Mane įkvepia tėvų ir vaikų atkaklumas

Aušra Kriškoviecienė (viduryje) -Specialiosios olimpiados programos ,,Jaunieji atletai“ koordinatorė Lietuvoje, centro ,,Eik“ direktorė, trenerė.

Stipresni už negalią
Nustatymai

Aušra Kriškoviecienė – Lietuvos specialiosios olimpia­dos „Jaunųjų atletų“ prog­ramos, skirtos sutrikusios raidos vaikams, koordinatorė. Lietuvos triračių sporto asociacijos vadovė savo gyvenimo kelią surado labai netikėtai.

Lemtingas pasiūlymas

„Žmonių, turinčių negalią, mano aplinkoje niekada nebuvo, nesutikdavau jų ir gatvėse, renginiuose. Nesusimąstydavau, kad yra ir kitokių žmonių, kad jie stengiasi gyventi visavertį gyvenimą“, – pasakoja Aušra. Ji dirbo kūno kultūros mokytoja, buvo baigusi ir medicinos mokyk­lą, kineziterapijos kursus. Prieš 17 metų studijavo tuometiniame Vilniaus pedagoginiame universitete. Netikėtai mokyklos direktorė paprašė jos pavaduoti kūno kultūros mokytoją. Tada ir įvyko pirmasis Aušros susitikimas su judėjimo ir raidos sutrikimų turinčiais vaikais. „Sutikau nesvarsčiusi ir tik pradėjusi dirbti supratau, koks šis darbas atsakingas“, – pasakoja Aušra. Vaikai, su kuriais ji ėmė dirbti, turėjo ne tik intelekto, bet ir fizinę negalią. Kolega jai parodė, kokius pratimus turėtų daryti šie vaikai, paaiškino, kaip reikės juos mokyti, tačiau kas bus sunkiausia, nepasakė. „Pirmus tris kartus parėjusi namo iš mokyklos verkdavau, jaučiau begalinį gailestį. Matydamas mano išgyvenimus vyras neiškentė ir pasakė: „Jeigu tau taip sunku ir graudu, nebedirbk. Augink dukrą!“ Po šių vyro žodžių Aušra susiėmė: „Ko aš verkiu, juk ateinu padėti šiems vaikams. Turiu susiimti ir dirbti.“

Aušra sako, kad pirma ugdytinių laida jai įsiminė labiausiai. Iki šiol bendrauja su tuomet jos pamokas lankiusiu vaikinuku ir mergaite. Abu vaikai turėjo cerebrinį paralyžių. Kiekvieną rudenį į sporto šventę, kuri vyksta centre „Eik“, atvažiuoja ir Aušros ugdytiniai. „Bendrauju ne tik su savo buvusiais ugdytiniais, bet ir su jų tėveliais. O tėveliai – nuostabūs. Jų pastangos ir atsidavimas vaikams mane žavi ir įkvepia“, – sako ji.

Trenerė Auša Kriškoviecienė gali būti ir besišypsanti, ir reikli bei kantri.

Išmokau būti kantri ir reikli

Aušra pasakoja, kad dirbti tenka su labai įvairių sutrikimų turinčiais vaikais, prie kiekvieno reikia mokėti prieiti, kiekvieną savaip padrąsinti, motyvuoti. Į treniruotes tėvai atveža ir vaikų, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių nekalba. Aušra išmoko su jais susikalbėti gestais, ženklais, o kartais tam tikrais simboliais, kuriuos šie vaikai supranta. Vis dažniau į treniruotes tėvai atveža autizmo spektro sut­rikimų turinčių vaikų. Su jais trenerė dirba pagal specialią sistemą. Nėra lengva juos paskatinti sportuoti. Pasak Aušros, autistiškam vaikui reikalinga tam tikra struktūra, aplinka, kurios negalima dažnai keisti. Kai vaikas žino, ką jis atliks per treniruotę, jam daug ramiau, lengviau prisitaikyti prie aplinkos.

Trenerė pasakoja, kad jos treniruotes jau trejus metai lanko Justas (vardas pakeistas), turintis autizmo spektro sutrikimą. Kai Aušra pradėjo su juo dirbti, berniukui buvo 6-eri. Per pirmąsias treniruotes salėje jis pabūdavo dvi minutes ir išeidavo į nieką nekreipdamas dėmesio. Šis ugdytinis Aušrą mokė kantrybės. „Stovėdavau ir tylėdavau, o Justo mama, nepaprasto kantrumo moteris, nufotografuodavo salę, pratimus, kuriuos atlikdavo kiti vaikai, ir namuose įkalbėdavo sūnų jų mokytis“, – prisimena ji. Kitą kartą atėjęs į treniruotę jis jau žinodavo, ką daryti, tačiau salėje vis tiek išbūdavo tik keletą minučių. Pamažu šis laikas ilgėjo. O dabar Justas jau sportuoja drauge su visais. Kai vaikai mokosi naujo pratimo, Justo mama vėl fotografuoja ir paskui dirba su sūnumi namuose, kad salėje jam būtų lengviau. Dabar Justas 8-erių ir jau pradeda kalbėti.

Aušra prisipažįsta, kad ją žavi šio berniuko mama: ji studijuoja specialią literatūrą ir kiekvieną dieną dirba su savo vaiku. „Moteris dirba pagal ABA sistemą ir mes, treneriai, mokomės iš jos. Lenkiu galvą prieš tokias mamas, be jų milžiniškų pastangų mes, treneriai, nieko nenuveiktume“, – sako Aušra. Šiuo metu jauniausias jos ugdytinis yra 6-erių metukų, o vyriausias – 12-kos. Aušra pasakoja, kad su vaikais žaidžia krepšinį, pritaikytą specialiųjų poreikių turintiems vaikams.

„9-erių metų Roką (vardas pakeistas) atvedusi mama į mus žiūrėjo vilties kupinomis akimis: berniukas bandė lankyti daug įvairių pamokėlių, bet niekur nepritapo, nes buvo nesuvaldomas. Pradėjome dirbti. Iš pradžių buvo nelengva. Mes turime savo taisykles, o jis labai norėjo jas laužyti. Teko pasistengti, kad vaikas išmoktų dirbti drauge su kitais“, – pasakoja trenerė. „Kaip motyvuojate vaikus?“ – klausiu Aušros, o ji sako, kad svarbiausia – sudominti, padėti laimėti. „Visi mūsų vaikai nori būti pirmi: kad treneris pirmą pakviestų, kad pirmas stovėtų rikiuotėje ir pan. Tariamės, kad šįkart pirmas bus Linas, kitą kartą Tadas ir t. t. Džiaugiamės, kad pavyksta susitarti. Kuo geriau pažįstu vaikus, tuo lengviau rasti tinkamą sprendimą“, – mintimis dalijasi trenerė.


Pradėjo judėti po 10 metų

Centre „Eik“, kurio vadove ir trenere dirba Aušra, treniruojasi ir suaugusieji. „Mes organizuojame treniruotes su bėgimo triračiais. Į jas ateina sunkią negalią turinčių suaugusiųjų“, – pasakoja ji.

Trenerė prisimena, kaip su nerimu ir kartu susižavėjusi stebėjo Belos pažangą. Ši 52 metų moteris patyrė keletą insultų, 10 metų pragulėjo lovoje. Sužinojusi, kad šiame centre yra specia­lus treniruoklis, atvyko treniruotis. „Mes pakeldavome ją iš vežimėlio su specialiais diržais. Tris mėnesius Belą pastatydavome ir ji tik stovėdavo vietoje, juk dešimt metų buvo išgulėjusi lovoje. Bet atkakli moteris sustiprėjo ir jau trejus metus bėga su triračiu, gali iš neįgaliojo vežimėlio įlipti į automobilį.“

Aušra treniruoja negalią turinčius vaikus ir suaugusius, organizuoja renginius ir sako, kad padėdama jiems, ji padeda ir sau. „Mane įkvepia tėvų, auginančių negalią turinčius vaikus, ryžtas ir tikėjimas savo vaikų galimybėmis, begalinis jų atkaklumas.“

Eglė KULVIETIENĖ
Aušros Kriškoviecienės asmeninio archyvo nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje