Apsauginės kaukės neslėps šypsenos

Permatoma apsauginė veido kaukė.

Mokslo parkas
Nustatymai

Apsauginių medicininių kaukių jau nebeprivalome nešioti. Tačiau klastingiausi virusai rudenį gali sugrįžti. Tuomet vėl ieškosime kaukių. Ne paslaptis, kad jas nešiodami patiriame ir nepatogumų. Nenusiminkite. Yra gerų žinių! Gal jau greitai galėsime dėvėti Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkų sukurtą permatomą apsauginę veido kaukę. Ji permatoma, bet apsaugo ne ką blogiau nei FFP2 klasės respiratorius. Ar iš tiesų ši kaukė geresnė negu mums jau pažįstama medicininė ar kokia nors trikotažinė? To paklausėme ją kūrusių komandos narių.

„Asssero“ ryžosi iššūkiui

Startuolis „Assero“ įkurtas kartu su KTU mokslininkais ir verslo partneriais. Komandos narė Lauryna Dabašinskaitė aiškina, kad šis pavadinimas kilo iš lotyniško žodžio assero, reiškiančio apsaugoti, apginti. „Assero Transparent Mask“ – jungtinė KTU Cheminės technologijos bei Ekonomikos ir verslo fakultetų studentų L. Dabašinskaitės, Godos Masionės, Justino Masionio, Aistės Pupiūtės ir Samantos Čepononytės komanda. KTU prof. Dainiaus Martuzevičiaus mokslo grupė yra sukūrusi nanotechnologinį procesą, padėjusį sukurti ne vieną oro filtravimo medžiagą. Jis šiuo atveju buvo pritaikytas permatomai apsauginei kaukei kurti.

Kodėl apsauginės kaukės? „Pastebėjome, kad įprastos veido kaukės, uždengiančios didžiąją veido dalį, dažnai trukdo suprasti žmonių emocijas ir didina socialinį bendravimo barjerą“, – pasakoja Lauryna. Komanda įžvelgė poreikį sukurti kaukes, kurios ne tik leistų neužgožti emocijų, bet ir suteiktų patikimą apsaugą. Pasak L. Dabašinskaitės, nuo pandemijos pradžios permatomų apsauginių kaukių idėją bandė įgyvendinti daugelis inovatorių. Tačiau nemaža dalis tokių produktų turi esminių trūkumų – pavyzdžiui, rasoja, yra nepatogios dėvėti, filtrų mechanizmai atrodo labai nenatūraliai arba tiesiog nesuteikia reikiamos apsaugos. „Mūsų komanda šią mintį ėmė vystyti po diskusijų su verslininkais, kurie ieškojo tinkamos technologijos realizuoti permatomos kaukės koncepciją“, – pasakojo Lauryna. Ji paaiškina, kad šių kaukių filtruojantis sluoksnis yra itin plonas, tačiau filtravimo efektyvumu nenusileidžia respiratoriams.


Skirtos ramiam pokalbiui

Kaukės sukurtos taip, kad būtų patogios ir gerai priglustų prie veido odos – būtent tai skiria jas nuo medicininių kaukių ir priartina prie respiratorių. Jos dėvimos kaip įprastos vienkartinės medicininės kaukės. Prie kaukės pritvirtintos reguliuojamo ilgio auselės, kurios dar geriau užtikrina komfortišką jos dėvėjimą. Šios kaukės nepritaikytos intensyvioms judėjimo veikloms, tačiau yra patogios ramiai šnekantis ir judant.

Pagaminto produkto filtravimo efektyvumas buvo nustatytas bendradarbiaujant su KTU mokslininkais. Jis didesnis nei 94 %, o tai atitiktų FFP2 respiratorių, ir viršijantis reikalavimus, keliamus medicininėms bei civilinėms kaukėms. Šiuo metu siekiama efektyvumą patvirtinti akredituotose laboratorijose.


Padės žmonėms su klausos negalia

Kaukės veikimo principas toks pat, kaip įprastų medicininių kaukių ar respiratorių, tačiau turi svarbų privalumą – ji yra permatoma, todėl suteikia galimybę stebėti pašnekovo veido išraišką ir emocijas. Tai ypač svarbu asmenims, turintiems kalbos bei klausos sutrikimų ir, be abejo, visai visuomenei. Juk smagu matyti, kaip į mus reaguoja pašnekovas, miela stebėti draugų ar vadovo veido išraišką.


Silicio slėnyje laukė sėkmė

Kai buvo pagamintas produkto prototipas, komandos nariams kilo idėja pristatyti jį JAV San Jose State University vykstančiame inovacijų konkurse „Silicon Valley Innovation Challenge“. Šiame konkurse KTU komandos dalyvauja kiek­vienais metais. „Šiemet konkursas buvo organizuotas nuotoliniu būdu, todėl pateikėme paraišką dalyvauti. Toks konkursas yra gera platforma testuoti platesnės rinkos požiūrį į mūsų kuriamą produktą“, – sako L. Dabašinskaitė.

Ir sėkmė nusišypsojo. JAV Silicio slėnio inovacijų konkurse šios komandos pagaminta kaukė pelnė antrąją vietą „Best Overall Innovation“ kategorijoje.

Konkurse dalyvavo daug įdomių, puikiai išvystytų startuolių ir verslo idėjų, tačiau panašių į „Assero“ permatomą veido kaukę nebuvo. „Assero Transparent Mask“ sulaukė didelio ne tik konkurso teisėjų, bet ir lankytojų susidomėjimo. Pastarieji nuoširdžiai dalijosi patarimais, kaip geriausia toliau vystyti šią idėją ir kokie iššūkiai gali kilti ją realizuojant.

Šiuo metu toliau gerinamas kaukės filtravimo efektyvumas ir kitos svarbios mechaninės savybės. Produkto kūrėjai planuoja permatomas veido kaukes pritaikyti įvairioms asmenų grupėms, siekdami užtikrinti geriausią ergonomiškumą. Studentai kartu su startuolių mokslininkų komanda tikisi artimiausiu metu sulaukti investuotojų susidomėjimo ir pereiti prie tolesnių gamybos tobulinimo etapų. Gavus tinkamą investiciją, planuojama pramoninė gamyba.

Eglė VARPIOTAITĖ

 

Šį straipsnį galite skaityti lengvai suprantama kalba.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje