Povilas Sigitas KRIVICKAS. „Eilėraštį turiu subrandinti...“

Aleksandras Šubinas, bibliotekos vedėja Dalia Bagdžiuvienė, Julius Kvedarauskas, Eglė Baranauskaitė, Nijolė Baranauskienė.

Kūrybos laboratorija
Nustatymai

Esama atkaklių žmonių. Juos sutikti – didžiulė likimo dovana, kurią nedažnai tenka gauti. Šį kartą norisi papasakoti apie vieną tokį neeilinį atvejį. 

„Pradėjau kurti devintoje klasėje, kai man buvo 17 metų. Pirmą eilėraštį skyriau rudeniui. Rašau apie tai, ką išgyvenu, kas mane stipriai sukrečia. Eilėraštį turiu subrandinti kaip vyną, todėl jis gali negimti ir iki pusės metų. Mama ir Palangos socialinių paslaugų centro darbuotojai padeda užrašyti eilėraščius. Pati negaliu rašyti ranka (dėl įgimto cerebrinio paralyžiaus), rašau tik kompiuteriu su specialia pele“, – mamos Nijolės lūpomis skaitytojams prisistatė palangiškė poe­tė Eglė Baranauskaitė.

Su tėvais Nijole ir Romu Baranauskais ji atvyko į Lentvarį, kad šio miesto bibliotekoje pristatytų savo trečiąjį poezijos rinkinį „Šilta Šalta“. Kodėl taip pavadinta knyga? Rinktinės sudarytojas Julius Kvedarauskas sakė, kad toks pavadinimas susijęs su Palangos miestu, kurortu. Juk dažnas vasarą vykstame į Palangą atvėsti purslojančios Baltijos bangose, o žiemą – ramiai pasivaikščioti, iš naujo išgyventi vasaros prisiminimus, kurie mus labai šildo.

„Man yra svarbu, kad mane išgirstų, kad mano eilėraščiai nedulkėtų kampe. Kūryba bandau atkreipti į save dėmesį: kad aš esu, esu vertinga ir kažką galiu padaryti visuomenės labui. Kai pradėjau kurti, turėjau įrodinėti, kad tai mano, o ne mamos mintys. Taigi eilėraščiai – tai būdas susipažinti su manimi, pažinti mane“, – teigia Eglė.

Tikra tiesa, nes pažinti Eglutę lakštutę, kaip ją pavadino vienas kalbėtojas, yra didelis džiaugsmas. Ji rašo verlibro stiliumi (pranc. vers libre – laisvosios eilės), kai žodžiai ne rimuojami, o skamba patys iš savęs ir spinduliuoja prasmę. Štai eilėraštis „Mano diena“: „Jaučiuosi kaip žvaigždė tamsioj nakty,/ Tik kūnas uždarytas/ Auksiniame narve./ Noriu pabėgti į šaltą rūką./ Širdis dainuoja meilės ir laiko dainą.“ Pati Eglutė negali atitrūkti nuo neįgaliojo vežimėlio ir „pabėgti į šaltą rūką“, tačiau:

Vaikystės pėdutėmis
Brendu per nuotrupas
Link savo gimtinės
Atmintyje mano žemės širdis
Pušis mena paslaptį
Žuvėdros ant mėlynos bangos
Krykštauja saulėlydžio peizaže
Suaugau
Išskrendu mintimis
Kur daugiau gyvenimo

Rašantiems verlibro stiliumi ne tiek svarbūs skyrybos ženklai, kiek grafinis žodžių ir eilučių išdėstymas. Todėl Eglutei artimas ir japoniškasis haiku eiliavimas.

Iš tiesų poezija yra tai, kas padeda giliau pažvelgti į pasaulį, pakilti virš kasdienybės šurmulio, kurti, jausti ir dalytis savo išgyvenimais su kitais, ko taip reikia jaunam, pasaulį atvira širdimi priimančiam žmogui. Laiko riba, skausmas, laimė, gyvenimas – viskas sutelpa vos keliose eilutėse. Trumpi, bet gilūs posmai jaudina kiekvieną, kuris vos prisiliečia prie šios poetės kūrybos. „Eilėraštis neprideda. Jis atima visa tai, kas nereikalinga. Lieka nedaug žodžių, bet savų, išgyventų. Tokia yra Eglės poezija“, – kalbėjo knygelės sudarytojas, psichologas, lektorius J. Kvedarauskas. Anot jo, Eglės poezija veda į tylą, kuri reikalinga visiems, besisukantiems kasdienybės ritmu.

Viešnią iš Palangos šiltai sveikino Lentvario miesto biblio­tekos vedėja Dalia Bagdžiuvienė. Poezijos rinkinio sudarytojo skanduojamas E. Baranauskaitės eiles lydėjo Ūlos Paliokaitės kank­lių ir Aleksandro Šubino gitaros užburianti muzika.

Povilas Sigitas KRIVICKAS
Lentvario miesto bibliotekos archyvo nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas