Iššūkis grėsmingai akių ligai

Lietuvos biotechnologijų bendrovėje „Baltymas“ dirbantys mokslininkai kuria vaistus geltonosios dėmės degeneracija gydyti.

Mokslo parkas
Nustatymai

Išgirdęs iš medikų liūdną žinią, kad jam diagnozuota lėtinė akių liga – šlapioji amžinė geltonosios dėmės degeneracija, pacientas supranta, kad gresia apakimas. Pagrindinis šios ligos gydymas – brangios injekcijos į akį, stabdančios simptomus, tačiau negydančios pačios ligos priežasties. Lietuvos biotechnologijų bendrovėje „Baltymas“ dirbantys mokslininkai ėmėsi pagelbėti sergantiems šia aklumą galinčia sukelti liga. Jie pradėjo kurti lašinamus vaistus. Apie naujus vaistus ir jų kelią iki paciento kalbamės su biotechnologijų bendrovės „Baltymas“ komunikacijos specialiste Rita Karklyte.

Kada šių naujų į akis lašinamų vaistų galėsime ieškoti vaistinėse?

Tikiu, kad šie vaistai tikrai bus mūsų vaistinėse ir pagelbės žmonėms, tačiau tikslios datos, deja, kol kas pasakyti negaliu. Esame sukūrę vaistų prototipą bei technologiją, kaip gaminti tokius akių lašus, kurie padėtų šia akių liga sergančiam žmogui. O vaistų poveikio tyrimas ir validavimo procesas turi praeiti daug etapų. Turi būti atlikti ikiklinikiniai tyrimai, o dar vėliau – klinikiniai tyrimai. Gydančių lašų kūrėjai turi garantuoti vaistų saugumą ir užtikrinti kokybę. Tokie tyrimai atliekami užsienyje ir užtrunka 10 ar 15 metų. Tačiau šiuo metu jau sukurtų vakcinų nuo pandemijos pavyzdys rodo, kad vaistus įmanoma sukurti greičiau. Turime vilties, kad šis procesas vis greitės. Tikimės vaistus sukurti per 10 metų, o gal net greičiau.

Gal galėtumėt papasakoti apie patį vaistų kūrimo procesą?

„Baltymo“ mokslininkai sukūrė technologiją, kaip pagaminti akių lašus su rekombinantiniu baltymu kaltinklinu (ang. Calreticulin). Panašu, kad šis baltymas turi savybių, mažinančių patologinių kraujagyslių formavimąsi akies dugne bei padedančių kraujagyslėms regeneruotis. Mūsų mokslininkų sukurtas vaisto prototipas buvo išmėgintas su pelėmis. Tyrėme substancijos poveikį žaizdoms, lyginome jį su šiuo metu populiarių injekcijų poveikiu. Įkvepiantys šio tyrimo rezultatai leidžia pereiti prie ikiklinikinių tyrimų, o tai reiškia, kad atliksime daugiau bandymų su gyvūnais, toliau gilinsimės į vaisto veikimo mechanizmą, stebėsime, kokia vaistų dozė ir koncentracija yra veiksmingiausia. Tokį kūrimo etapą pereina visi vaistai.

Kodėl bendrovės „Baltymas“ mokslininkai atkreipė dėmesį būtent į šią akių ligą?

Matome didžiulį šių vaistų poreikį. Geltonosios dėmės degeneracija pradeda kamuoti žmones perkopus vos 50 metų. Liga nebeleidžia aktyviai gyventi, dirbti, sukelia komplikacijų, brangus ir ilgas jos gydymas. Dabar ši liga gydoma injekcijomis, jos yra brangios ir ne gydo, o tik stabilizuoja ligą. Po kurio laiko jų poveikis dingsta, vėl reikia naujų injekcijų. O jos yra labai brangios, dėl injekcijos ligonis turi važiuoti į ligoninę ar polikliniką. Norime, kad mūsų kuriamus į akis lašinamus vaistus žmonės, sergantys geltonosios dėmės degeneracijos liga, galėtų susilašinti namuose, be to, jau dabar matome, kad jie turėtų būti kur kas pigesni už injekcijas.

Mūsų mokslininkai pastebėjo, kad lašai su kaltinklinu pasiekia akių dugną. Tai labai reta, paprastai akių lašai veikia tik akies paviršių. Todėl dar reikia atlikti daug tyrimų, kurie patvirtintų mokslininkų gautus rezultatus ir paaiškėtų šių akių lašų veikimo principas.

O gal mokslininkai, nutarę mesti iššūkį geltonosios dėmės degeneracijai, turėjo ir asmeninės patirties?

O taip! „Baltymo“ direktoriaus ir vieno iš akių lašų kūrėjo Rimanto Slibinsko senelis sirgo šia liga. Jį gydė injekcijomis, kurios tuo metu buvo itin skausmingos. Rimantas matė, kaip kenčia jo senelis ir kaip sunku jam padėti. Ši patirtis pastūmėjo akių lašų kūrimo link. Galvojame ir apie save: laikas greitai bėga, šiuolaikinis gyvenimo būdas, stipriai susijęs su ekranais, regėjimo irgi negerina, todėl ši liga gali užklupti bet kurį iš mūsų. Tačiau pati didžiausia paskata – noras padėti žmonėms. Mūsų įmonei jau 10 metų, o šių vaistų kūrimas buvo pirmoji mūsų mokslininkų vizija ir mes nuosekliai einame jos įgyvendinimo link. Tam reikia ne tik laiko, darbo, bet ir didelių finansinių investicijų. Džiaugiamės, kad projektu domisi tiek Lietuvos, tiek užsienio investuotojai. Daugelį jų įkvepia noras padėti žmonėms išlaikyti regėjimą kiek įmanoma ilgiau. Juk pasaulis yra nepaprastai gražus.

Eglė KULVIETIENĖ
Mindaugo Ratavičiaus nuotr. 

 

  Šį straipsnį galite skaityti lengvai suprantama kalba.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje