Su patirtimi auga ir ambicijos

Judėjimo galia
Nustatymai

Birželio pradžioje Vilniuje įvyko neįgaliųjų teniso turnyras „Lithua­nian Open 2022“, kuriame su svečiais iš užsienio varžėsi penki mūsų šalies sportininkai. Viena iš Lietuvos tenisininkių – Agnieška Toločko – tapo moterų vienetų paguodos varžybų antrosios vietos laimėtoja. 27-erių vilnietė rimtai žaisti tenisą pradėjo tik prieš trejus metus, todėl kol kas jos tikslas varžybose – sukaupti patirties. Tačiau kuo ilgiau Agnieška žaidžia, tuo labiau tenisas įtraukia, mintyse gimsta aukštesni tikslai. A. Toločko pasvajoja ir apie paralimpines žaidynes, nors, norint į jas patekti, dar reikia gerokai palypėti reitingo lentelėje.

Užsienietėms dar neprilygsta

11 kartą vykusiame „Lithua­nian Open“ turnyre susirinko 32 sportininkai iš 13 valstybių. Turnyrą organizuoja Lietuvos neįgaliųjų teniso klubas. Pasak jo prezidentės Anos Staševičienės, klubas kasmet rengia dvejas tarptautines varžybas – „Lithua­nian Open“ ir „Vilnius Open“. Tiesa, užpernai „Lithua­nian Open“ teko atšaukti dėl COVID-19 pandemijos.

Lietuvai SEB arenoje atstovavo 5 Lietuvos neįgaliųjų teniso klubo sportininkai: A. Toločko, Kotryna Žižmaraitė, Aleksandras Olechnovičius, Sigitas Leimontas ir Stanislavas Boguckis. Turnyras įtrauktas į Tarptautinės teniso federacijos (ITF) kalendorių, jame galima užsidirbti reitingo taškų.

Deja, lietuviams nepavyko prilygti varžovams iš užsienio. Iš 5 mūsiškių 4 pralaimėjo pirmajame rate, A. Olechnovičius – antrajame. Turnyro nugalėtojais tapo lenkas Kamilis Fabisiakas ir olandė Wendi Schutte.

Visgi neįgaliųjų tenise, kitaip nei negalios neturinčiųjų, yra paguodos varžybos. Pirmajame rate iškritę sportininkai dar gauna šansą pažaisti. Būtent paguodos varžybose A. Toločko užėmė antrąją vietą. Pagrindinėse varžybose apie tokias pozicijas kol kas galima tik pasvajoti. „Mūsų tenise svarbu kuo daugiau dalyvauti varžybose, įgauti patirties. Kiekvienais metais žaisti sekasi vis geriau, bet vis tiek nėra paprasta. Į varžybas atvažiuoja stipresnės varžovės, kurių tikslas – laimėti. Mūsų tikslas – įgauti patirties, išbandyti savo jėgas, pažiūrėti, ką išmokai per metus“, – teigė A. Toločko.

Agnieška Toločko.

R. Berankio gerbėja

Kuklūs rezultatai nestebina, nes Agnieška tenisu rimtai susidomėjo tik 2019 m. Galima sakyti, tai buvo meilė iš antro žvilgsnio. „Tenisą atradau dar vaikystėje, kai buvau 12 ar 14 metų. Lankiau neįgaliųjų šokius, o mano partnerio tėtis kaip tik tuo metu pradėjo populiarinti neįgaliųjų tenisą Lietuvoje. Tada nuvažiavau pabandyti, bet neužsikabinau. Lankiau mokyk­lą, rūpėjo kiti dalykai. Po to baigiau studijas, grįžau į Vilnių ir rimtai susidomėjau“, – pasakojo tenisininkė.

Šiuo metu ji neužsiima jokia kita sporto šaka. Agnieškai tenisą įdomu ne tik žaisti, bet ir žiūrėti: „Dabar visa širdimi esu tenise. Jeigu jau jį įsimyli, tai viskas jame būna įdomu. Mes šeimoje visada žiūrėjome daug sporto transliacijų, taip pat ir tenisą. O dabar, kai žaidžiu, žiūriu dar daugiau. Ir labiau įsigilinu, nes jau suprantu žaidimą, bandau jį analizuoti, mokytis iš kitų.“

Vilnietė, kaip ir visi teniso gerbėjai, žavisi didžiausių žvaigždžių – Rafaelio Nadalio, Novako Džokovičiaus – žaidimu, bet išskirtinių jos simpatijų nusipelnė geriausias Lietuvos tenisininkas Ričardas Berankis. „Nuo paauglystės esu jo gerbėja, visada sekiau jo rezultatus ir vietą reitinge. Labai smagu, kad dabar tenka sportuoti toje pačioje arenoje, matytis, pasisveikinti“, – sakė A. Toločko.


Į reitingo 100-uką nepatenka

Tenisą Agnieškai tenka derinti su darbu. Pasak jos, tai nėra lengva, bet įmanoma: „Dabar norime kuo geriau pasiruošti varžyboms, todėl treniruotės vyksta 4 kartus per savaitę po 2 valandas. O dirbu aš iki pietų. Po darbo iškart važiuoju į treniruotę. Pavyzdžiui, šiandien iš namų išėjau 6 val. ryto, o grįžau maždaug 7 val. vakaro.“

Pavyksta ir kartais išvažiuoti į turnyrus užsienyje. Agnieška yra dalyvavusi varžybose Rusijoje, Portugalijoje, Turkijoje, Latvijoje. Pažaisti užsienyje pravartu dar ir todėl, kad Lietuvoje konkurencijos beveik nėra. „Esame tik dvi merginos ir vienas vyrukas. Yra ir kitų žaidėjų, jie bandė šiemet dalyvauti turnyre, bet jie dar tik pradeda“, – teigė A. Toločko.

Trys jos suskaičiuoti tenisininkai yra ji pati, K. Žižmaraitė ir A. Olechnovičius. Ši trijulė įtraukta į ITF reitingus. „Jau buvome reitingus praradę, nes, kad juose būtum, per metus reikia sudalyvauti bent dviejuose reitinginiuose turnyruose. Pernai dalyvavome tik viename, todėl iš reitingo iškritome, bet po šių varžybų esame sugrąžintos“, – dėstė A. Toločko. Moterų reitinge ji yra 105-a, o K. Žižmaraitė – 130-a tarp 141 klasifikuotos sportininkės. Vyrų reitinge A. Olechnovičius užima 223-iąją poziciją tarp 438 tenisininkų.


Apetitas auga

Negalios neturinčių tenisininkių varžybose 105-ąją vietą užimanti sportininkė nuolat dalyvautų „Didžiojo kirčio“ turnyruose. Tenisininkų su negalia būna mažiau tiek reitinguose, tiek didžiuosiuose turnyruose. Visgi Agnieškos svajonė yra ne „Didžiojo kirčio“ turnyrai.

„Neseniai po treniruotės kalbėjome, kad dar pradžioje tenisas buvo tik pomėgis, o dabar atsiranda ir kažkokie tikslai. Anksčiau buvo tiesiog smagu po darbo nuvažiuoti pasportuoti. Tačiau kuo ilgiau žaidi, tuo labiau tai įtraukia. Tada labiau stengiesi, įdedi daugiau pastangų, pamatai geresnius rezultatus ir dar labiau užsikabini. Treniruotėse pajuokavome, kad gal reikėtų sau iškelti tikslą patekti į paralimpines žaidynes“, – atskleidė A. Toločko. Pasak jos, į žaidynes pagal reitingą patenka 24 aukščiausiai esančios sportininkės. „Aš esu 105-a, taigi trūksta nemažai, bet dar turiu kelerius metus“, – šypsojosi tenisininkė.

Povilas STAKUTIS

 

Šį straipsnį galite skaityti lengvai suprantama kalba.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje