Į paralimpines žaidynes – įrodyti valios pergalę prieš negalią

Lietuvos paralimpinės rinktinės išlydėtuvės į Tokijo žaidynes.

Judėjimo galia
Nustatymai

Rugpjūčio 24-ąją Tokijuje prasidės XVI vasaros paralimpinės žaidynės. Tarp 4400 negalią turinčių atletų – ir 11 Lietuvos rinktinės narių. Prezidentūroje surengtose iškilmingose išlydėtuvėse Prezidentas Gitanas Nausėda rinktinės vėliavnešiui Andriui Skujai įteikė Lietuvos trispalvę ir patikino, kad visi atidžiai seksime jų kovas.

Finišo tiesioji jau arti

„Jūs jau esate laimėtojai, kurie savo valia ir ryžtu įrodėte, kad galima pasiekti tokių aukštumų. Žmogaus orumas ir užsispyrimas geba padaryti neįmanomus dalykus – galime tuo tik žavėtis. Išlydime su pačia geriausia nuotaika ir jaudindamiesi už jus“, – į Prezidentūros Kolonų salėje susirinkusius paralimpiečius kreipėsi G. Nausėda.

Lietuvos paralimpinio komiteto prezidentas, olimpinis čempionas Mindaugas Bilius, į prieš penkerius metus Rio de Žaneiro žaidynes vykęs kaip komandos narys ir jose iškovojęs du medalius, neslėpė, kad pasirengimas šioms žaidynėms buvo kitoks nei įprastai – pandemija, užsivėrusios valstybių sienos privertė atsisakyti taip reikalingų varžybų, čempionatų. „Bet aš žinau, kad sportininkai iš savęs išspaudė maksimumą, – patikino jis. – Finišo tiesioji jau arti ir aš linkiu ją kirsti užtikrintai.“

Iškilmingoje žaidynių atidarymo ceremonijoje Lietuvos komandos priešakyje žengs leng­vaatletis A. Skuja – jam patikėta nešti mūsų trispalvę. „Tai – garbė ir atsakomybė. Visos komandos vardu pažadu, kad Tokijuje už trispalvę atiduosime visas jėgas. Penkerius metus ruošėmės šioms žaidynėms ir aš tikiu, kad nenuvilsime Lietuvos žmonių“, – sakė rinktinės kapitonas.

Iškilmingame išlydėtuvių renginyje Prezidentui ir į Japoniją išlydimiems sportininkams M. Bilius įteikė Tokijo vasaros paralimpinių žaidynių medalius. „Šis medalis – simbolinis, bet nuojauta man sako, jog iš Tokijo komanda atveš Lietuvai paralimpinių apdovanojimų“, – viltimi pasidalijo Paralimpinio komiteto prezidentas. Vis dėlto sportininkams jis linkėjo ne tik siekti medalių, bet ir mėgautis kiekviena akimirka paralimpinėse žaidynėse, simbolizuojančiose žmogaus valios pergalę prieš negalią.

Prezidentas Gitanas Nausėda paralimpinės rinktinės kapitonui Andriui Skujai įteikė Lietuvos trispalvę. 

Žaidynių išvakarėse – žinia apie sumažėjusią rinktinę

Tokijo vasaros paralimpinėse žaidynėse Lietuvai atstovaus 11 sportininkų: 3 lengvosios atletikos, po vieną plaukimo ir dziudo atstovą bei golbolo rinktinė, kurioje 6 žaidėjai.

Dar 2019 m. Londono maratone pirmoji kelialapį į Tokijo paralimpines žaidynes iškovojusi maratonininkė Aušra Garunkšnytė į Japoniją, deja, nevyks. Likus šiek tiek daugiau nei porai savaičių iki žaidynių pradžios paaiškėjo, kad dėl sportininkei nustatyto stresinio dubens kaulų lūžio varžybose ji negalės dalyvauti. M. Biliaus teigimu, tai didelis smūgis ne tik pačiai sportininkei, bet ir visai rinktinei. A. Garunkšnytė turėjo tapti pirmąją moterimi iš Lietuvos paralimpinių žaidynių maratono rungtyje. Su ja buvo siejamos ir galimo paralimpinio medalio viltys.

XVI paralimpinėse žaidynėse su stipriausiais pasaulio atletais Lietuvos sportininkai varžysis 3 lengvosios atletikos rungtyse: Oksana Dobrovolskaja ir Donatas Dundzys mes diską, A. Skuja ir D. Dundzys stums rutulį, A. Skuja dar mes ir ietį. Visi šie lengvaatlečiai paralimpinėse žaidynėse dalyvaus pirmą kartą.

Paralimpinių žaidynių plaukimo takelis laukia tris aukso medalius gegužę Portugalijoje vykusio Europos žmonių su negalia plaukimo čempionate iškovojusio Edgaro Matako. Ant­rosiose savo paralimpinėse žaidynėse regėjimo negalią turintis 22 metų plaukikas dalyvaus 50 metrų laisvu stiliumi ir 100 metrų krūtine rungtyse.

Tarptautinio paralimpinio komiteto vardinio kvietimo sulaukusiam dziudo imtynininkui Osvaldui Bareikiui šios žaidynės taip pat bus antrosios. Rio de Žaneire debiutavęs sportininkas jose iškovojo 5-ąją vietą.

Lietuvos paralimpinio komiteto prezidentas Mindaugas Bilius. 

Čempiono vardą apginti sunkiau nei iškovoti

Tituluočiausi Lietuvos atstovai – golbolo komanda. Paralimpinėse žaidynėse Mantas Brazauskis, Nerijus Montvydas, Artūras Jonikaitis, Genrik Pavliukianec, Justas Pažarauskas ir Marius Zibolis gins Rio de Žaneire iškovotą čempionų titulą. Valdo Gecevičiaus treniruojama Lietuvos rinktinė kelialapį į Tokijo žaidynes iškovojo 2019 m. JAV vykusiame atrankos turnyre, kur tapo varžybų čempione.

Šeštą kartą paralimpinėse žaidynėse Lietuvos vardą garsinsiantys sportininkai jau yra iškovoję tris medalius: 2000 m. Sidnėjuje ir 2008 m. Pekine komanda pelnė sidabro, o 2016 m. Rio de Žaneire – aukso medalius. Sportininkai sako, kad tapti čempionais lengviau negu šį titulą apginti. Juolab kad ruošiantis paralimpinėms žaidynėms labai trūko varžybų patirties.

Į Tokiją atvyks 10 stipriausių aklųjų riedulio komandų. Jos varžysis dviejose grupėse. Lietuvos golbolistai pateko į A grupę, o jos varžovėmis tapo Brazilijos, Alžyro, JAV ir Japonijos ekipos. B grupėje varžysis Vokietijos, Belgijos, Ukrainos, Kinijos ir Turkijos komandos.

Golbolininkų tvarkaraštis – pats įtempčiausias. Jau kitą dieną po iškilmingo žaidynių atidarymo jų komanda stos į dvikovą su Brazilijos aklųjų riedulininkais. Be grupės varžybų, jų laukia ir ketvirtfinalių, pusfinalių bei finalų kovos.


Paralimpinių žaidynių transliacija

Daugiau kaip iš 150 pasaulio šalių į Tokijo vasaros paralimpines žaidynes susirinkę sportininkai varžysis 22 sporto šakose: lengvosios atletikos, plaukimo, golbolo, dziudo, irklavimo, šaudymo, šaudymo iš lanko, žirgų sporto, badmintono, bočios, baidarių, dviračių treko, dviračių plento, aklųjų futbolo, tinklinio sėdint, stalo teniso, tekvondo, triatlono, vežimėlių krepšinio, fechtavimo vežimėliuose, vežimėlių regbio ir vežimėlių teniso. Mūsų atletai dalyvaus lengvosios atletikos, plaukimo, dziudo ir golbolo rungtyse. Lietuvos paralimpinis komitetas siekė pailginti mūsų sportininkų atstovaujamų rungčių sąrašą ir Tarptautiniam paralimpiniam komitetui buvo pateikęs prašymą skirti vardinius kvietimus šaulei Raimedai Bučinskytei ir triatlonininkui Ernestui Česoniui, nes šiose sporto šakose savo atstovų Lietuva dar nėra turėjusi. Deja, pastariesiems sportininkams reikės laukti po trejų metų Paryžiuje vyksiančios paralimpiados.

Lietuvos sportininkai paralimpinėse žaidynėse yra iškovoję 37 medalius: 8 aukso, 13 sidabro ir 16 bronzos. Kaip jiems seksis šįkart, galėsime sužinoti rugpjūčio 24 – rugsėjo 5 d. Japonijoje vyksiančias vasaros paralimpines žaidynes stebėdami tiesiogiai – pirmą kartą istorijoje jas transliuos LRT televizija.

Aldona MILIEŠKIENĖ
LR Prezidento kanceliarijos nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje