Balto ir ilgo švytėjimo, tėti

Kūrybos laboratorija
Nustatymai

Rita Mockeliūnienė

Pašiaušęs ir krantan nuginęs bangas, vėjas sprunka tolyn. Pakeliui siūbteli melsvalapę smilgą, prasispraudžia pro karklyną, nuplėšdamas, sukamuoliuodamas balkšvus pūkus, ir laido juos dangun lyg kokius nužydėjusių pienių rutulius. Įsivelia į gudobelės žiedyną, aitruma plačiai iškvėpindamas kopas.

Tas pats aromatas, pagalvoju, ir mano gimto kiemo galusodėje. Prieš kelis dešimtmečius tėvų sodinti medžiai taip tankiai sukrovę žiedus, kad pro jų skėčius jokio žalio lapelio nematyti. Vien tik kamienas ir kuplus žydėjimo debesis viršum jo. Baltas altorius su bičių vargonais.

Vėjas užkliudo tavo sumeistrauto medinio lėktuvėlio orasraigtį, ir šis nedrąsiai pajuda. Tyliai, palengva įgaudamas pagreitį, sukdamasis vis smarkiau ir smarkiau. Suošia, sugaudžia vėjo malūnėlis. Dundėdamas, tratėdamas. Sukasi taip sparčiai, lyg dienos metų karuselėje. Taip sparčiai, kad, rodos, neatlaikys ir pabirs dalimis į ką tik nušienautą pievą.

Jau kelintąsyk nupjauta žolė. Kad ir sausros kamuojama, vis tiek prašosi dažnos priežiūros. Sėdi žoliapjovėn ir suki ratus aplink sodybą. Lyg tie gandrai viršum senojo ąžuolo. Kiekvieną plotelį apvažiuoji, kiekvieną krūmą apžingsniuoji.

Girdėjau legendą, esą gudobelės krūmas iš stebuklingos šv. Juozapo kelionės lazdos išaugęs. Gal užtatai tokiom ryškiom žiedų žvaigždėm švyti.

Kaip ir tavo, tėti, šerkšnota galva. Kai per kiemą pereini, apkabinęs – lyg kokią dūžtančio stiklo neįkainojamą statulėlę – pirmuosius beržo syvus ąsotyje. Kai prašmėžuoji pro langą, delnais glostinėdamas pakelės akmenuką. Kai proanūkėms pirmųjų braškių saują ant varnalėšos lapo pakloji. Kai prie mamos atrama jai pabūti prisišlieji. Kai tiesiog paprasčiausiai gyveni.

Balto ir ilgo švytėjimo, tėti.

Pro laiko išdegintas metų pievas.

Pro vėjiniais malūnais besisukančias, gudobelėmis pakvipusias vasaras.

Su balto Angelo globa tavojoj širdies ir dienų buveinėj.


Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRfondas_puslapyje_antras
rėmėjai
TAIP PAT SKAITYKITE
rubrika portale TV3.lt