Drabužėliai paslėps insulino pompą

Simona Koncytė su sūneliu.

Mokslo parkas
Nustatymai

Insulino pompos, kurias turi nešiotis cukriniu diabetu sergantys vaikai, yra pažangiausias ir efektyviausias diabeto valdymo būdas. Į poodinį sluoksnį įvestu kateteriu jos pagal poreikį į kraują tiekia insuliną – taip galima tiksliau koreguoti jo kiekį. Vaikai išvengia papildomų injekcijų ir dūrio į pirštą prieš kiekvieną valgį, be to, šis metodas leidžia išlaikyti stabilesnius ligos rodmenis. Tačiau insulino pompa varžo vaiko judrumą, jo bendraamžiai uždavinėja klausimus, į kuriuos ne visada norisi atsakinėti. Socialinė inovatorė Simona Koncytė pradėjo kurti ir siūti specia­lius drabužius vaikams, sergantiems cukriniu diabetu. Kaip jie padeda mažiesiems?

Įkvėpė draugės sūnaus liga

Kurti ir siūti drabužėlius, kurie būtų patogūs vaikams, nešiojantiems insulino pompą, Simona pradėjo dar 2016-aisiais. Kaip tik tuo metu I tipo cukrinis diabetas buvo diagnozuotas jos draugės berniukui.

„Draugės sūneliui tuo metu buvo beveik dveji metukai ir aš, pati būdama mama, labai jautriai priėmiau šią naujieną. Kartu su drauge eksperimentavome ir bandėme atrasti, kaip berniukas galėtų patogiai nešioti insulino pompą“, – pasakoja Simona.

Žingsnis po žingsnio ji sukūrė specialių drabužių kolekciją, skirtą 2–14 metų vaikams. Simonos tikslas buvo sukurti tokius drabužius, kurie vaikui, nešiojančiam insulino pompą, užtikrintų kuo natūralesnį judėjimą. Drabužiuose yra įsiūtos specialios kišenės, kuriose vaikai gali patogiai ir saugiai nešiotis jų sveikatai būtinus prietaisus.


Nesiskiria nuo įprastų

Simona pasakoja, kad kol kas kitų diabetu sergantiems vaikams pritaikytų drabužių rinkoje nėra ir dabar dauguma vaikų insulino pompas nešioja specialiuose dirželiuose. Pasak jos, sergančių vaikų tėveliai skundžiasi, kad tokie dirželiai atsisega ar nuplėšiami per konfliktą su bendraamžiais. Tėvai baiminasi, kad prietaisas nesudužtų, nes tai reikštų ne tik papildomas išlaidas, bet ir didelį pavojų vaiko sveikatai, net gyvybei. Simonos tikslas buvo integruoti prietaisą į laisvalaikio drabužius. „Siekiau sukurti drabužius, kurie būtų ne tik funkcionalūs, bet ir neišskirtų vaikučio iš kitų – dėvint šiuos drabužius pompos paprasčiausiai nesimato“, – sako Simona. Jos sukurtus drabužėlius dėvintys vaikai specialiose kišenėse nešioja namų raktus, mašinėles, žaisliukus ir, žinoma, saldainius.


Svajonės išsipildymo link

Iš pradžių Simona internete ieškojo kažko, ką galėtų tiesiog nukopijuoti, tačiau nieko panašaus nerado. Taip gimė socialinis startuolis, nes registruojant drabužių dizainą paaiškėjo, kad tokios kolekcijos, specialiai pritaikytos nešioti insulino pompą, vaikams nėra. Tačiau didžiausia motyvacija buvo ir vis dar tebėra draugės žodžiai, kad ji išgelbėjo jos berniuko vaikystę. „Vaikas augo kartu su mūsų sukurtais drabužiais. Vėliau supratau, kad vienai per sunku ir jei padaugėtų užsakymų, tiesiog nebespėčiau, – prisimena Simona. Todėl 2019 m. ji dalyvavo socialinio verslo konkurse, kurį surengė organizacija „Reach for Change“, remianti idėjas, keičiančias ir gerinančias vaikų gyvenimus. – Prie šio konkurso prisidėjusi fondo „The Ella Fund“ įkūrėja Erin Gainer-Grigaliūnė parėmė mano svajonę sukurti kolekciją ir padėti diabetu sergantiems vaikams.“


Drabužėlio kelionė

Drabužio kelias, kol jis atsiranda elektroninėje parduotuvėje, ilgas. „Viskas prasideda nuo idėjos, tuomet siunčiu konstruktorei piešinius, gaminame brėžinius. Pasiuvame pavyzdžius, turiu užtikrinti, kad visų gamintojų insulino pompos tikrai tilptų kišenėlėse. Pavyzdžius tenka koreguoti, paskui reikia pasiūti visus dydžius, spalvas, taip pat patikrinti, ar tikrai brėžiniai teisingi. Tuomet laukia fotosesija, aprašymai. Džiaugiuosi, kad savo projekto dėka galiu pasakoti, jog cukrinis diabetas – ne nuo cukraus ir taip griauti mitus apie šią ligą. Taip pat turiu tikslą padėti tiems, kam labiausiai reikia arba kas galbūt negali įsigyti mano drabužėlių. Tad skiriu 7 proc. nuo pardavimų „Pocket Hero“ fondui ir stengiuosi pradžiuginti mažuosius herojus, jiems dovanodama drabužius. Tikiuosi surasti bendraminčių, kurie taip pat norėtų prisidėti“, – sako Simona.

Eglė KULVIETIENĖ
Asmeninio archyvo nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje