Dirbtinis intelektas – į pagalbą gydant širdies ligas

Startuolis „Ligence“ sukūrė programinę įrangą, kuri padės tiksliau atlikti širdies echoskopiją.

Mokslo parkas
Nustatymai

Dirbtinis intelektas šiandien vis dažniau ateina į talką medikams. Jaunas Lietuvos startuolis „Ligence“ sukūrė programinę įrangą, kuri iš dalies automatizuos širdies echoskopiją. Idėja kurti dirbtinio intelekto sistemą širdies echoskopijoms kilo dviem jauniems medikams – Arnui Karužui ir Karoliui Šablauskui. Šiandien „Ligence“ jau dirba 8 medikai. 

Paprašėme bendrovės „Ligence“ finansų direktorių Dovydą Matuliauską plačiau papasakoti apie šią naują įrangą.

Jūsų komandos sukurta programinė įranga leidžia iš dalies automatizuoti širdies echoskopiją, atlieka širdies matavimus ir padeda nustatyti pakitimus širdyje.

Skaičiuojama, kad mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų visame pasaulyje siekia net 37%, o ES šiomis ligomis kasmet suserga per 6 mln. žmonių.

Šiuo metu širdies echoskopijos tyrimą norintys atlikti asmenys laukia didelėse eilėse. Vidutinis laukimo laikas yra apie 5 savaites. Mūsų sprendimas leistų priimti daugiau pacientų, sumažintų eiles gydymo įstaigose ir galbūt padėtų išgelbėti ne vieną gyvybę.

Kuo netobula yra dabar Lietuvoje atliekama širdies echoskopija?

Labai didelė ir sudėtinga echoskopijos procedūros dalis yra rankiniai matavimai. Darbas reikalauja įgūdžių, kurie įgyjami per gana ilgą laiką, tačiau net įgudusiam tyrėjui gali kelti iššūkių paciento konstitucinės savybės (pvz., stambus kūno sudėjimas, pooperacinė edema ir pan.). Tyrėjai praleidžia iki 85% viso tyrimo laiko vien matavimams rankiniu būdu. Be to, dviejų kardiologų atlikti matavimai tiriant tą patį pacientą gali būti labai skirtingi, o automatizuota sistema yra tikslesnė.

Kaip ir kodėl kilo idėja kurti šią programinę įrangą?

Idėja kilo mano kolegoms Arnui ir Karoliui. Arnas atlikdavo echokardiografijas savo klinikinėje praktikoje, o Karolis turėjo darbo su neuroniniais tinklais patirties. Arnas paklausė Karolio, ar būtų galima sukurti sistemą, kuri automatiškai atliktų visus reikalingus matavimus, nes tai buvo sudėtingiausia jo darbo dalis. Rinkos analizė parodė, kad tokių sprendimų pasaulyje kol kas nėra. Subūrėme komandą ir pradėjome kurti šią sistemą.

Gal medikus paskatino asmeninė patirtis?

Taip, Arnas tuo metu buvo kardiologijos gydytojas rezidentas, todėl turėjo puikų supratimą apie tyrimo subtilybes.

Kaip šis sprendimas padės kovojant su COVID–19?

Ateityje gydytojai galės sugaišti mažiau laiko echoskopuodami, nes sistema visus matavimus atliks pati. Taip pat jie galės trumpiau būti prie infekuotų pacientų, o tyrimo analizę ir išvadą atlikti saugioje aplinkoje – prie mūsų sistemos. Taigi šitaip bus mažinama paties gydytojo užsikrėtimo rizika.

Kada ši programinė įranga galėtų būti pradėta naudoti?

Bandomosios instaliacijos šiuo metu veikia jau Oslo universitetinėje ligoninėje, Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, Kauno klinikose, deriname instaliacijas su Antakalnio, Vilniaus Centro poliklinika, Kanados tyrimų institutu Kvebeke. Dedame visas pastangas, kad sistema veiktų su kuo mažiau trikdžių ir pamažu taptų nepamainomu įrankiu gydytojų praktikoje.

Eglė KULVIETIENĖ

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje