Jurbarkas. Vainikuose – trumpiausios nakties paslaptis

Jurbarko neįgalieji pripynė spalvotų vainikų.

Bendruomenės balsas
Nustatymai

Irena Sabataitytė su „Bičiulystės“ skaitytojais dalijasi jurbarkiečių Joninių įspūdžiais.

Joninės jau ne vienus metus yra valstybinė šventė, poilsio diena. Nuo seno trumpiausia metų naktis buvo sureikšminta ir mistifikuota. Laužai, vainikų plukdymas, burtai, spėjimai ir paparčio žiedo, pražystančio tiktai Joninių naktį, ieškojimas visada atrodė pridengti paslapties skraiste. Iš tiesų Joninės yra graži, prasminga vidurvasario šventė.

Jos išvakarėse Jurbarko rajono neįgalieji pagal savo išgales išvaikščiojo Mituvos ir panemunės pievas, priskynė glėbius žolynų ir išsiruošė į Pašvenčio girininkijos poilsiavietę Jonams ir Janinoms vainikų pinti. Tęstinį projekto seminarą-edukaciją „Pinu tau vainiką iš lauko gėlių“ neįgaliesiems vedė floristė Jūratė Stanaitienė. Atsigabenusi daugybę lauko augalų, ji pasakojo apie vainikų pynimo subtilybes ir augalų reikšmes.

Seniau auštant, kad sveiki ir stiprūs visus metus būtų, žmonės prausdavosi Joninių ryto rasa, rengdavosi baltais drabužiais, o pievose iš devynių žolelių pindavo vainikus. Eidami kupoliauti, į pievas nesinešdavo nei žirklių, nei virvelės – viską imdavo iš gamtos, žiedus skindavo rankomis, pindami augalus užtvirtindavo tais pačiais žolynų koteliais. Vainikai būdavo tokie tvirti, kad juos mėtant ir gaudant niekada neiširdavo.

Keičiasi laikai, o su jais keičiasi ir pomėgiai. Joninių vainikams pinti jau reikia mokymų, edukacijų, tradicijų gaivinimo. Ir žirklių, virvelių, kaspinėlių... O ir žolynai pasikeitę: pievose lauko gėlės praretėjusios, o karšta šiųmetės vasaros pradžia taip paskubino žydėjimą, kad Joninių žiedynai jau pradeda byrėti.

Pasišnekučiuodami, pasimėgaudami užkandžiais ir gaiviaisiais gėrimais, neįgalieji atsidavė malonumui pinti įvairiaspalvius, medumi kvepiančius Joninių vainikus, o paskui gėrėjosi vieni kitų išmone ir sugebėjimais. Seminaro vadovė J. Stanaitienė džiaugėsi, kad senosios tradicijos ir ritualai leidžia žmonėms susitikti su pamiršta Joninių pasaka ir patikėti jos stebuklais.

Pašvenčio tvenkinio vandens ir augalijos vėsa maloniai gaivino, todėl niekas neskubėjo skirstytis į namus, mielai fotografavosi su savo kūriniais. Jurbarko rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkė Vida Pieniutienė pasveikino seminare dalyvavusius Jonus ir Janinas, papuošė juos gėlių vainikais ir visiems palinkėjo sveikos, saldžios ir gėlėtos vasaros.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas