Iššūkis įkyriai odos ligai

„EmPlastrum“ komanda.

Mokslo parkas
Nustatymai

Jeigu jūsų oda pradeda pleiskanoti, atsiranda bėrimas, primenantis žvynus ir niežti, gali būti, kad sergate uždegimine odos liga žvyneline (psoriaze). Šia liga sergama visą gyvenimą. Ji gydoma tepalais, aliejais. Naujausias šios ligos gydymo būdas yra UVB fototerapija (gydymas ultravioletiniais spinduliais). Gydymas tęsiasi 1,5–2 mėnesius ir prieinamas tik ligoninėje. Tačiau yra gerų naujienų! Startuolio „EmPlastrum“ įkūrėjas Aurimas Mazuras su kolega sugalvojo labai originalią idėją ir pradėjo kurti neįprastą unikalų pleistrą, su kuriuo šią lėtinę odos ligą galima gydyti namuose, savarankiškai. A. Mazuras mielai sutiko papasakoti, kodėl metė iššūkį žvynelinei ir kur glūdi gydomųjų pleistrų paslaptis.

Idėja pasiprašė pati

Viskas prasidėjo dar tuomet, kai Aurimas mokėsi Kauno technologijos universitete. „Studijavau verslą ir šiuolaikišką verslumo formą – antreprenerystę. Antreprenerystė sudaro prielaidas įžvelgti unikalias idėjas rinkoje bei organizuoti reikiamus išteklius šiai idėjai įgyvendinti šiuolaikinėmis verslo ir ekonomikos sąlygomis“, – pasakoja A. Mazuras.

Dar mokslo metų pradžioje dėstytoja studentams pasakė, kad yra galimybė važiuoti į JAV Kalifornijos valstijoje esantį Silicio slėnį, į tarptautinį investuotojų renginį, ir jame pristatyti savo idėją. Aurimui ir jo kolegai tokia kelionė buvo didžiulė galimybė. Juk Silicio slėnis – pasaulyje žinomas informacinių technologijų lopšys. „Mudu nusprendėme, kad turime suburti gerą komandą ir sugalvoti stiprią bei originalią idėją“, – prisimena A. Mazuras.

O idėja buvo visai šalia. Aurimo kolegos mama sirgo žvyneline. Sūnus puikiai žinojo, su kokiomis problemomis ji susiduria, ir apie mamos bėdas papasakojo Aurimui. „Vaistai ir tepalai mažai padeda, o gydydamasis naujausiu metodu fototerapija segantysis žvyneline yra „pririštas“ prie ligoninės“, – aiškina A. Mazuras. Per karantiną ligoninės buvo perpildytos ir gauti pagalbą sergantiesiems psoriaze darėsi vis sudėtingiau...

Aurimas Mazuras.

Galimybė gydytis namuose

A. Mazuras ir jo kolega pradėjo domėtis, kiek žmonių Lietuvoje ir pasaulyje serga psoriaze. Paaiškėjo, kad Lietuvoje tokių žmonių yra 120 tūkstančių, o pasaulyje net 125 milijonai. Gydytis jiems sudėtinga. „Pradėjome mąstyti, kaip galėtume padėti sergantiems šia lėtine odos liga“, – sako Aurimas. Jaunųjų entuziastų galvose gimė idėja – sukurti tokius prietaisus, kad sergantysis žvyneline galėtų gydytis savarankiškai, jam patogiu laiku. O gydymo priemonė turėtų būti kažkas panašaus į pleistrus.

Iš tiesų „EmPlastrum“ kuriamas pleistras – tai mažytis lankstus nešiojamas prietaisas su integruotais UVB spindulių LED šviestukais. Šią idėją A. Mazuras su komanda nusivežė į JAV, o ten laimėjo trečią vietą tarp 50 stipriausių pasaulio startuolių. „Supratau, kad mano idėja stipri, kad įdomi pasauliui ir nusprendžiau dirbti šia kryptimi toliau“, – pasakoja A. Mazuras.

Taip jau nutiko, kad Aurimo suburtos komandos nariai atsisakė įsitraukti į gana rizikingą veiklą. Tuomet A. Mazuras subūrė naują komandą. Entuziastų ieškojo 6 mėnesius. Vyko daug pokalbių, reikėjo įtikinti žmones. Vis dėlto jam pavyko! Prie komandos prisijungė patyrę inžinieriai, mechanikai ir dermatologai. Naujoji komanda ir įgyvendina A. Mazuro idėją.


Unikalus pleistras – jau šių metų pabaigoje?

„Mūsų kuriamas modulinis prietaisas su integruotais UVB spindulių šviestukais primena pleistrą. Prietaisai maži, lankstūs, nešiojami, gali priglusti prie odos“, – naujovę pristato Aurimas. Ši technologija nėra nauja, tačiau A. Mazuro sukurti prietaisai gali ne tik priglusti prie bet kurios odos vietos, bet gydyti net kelias pažeistos odos vietas vienu metu. Tai didelis privalumas, nes išvengiama nereikalingų ultravioletinių spindulių, kurių perteklius žalingas žmogaus organizmui ir gali sukelti net odos vėžį. Ir dar. Gydydamasis pacientas gali judėti ir konsultuotis su dermatologais nuotoliniu būdu.

„Prietaisus jau esame sukūrę, – pasakoja A. Mazuras. – Šiuo metu dirbame siekdami gauti bioetikos leidimus, kad galėtume pradėti klinikinius tyrimus. Gyvybės mokslų srities inovacijos, ypač tokie procesai, kaip klinikiniai tyrimai ar medicinos prietaiso sertifikavimas, reikalauja daug laiko ir nemažų investicijų, tačiau su puikia komanda ir savanoriais klinikiniams tyrimams mes galime tai padaryti!“

„EmPlastrum“ komanda ketina iki šių metų pabaigos ne tik užbaigti klinikinius tyrimus, bet ir gauti reikalingus sertifikatus, kad galėtų paleisti produktą į rinką.

Eglė VARPIOTAITĖ

 

Šį straipsnį galite skaityti lengvai suprantama kalba.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje