiama gauti CE ženklinimą ir pristatyti Europai.

Eglė KULVIETIENĖ

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje