Visą vasarą – aktyvumą skatinančios veiklos

Šventosios mokymo ir reabilitacijos centre vyko jogos užsiėmimai.

Judėjimo galia
Nustatymai

Visą vasarą poilsiaujantieji Šventosios mokymo ir reabilitacijos centre galėjo įsitraukti į įvairias aktyvumą skatinančias veiklas, naudotis įranga, treniruokliais. Tokia galimybė atsirado Lietuvos neįgaliųjų draugijai (LND) įgyvendinant projektą „#SportasVisiems“, bendrai finansuojamą Sporto rėmimo fondo, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas, lėšomis. 

Sportuoti būtina visiems

Vilniaus rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkė Galina Dunovskaja mėgsta aktyvų poilsį. Ji įsitikinusi – sportas reikalingas kiekvienam žmogui, bet negalią turinčiam – ypač. „Jei namuose 3 dienas nepadarau gimnastikos, esu sukaustyta“, – patirtimi dalijasi moteris ir prisimena, kad būtent sportas jai padėjo vėl atsistoti ant kojų. Jos teigimu, ypač judėti svarbu žmonėms, turintiems stuburo, sąnarių problemų. G. Dunovskaja džiaugiasi, kad ir atvykę į Šventosios mokymo ir reabilitacijos centrą neįgalieji visą vasarą galėjo ne tik ilsėtis prie jūros, bet ir aktyviai leisti laiką.

Vilniaus rajono neįgaliųjų draugijos nariai kasdien eidavo pasivaikščioti su šiaurietiškomis lazdomis, dalyvavo kineziterapijos užsiėmimuose, sportuodavo ir prie treniruoklių. Pasak G. Dunovskajos, žmonės noriai išbandė ir sveikatingumo taką. „Įdomi pramoga, dar ir naudinga sveikatai. Ėjau ir aš, bandė ir kiti eiti – nėra taip lengva, bet labai smagu. 20 metų važiuoju į Šventąją, pirmą kartą tokios galimybės“, – džiaugiasi Galina.

Pasak moters, tokios veik­los – ne tik sportas, bet ir bend­ravimas. Bendra veikla suvienija, žmonės išdrįsta vieni kitus pakalbinti, susipažinti. Daugelis priprato sėdėti namuose, ypač per karantiną, dažnai jie lieka užsisklendę savyje. „Tokios veiklos padeda susimąstyti, gal ir namuose pradėti aktyviau gyventi, nes judėti būtina kiek­vienam“, – įsitikinusi Galina.

Vilniaus rajono neįgaliųjų draugijos nariai mielai dalyvavo sporto veiklose.

Skatina būti aktyvesniems

Galimybės sportuoti atsirado LND parengus projektą ir gavus Sporto rėmimo fondo paramą projektui „#SportasVisiems“ įgyvendinti. Projekto lėšomis buvo nupirkta sportui reikalinga įranga: šiaurietiškos ėjimo lazdos, jogos kilimėliai, kamuoliai, lazdos, 3 dviračiai, įrengtas sveikatingumo takas, lauko treniruokliai, dvejos sūpynės: įprastos ir skirtos suptis neįgaliesiems vežimėliuose. Negalią turintys žmonės galėjo sportuoti kineziterapijos, jogos užsiėmimuose, vyko veiklos su šunimis.

„Tokiais projektais skatiname judėjimą, neįgaliųjų aktyvumą. Žmonės, atvažiavę į mokymo ir reablilitacijos centrą, gali sportuoti su profesionaliais vadovais. Tai yra nuostabu. Aikštelę turim, kai geras oras, sportuojame ten, kai lyja – salėje“, – sako LND pirmininkas Ignas Mačiukas. Jis džiaugiasi, kad žmonės ir kitais metais galės naudotis sporto inventoriumi. „Daug kur mieste matome įrengtus treniruoklius, džiugu, kad tokios galimybės sudaromos ir negalią turintiems žmonėms“, – sako LND pirmininkas. 

Įrengtos neįgaliesiems vežimėliuose suptis pritaikytos sūpynės.

Noriai dalyvavo veiklose

Pasak LND projekto vykdytojos Saulės Vėjelienės, visi į mokymo ir reabilitacijos centrą atvykstančių neįgaliųjų draugijų pirmininkai buvo informuoti, kokiu metu kokios veiklos vyksta ir didžioji dauguma organizacijų aktyviai dalyvaudavo kineziterapijos, jogos užsiėmimuose. Pratimai buvo nesudėtingi, pritaikyti daugelio galimybėms. Juos buvo galima atlikti ir sėdint ant kėdės, svarbu, kad žmogus nors kiek judėtų. Abejojant buvo galima pasitarti su kineziterapeutu Martynu Macu.

„Kadangi mokymo ir reabilitacijos centre jau anksčiau, prieš šį projektą, buvo nupirkta keletas šiaurietiško vaikščiojimo lazdų, pastebėjome, kad neįgalieji noriai pasiima jas ir naudojasi: vyresnio amžiaus žmonėms pasiremiant lengviau eiti, kitiems taip vaikščioti smagiau. Norėjome padėti išmokti vaikščioti taisyklingai, kad būtų maksimali nauda. Daiva Abromienė vesdavo pažintinius užsiėmimus, kaip teisingai laikyti lazdas, kaip eiti. Daugeliui draugijų buvo gera proga patobulinti įgūdžius. Tikimės, kad daugelį tai paskatins ir ateity paimti į rankas šiaurietiškas lazdas“, – pasakoja S. Vėjelienė.

Ji sako pastebėjusi, kad nestovėjo tušti ir treniruokliai. Ypač noriai prie jų ateidavo šeimos: tėvai su vaikais ar seneliais. Mažiesiems buvo smalsu išbandyti žmonėms vežimėliuose skirtas sūpynes – jos smagios visiems. Itin daug džiaugsmo jos suteikė neįgaliųjų vežimėliais judantiems vaikų ir paaug­lių stovyklos dalyviams, ypač kai pamatė, kad šiomis sūpynėmis taip pat galima suptis gana greitai.

„Mūsų erdvė nėra užtverta, visi norintys gali ateiti į aikštelę pasportuoti. Norime, kad kuo daugiau žmonių prisijungtų, būtų aktyvūs“, – sako LND projekto vykdytoja.


Parengta atmintinė, sukurtas filmukas

Įgyvendinant projektą buvo parengta ir sporto atmintinė-lankstinukas „Tu gali būti čempionas“, kuriame pristatomos negalią turinčių žmonių pamėgtos aktyvios sporto veik­los: bočia, smiginis, stalo tenisas, krepšinis 3x3, vežimėlių slalomas. „Šias ir kitas veiklas siūlome išbandyti visiems norintiems aktyviau leisti laiką, padidinti savo aktyvumą, juk sportas ir fizinė veikla ne tik labai pagerina žmogaus savijautą ir sveikatą, bet gali apsaugoti nuo ligų ir lėtinių susirgimų. Puiki nuotaika ir fizinė savijauta suteiks daugiau jėgų ir energijos dirbti bei mokytis, didins pasitikėjimą savimi“, – rašoma sportuoti skatinančioje atmintinėje.

Daugeliui labai patiko ir užsiėmimai su šunimis. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto jaunesniosios mokslo darbuotojos Ugnės Nedzinskaitės teigimu, šunys turi nepaprastą savybę motyvuoti žmogų, paskatinti jį judėti net ir esant sunkiai situacijai. „Žmonės su negalia labai dažnai bijo judėti, nes bijo, kad jiems skaudės, kad jie negalės, kad iš jų juoksis, kad jų nepriims. Šunys priima mus visokius“, – sako U. Nedzinskaitė.

Daugiau apie tai, kaip panaudoti šunis sveikatinimui, negaliųjų sportui, galima sužinoti pasižiūrėjus įgyvendinat projektą „#SportasVisiems“ sukurtą vaizdo pasakojimą, kurį galima rasti youtube kanale adresu https://youtu.be/sdU9B2vLGyE.

„Manome, kad projektas tik­rai pavyko, daugelis žmonių galėjo išbandyti vienoje vietoje daug veiklų ir galbūt tai paskatino juos tapti aktyvesniais ir taip prisidėti prie geresnės savijautos“, – sako S. Vėjelienė.

Aurelija BABINSKIENĖ
Autorės nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje