Judėti įkvėpta bendruomenė skina pergales sporte ir gyvenime

Centro „Eik“ sportininkai mielai važinėja triračiais.

Judėjimo galia
Nustatymai

Vėlų lapkričio 29 d. vakarą Vilniaus oro uoste šurmuliavo būrelis smagiai nusiteikusių Centro „Eik“ bendruomenės žmonių. Jie čia susirinko neatsitiktinai – atvyko pasitikti iš Portugalijos grižtančių savo komandos draugų, kurie kartu su Lietuvos neįgaliųjų sporto federacijos delegacija dalyvavo ir puikiai pasirodė IWAS Pasaulio žaidynėse 2022. 

Grįžo su medaliais

Iš bėgimo su triračiais varžybų Aktyvaus užimtumo cent­ro „Eik“ sportininkai Bela Morkus ir Deividas Podobajevas grįžo ne tuščiomis – Lietuvai jie iškovojo net 6 medalius (5 aukso ir 1 sidab­ro). Kartu su triratininkais keliavusi trenerė Aušra Kriškoviecienė neslėpė džiaugsmo: „Bela ir Deividas pasiekė maksimumą pagal savo jėgas! Esu labai laiminga ir didžiuojuosi jais.“

Kad atsitiktinių pergalių nebūna, Centro „Eik“ veteranė B. Morkus, fizinio aktyvumo užsiėmimus čia lankanti ilgiau nei 5-erius metus, puikiai žino. Jai teko įveikti ne tik fizinius išbandymus siekiant sustiprinti ligos išsekintą kūną, bet ir ištverti psichologinius sunkumus – patikėti savo jėgomis ir paneigti skeptikų nuomonę, kad daugiau niekada negalės vaikščioti. Centro „Eik“ kineziterapeutų padedama, Bela sutvirtėjo, pakilusi iš neįgaliojo vežimėlio, padedama specialaus eisenos treniruoklio, vėl pradėjo žingsniuoti, o vėliau – bėgioti su triračiu ir dalyvauti varžybose.

Kiek vėliau prie eikliosios bendruomenės prisijungęs D. Podobajevas taip pat žino iškovotų medalių kainą – tai stip­rios valios ir didelių pastangų treniruotėse reikalaujantis rezultatas. Fizinis pasirengimas ir nuoseklus trenerių užduočių atlikimas neliko be atsako – aplenkti Deivido IWAS Pasaulio žaidynėse 2022 nepavyko nė vienam varžovui. Be to, jis pagerino savo asmeninį ir Lietuvos 100 m bėgimo su triračiu rezultatus.


Aktyviai visur dalyvauja

Pasiekti įspūdingų rezultatų per gana trumpą laiką Cent­ro „Eik“ bendruomenei padėjo ir sutelktas komandinis (kineziterapeutų, trenerių, neįgaliųjų ir jų šeimos narių) darbas, ir nuo 2019 m. vykdomo projekto „Neįgaliųjų fizinio aktyvumo ir sporto su triračiais plėtra Vilniaus mieste“ (bendrai finansuojamo valstybės Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas) veiklos.

Per 4-erius metus į nuolatines fizines treniruotes ir mankštas įsitraukė ir reguliariai pradėjo sportuoti 40 žmonių su sunkia negalia, iš kurių 15 vaikų. Bend­ra įvykdytų fizinio aktyvumo užsiėmimų trukmė – beveik 4 tūkst. valandų. Be to, buvo įsigyta užsiėmimams labai reikalingo sportinio inventoriaus: 3 triračiai vaikams ir 4 suaugusiems. Nors pagrindines fizinio aktyvumo veiklas suaugusiems ir vaikams Centras „Eik“ organizuoja Vilniuje, negalią turintys minėto projekto dalyviai turėjo galimybę apsilankyti ir 14-oje sporto renginių kituose Lietuvos miestuose: „Žmonių su negalia sporto festivalyje“ Klaipėdoje, bėgime „Druskininkai Run“, Neįgaliųjų sporto šventėje Mažeikiuose, „Olimpinėje dienoje“, „Kauno maratono“ bėgime ir kt. O kasmet vis didesnio susidomėjimo sulaukianti Centro „Eik“ organizuojama integruota „Draugų ir sporto šventė“, kurios šūkis „Jei negali eiti – bėk!“, vilniečių šeimas ir miesto svečius aktyviai leisti laisvalaikį kartu, susirasti naujų draugų ir bendrauti nesureikšminant negalios šiemet pakvietė jau 6-ąjį kartą. Pasak Cent­ro „Eik“ vadovės Vidos Adomaitienės, tokie bendri renginiai augina pozityvumą ir ypač susitiprina bendruomenės vidinę dvasią: kiekvienas žmogus čia jaučia atsakomybę ir už save, ir už savo komandos narius, žmonės stiprėja palaikydami vieni kitus ir kartu džiaugdamiesi net ir mažiausiais kiekvieno pasiekimais.


Skatina gyventi visavertį gyvenimą

Kita išbandyta ir puikiai pasiteisinusi praktika, ugdanti mūsų visuomenės tolerantiškumą „kitokių“ žmonių atžvilgiu bei padedanti mažinti jų atskirtį – savanorių (dažniausiai skautų) pagalbos pasitelkimas masiniuose renginiuose, kuriuose dalyvauja neįgalieji. Padėdami jiems orientuotis aplinkoje ir pasiekti renginio taškus arba asistuodami sporto varžybose savanoriai tuo pačiu metu lavina savuosius žmonių su negalia pažinimo ir bendravimo su jais įgūdžius.

Vis drąsiau drauge su visais masiniuose fizinio aktyvumo ar sporto renginiuose Lietuvoje bei užsienyje dalyvaujantys Centro „Eik“ bendruomenės nariai jau tapo pastebimu ir įkvepiančiu pavyzdžiu tokio pat likimo paliestiems žmonėms. Aktyvi fizinė veikla su kineziterapijos specialistais ir treniruotės su bėgimo triračiais padėjo gimti ne vienai sėkmės istorijai tiek tarp raidos sutrikimų turinčių vaikų, tiek ir tarp judėjimo negalią turinčių suaugusiųjų. Dalindamasi savo gerosiomis patirtimis ir skatindama žmones su negalia rinktis visavertį gyvenimo būdą per 4-erius metus Centro „Eik“ komanda išvažiuojamųjų renginių metu aplankė 13 Vilniaus miesto ugdymo, globos, dienos paslaugų neįgaliesiems įstaigų.

Galimybės, kaip sumažinti neįgaliųjų socialinę atskirtį panaudojant bėgimo triračius, bei šių priemonių teikiama nauda fizinei ir emocinei žmonių su negalia sveikatai 15 kartų buvo pristatyti Atvirų durų renginiuose (projekto vykdymo laikotarpiu). Šie renginiai padėjo atrasti Centro „Eik“ veiklas ir ne tik Vilniaus gyventojams, bet ir Lietuvoje šiuo metu nuo karo besiglaudžiančioms neįgaliųjų šeimoms iš Ukrainos. Už iniciatyvas, padedančias šiems žmonėms integruotis mūsų šalyje, Centras „Eik“ nominuotas Švietimo mainų paramos fondo organizuoto „Kokybės konkurso 2022“ apdovanojimui.

Nėra abejonių, kad, nors projektas „Neįgaliųjų fizinio aktyvumo ir sporto su triračiais plėt­ra Vilniaus mieste“ jau artėja prie pabaigos, jo veiklų subrandinta Centro „Eik“ bend­ruomenės žmonių motyvacija sportuoti, rinktis aktyvų ir sveikesnį gyvenimo būdą bei įkvėpimas nuolat judėti pirmyn išliks tokie pat stiprūs.

Jūratė STONGVILIENĖ
R. 12-01

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje