Sporto žaidynės – ilgametes tradicijas turintis renginys

Grigiškiečiui Valerijui Venskutoniui šios žaidynės buvo labai sėkmingos.

Judėjimo galia
Nustatymai

Elektrėnuose organizuotos sporto žaidynės užbaigė pasirengimo Lietuvos neįgaliųjų sporto žaidynėms etapą – septynių regio­ninių žaidynių turą, surengtą įgyvendinant projektą „XIII Lietuvos neįgaliųjų sporto žaidynės“, bendrai finansuojamą Sporto rėmimo fondo, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas, lėšomis.

Žaidynėse – apie pusantro šimto dalyvių

Elektrėnų neįgaliųjų draugija sporto žaidynes rengia nuo 2001 metų. Šį rugsėjį sporto entuziastus ji sukvietė jau 18 kartą (dėl objektyvių priežasčių žaidynės neįvyko tik porą kartų). „Iš pradžių tai buvo tik Elektrėnų savivaldybės ir Vilniaus apskrities neįgaliųjų sporto žaidynės, o nuo 2008 metų tapo ir Vilniaus regiono atrankinėmis varžybomis į LND rengiamas finalines sporto žaidynes“, – sako šių žaidynių organizatorius Elektrėnų neįgaliųjų draugijos pirmininkas Zigmantas Jančauskis.

Į žaidynes atvyko apie pusantro šimto sporto entuziastų iš Šalčininkų, Trakų (dvi komandos – Neįgaliųjų draugijos ir Trakų neįgaliųjų užimtumo centro), Grigiškių, Kaišiadorių (taip pat dvi komandos – Neįgaliųjų draugijos ir Krašto neįgaliųjų sąjungos), Vilniaus rajono. Elektrėnams atstovavo neįgalieji iš visų savivaldybėje veiklą vykdančių neįgaliųjų organizacijų.

„Žaidynių dalyviai šįkart varžėsi dviejose salėse ir stadione: Elektrėnų profesinio mokymo centro sporto salėje bei Elektrėnų sporto centro Laisvalaikio centre ir stadione, – gerokai išsiplėtusias erdves pristato Z. Jančauskis ir priduria, kad tokį apsisprendimą lėmė ne vien didelis dalyvių skaičius, bet ir būtinybė sukurti saugias sąlygas. – Žaidynėms teisėjavo patyrę, kai kurie net nuo žaidynių pradžios draugijai padedantys teisėjai.“

Žaidynių dalyvius pasveikinti atvyko Elektrėnų savivaldybės administracijos direktorius Gediminas Ratkevičius, administracijos direktoriaus pavaduotoja Inga Kartenienė, vicemeras Raimondas Ivaškevičius, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Džeraldas Dagys, Elektrėnų profesinio mokymo centro direktorė Lina Triponienė, Sporto centro direktorius Alfredas Vainauskas bei Lietuvos neįgaliųjų draugijos pirmininkas Ignas Mačiukas. LND pirmininkas sporto entuziastams ne tik palinkėjo azartiškų kovų, bet ir įteikė po maisto paketą.

Rankų lenkimo rungtyje jėgas išbandė ne tik vyrai, bet ir moterys.

Tradicinės ir naujos rungtys

Vilniaus regiono neįgaliųjų sporto žaidynių dalyviams buvo parengta 14 rungčių. Be tradicinių – šaškių ir šachmatų, smiginio ir bočios, krepšinio 3x3 ir baudų metimo, sporto mėgėjai galėjo pasivaržyti į taikinį mėtydami lauko teniso kamuoliukus, lankus ant metalinių trikampių, perrinkdami pupeles, stumdami kimštinį kamuolį, dalyvaudami vežimėlių slalome. Šiemet išbandyta ir nauja rungtis – disk­golfas. Tai į tradicinį golfą panašus žaidimas, tik užuot lazdomis mušę kamuoliukus į duobutes jo žaidėjai į specialius krepšius meta diskus. „Visai neseniai sužinojau apie šį žaidimą. Elektrėnų parke yra įbetonuoti krepšiai, reikia tik savo diskus atsinešti, – apie kilusią idėją žaidynių dalyviams pasiūlyti kažką naujo pasakoja Z. Jančauskis ir pasidžiaugia, kad Elektrėnų savivaldybės visuomenės sveikatos biuro darbuotojos padėjo šį sumanymą įgyvendinti – ne tik atsivežė du specialius krepšius ir diskus, bet ir padėjo teisėjauti.

Žaidynes paįvairinusiai rankų lenkimo rungčiai įrangą parūpino Kaišiadorių krašto neįgaliųjų sąjunga. „Jie turi specialų stalą ir jau antrą kartą jį atsiveža, – sako žaidynių organizatorius. – Kažkada anksčiau yra buvusi rankų lenkimo rungtis, dabar vėl ją atgaivinom.“

Dalį žaidynėms reikalingų priemonių (pvz., krepšinio kamuolius, slalomo kūgelius) paskolino Profesinio mokymo cent­ras. Beje, šio centro mokiniai yra pagaminę (t. y. suvirinę) metalinius trikampius dar vienai originaliai elektrėniškių rungčiai – lankų mėtymui ant trikampių.


Žaidynių dalyviams – per 100 medalių

Žaidynių dalyviams buvo paruošta 114 medalių arba 38 jų komplektai. „Kadangi žaidynėse dalyvavo įvairią negalią turintys bei skirtingo pajėgumo žmonės, ne vienoje rungtyje buvo sudarytos kelios žaidėjų grupės – pavyzdžiui, atskirai varžėsi vežimėliais judantys ir vaikštantys dalyviai, moterys ir vyrai, intelekto negalią ir cerebrinį paralyžių turintys sporto mėgėjai“, – Z. Jančauskis pagrindžia, kodėl reikia tris kartus daugiau medalių komplektų, nei yra rungčių.

„Į Elektrėnuose rengiamas sporto žaidynes atvykome jau ketvirtą kartą. Niekada negrįžtame be apdovanojimų. Ir šiemet dalyvavome visose rungtyse, parsivežėme 11 medalių, – pasakoja ir pati be apdovanojimų nelikusi Grigiškių neįgaliųjų draugijos pirmininkė Aldona Voverienė. – Organizatoriai sugalvoja įvairių įtraukių rungčių, kuriose galima išbandyti ne tik fizines jėgas, bet ir rankų miklumą, pajausti komandinę dvasią. Labiau „moteriškoje“ skirtingų spalvų pupelių rinkimo rungtyje dalyvavęs Valerijus Venskutonis netgi iškovojo II vietą. Beje, apdovanojimus jis pelnė ir dar dviejose rungtyse. Taikliai smiginio strėlytes sumėčiusi Domicelė Šostakienė taip pat laimėjo sidabro medalį. Mūsiškiams labai patiko ir estafetė – atrodytų, tai viena rungtis, o iš tikrųjų joje – kelios užduotys. Ir atsakomybė – ne tik už save, bet ir kitus komandos draugus.“


Atkaklios komandinės kovos

Komandinėse rungtyse vyko išties atkaklios kovos. Stadione, ant bėgimo tako, surengtose bočios varžybose panoro dalyvauti net 28 komandos. „Į finalinę dvikovą išėjusios komandos turėjo sužaisti po penkias partijas – tiek varžovų šioje rungtyje reikėjo įveikti, – sako šioms varžyboms netikėtai turėjęs teisėjauti Z. Jančauskis. – Finale susitiko dvi kaišiadoriečių komandos – Neįgaliųjų draugijos ir Krašto neįgaliųjų sąjungos. Atkaklią kovą laimėjo Kaišiadorių rajono neįgaliųjų draugijos komanda.“

Teisėjams suvedus visų rungčių rezultatus, paskelbta tokia komandų apdovanojimo rikiuotė: I vieta pripažinta Šalčininkų rajono neįgaliųjų draugijos, II vieta – Trakų rajono neįgaliųjų draugijos, III vieta – Kaišiadorių krašto neįgaliųjų sąjungos komandoms.

Šalčininkiečiai į Elektrėnuose rengiamas žaidynes atvyksta kasmet, šiemet jose dalyvavo 16 sportiškai nusiteikusių neįgaliųjų. Pasak draugijos pirmininkės Danutos Zagorodniajos, specialiai šioms žaidynėms jie nesiruošia, bet vaikščiojimas su šiaurietiškomis lazdomis bei važinėjimas dviračiais (draugija kultivuoja šias sporto šakas) padeda palaikyti ne tik fizinę formą, bet ir optimistišką nusiteikimą, todėl šalčininkiečiai ir laimėjo net 26 medalius.

Taurėmis, medaliais, diplomais organizatorių apdovanoti Vilniaus regioninių sporto žaidynių dalyviai jau gali rengtis spalį Garliavoje vyksiančioms Lietuvos neįgaliųjų sporto žaidynėms.

Aldona DELTUVAITĖ

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje