Kelis kartus didėja valstybės premijos sportininkams su negalia

Mindaugas Bilius.

Judėjimo galia
Nustatymai

Nuo šiol aukščiausias vietas paralimpinėse ir kurčiųjų žaidynėse iškovoję sportininkai bei jų treneriai bus apdovanojami daugiau nei tris kartus didesnėmis valstybės premijomis. Vyriausybė pritarė Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) siūlymui keisti valstybės premijų už pasiektus aukšto meistriškumo sporto laimėjimus sportininkams ir jų treneriams dydžių nustatymo ir skyrimo tvarką. 

Valstybės premijos sportininkams ir jų treneriams už paralimpinėse ir kurčiųjų žaidynėse iškovotas 1–4 vietas didėja daugiau nei tris kartus. Siekiama, kad palaipsniui paralimpiečių ir kurčiųjų sportininkų premijos būtų tokio paties dydžio, kaip atitinkamas vietas olimpinėse žaidynėse iškovojusių sportininkų. Premijų dydžiai bus keičiami etapais ir, priėmus reikalingas Sporto įstatymo pataisas, jos ateityje būtų suvienodintos.

Pakeitimai įsigalioja iškart, todėl didesnės valstybės premijos jau bus skiriamos ir šiuo metu Brazilijoje vykstančiose pasaulio kurčiųjų žaidynėse aukščiausias vietas iškovosiantiems sportininkams ir jų treneriams.

Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė akcentuoja, kad valstybės premijos – tai labai svarbi, bet tik viena iš sportininkų skatinimo priemonių. Siekiant iš esmės subalansuoti sportininkų skatinimo modelį, bus didinamos valstybės stipendijos sportininkams ir plečiamas jų gavėjų ratas, įtrauktos jaunimo amžiaus grupės.

„Rengiamas svarbus pokytis – valstybės stipendijų gavėjams valstybės lėšomis bus užtikrintos socialinės garantijos, t. y. sveikatos draudimas, ligos, pensijų, motinystės socialinis draudimas. Mūsų planuose yra ir elito sportininkų dvigubos karjeros, išskirtinių sportinių gabumų turinčių vaikų atrankos ir rengimo prog­ramos“, – kalba J. Šiugždinienė.

Dabar valstybės premija už paralimpinėse ar kurčiųjų žaidynėse iškovotą 1-ąją vietą sieks 64 tūkst. eurų (iki šiol buvo skiriama 19,2 tūkst. eurų premija); už 2-ąją – 32 tūkst. eurų (buvo 9,6 tūkst. eurų); už 3-iąją – 24 tūkst. eurų (buvo 6,4 tūkst. eurų); už 4-ąją vietą – 12,8 tūkst. eurų (buvo 4,4 tūkst. eurų). Valstybės premijų dydžiai yra siejami su bazinės socialinės išmokos (BSI) dydžiu, kuris šiuo metu yra 42 eurai.

Kai kuriose ES valstybėse premijos sportininkams nenumatytos, o iš skiriančiųjų premijas šalių pagal jų dydį Lietuva jau iki šiol buvo antra.

Europos Sąjungos valstybių narių teikiamos premijos yra labai skirtingos. Pavyzdžiui, Italija už paralimpinių žaidynių 1-ąją vietą skiria 75 tūkst., Vokietija – 20 tūkst., Danija – 6,7 tūkst., Lenkija – 15 tūkst. eurų. Liuksemburge, Suomijoje, Švedijoje, Airijoje, Didžiojoje Britanijoje valstybės premijos nenumatytos.

Olimpinių ir paralimpinių žaidynių premijos suvienodintos penkiose ES valstybėse – Vokietijoje, Lenkijoje, Kroatijoje, Slovakijoje ir Slovėnijoje.

Bus siūloma, kad pakeitimai, susiję su premijų dydžių suvienodinimu, įsigaliotų nuo 2025 m. sausio 1 d., t. y. jau po 2024 metų Paryžiaus vasaros olimpinių žaidynių.

 

M. Bilius: esame tik pusiaukelėje

Lietuvos paralimpinio komiteto (LPAK) prezidentas Mindaugas Bilius sveikina Vyriausybės nutarimą padidinti premijas už sporti­nius pasiekimus paralimpiečiams, tačiau sako, kad nauja premijavimo tvarka ne visai atitinka paralimpinės bendruomenės lūkesčius.

Nors didėja premijos už rezultatus paralimpinėse žaidynėse, bet negalią turinčių atletų pasiekimai Europos, pasaulio čempionatuose ir toliau vertinami net kelis kartus prasčiau nei olimpinio sporto atstovų. Paralimpinėse žaidynėse aukštas vietas užėmę sportininkai nuo šiol už pergales gaus maždaug pusę to, ką gauna olimpiečiai už rezultatus olimpinėse žaidynėse.

Premijų paralimpiečiams klau­simą kėlėme nuo 2016-ųjų, jos daug metų buvo maždaug 7 kartus mažesnės nei olimpiečių sportininkų. Džiaugiuosi, kad pagaliau buvome išgirsti, ir nuo šiol paralimpinėse žaidynėse aukštas vietas iškovojusių atletų pasiekimai bus vertinami daug aukščiau. Žengėme didelį žingsnį link pagrindinio tikslo – visiškai lygių premijų paralimpiečiams ir olimpiečiams. Tai vertinu kaip svarbų paralimpinio komiteto ir visos mūsų bendruomenės pasiekimą.

Vis dėlto neišspręstas premijų už pasiekimus Europos ir pasaulio čempionatuose klausimas, nes išmokos paralimpiečiams nesikeičia ir yra kelis kartus mažesnės nei olimpiečių.

Esame tik pusiaukelėje. Nežinau, kaip paaiškinti sportininkui, kodėl už paralimpines žaidynes premija padidėjo, o už pasaulio ar Europos čempionatą liko ta pati maža. Čia nėra logikos, tą būtina keisti.

Susitikome su Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos viceministru Linu Obcarsku, sulaukėme pažado artimiausioje ateityje didinti premijas paralimpiečiams ir už Europos bei pasaulio čempionatus.

Mes suprantame, kad tam rei­kia keisti Sporto įstatymą ir ti­kimės, kad jau šioje pavasario sesijoje rei­kiami pakeitimai bus atlikti Seime, o tada premijų klausimas grįš į Vyriausybės darbotvarkę.

ŠMSM ir „Bičiulystės“ inf.

 

Šį straipsnį galite skaityti lengvai suprantama kalba.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje