Zarasų r. Smagi kelionė į Rundalę

Zarasų rajono neįgaliųjų draugijos kelionės dalyviai Rundalėje.

Bendruomenės balsas
Nustatymai

Laima Gorpinič rašo apie daug įspūdžių padovanojusią zarasiškių kelionę.

Šį kartą Zarasų rajono neįgaliųjų draugijos keliautojų grupė išsiruošė į kelionę po rožėmis kvepiančius Rundalės rūmus. Juk šiuo metu Rundalės rūmų rožynas pačiame žydėjime.

Rundalės dvaro ansamblis, esantis netoli Bauskės miesto Latvijoje, pelnytai pramintas „Baltijos Versaliu“. Tai baroko ir rokoko stiliaus pastatų ansamblis. Vaikštant po dvaro ansamblį, rodos, atgyja tuometinė dvaro dvasia – oriai tik ką vaikščiojęs hercogas, rožių sodelyje klegėjusi hercogienės svita, pilies menėse netilęs pokylių šurmulys. Rūmų sienas gaubia ne viena meilės istorija. Rundalės pilyje yra 138 kambariai – daugumos jų interjerai atkurti iki smulkiausių detalių. Rytiniame rūmų korpuse lankytojams atidarytos reprezentacinės patalpos: Auksinė salė, Baltoji salė ir Didžioji galerija. Centriniame korpuse yra hercogo apar­tamentai, vakariniame korpuse – visiškai restauruoti hercogienės apartamentai.

Įspūdingas Rundalės prancūziškas sodas, užimantis 10 hektarų plotą. Galima pasivaikščioti po skersines alėjas, pergolių ir bosketų labirintus, pasigrožėti plačiu rožių sodu, fontanu, ornamentiniais parteriais, suformuotais iš apkarpytų buksmedžių krūmelių, plytų ir baltojo marmuro skaldos aikštelių bei vejos. Norintieji galėjo traukinuku pasivažinėti po sodą su lietuviškai kalbančiu gidu, daugiau sužinoti apie senovines rožių kolekcijas, spalvų derinius, įstabiai suformuotas rožių gyvatvores. Legendai apie Rundalės rūmų sodininko išaugintą mėlynąją rožę skirtas Mėlynųjų žiedlapių rožynas. Atskiriems selekcininkams ar valstybėms tenka 52 rožių apskritimai – juose matomas veisles yra kūrę 72 selekcininkai iš 17 šalių. Iš viso rožyne auga apie 2230 rožių veislių.

Rūmai pastatyti pagal italų kilmės Rusijos dvaro architekto Frančesko Bartolomėjaus Rastrelio projektą ir jam vadovaujant. Jo darbai, tokie, kaip Žiemos rūmai Sankt Peterburge ar Jekaterinos rūmai Carskoje Selo.

Važiuojant namo pro Biržus, aplankėme didingąją Biržų pilį. Nors kunigaikščiai Radvilos galėjo pasigirti turintys daugybę pilių ir dvarų, tačiau ši pilis jiems buvo pati brangiausia, nes Biržų kraštą Radvilos laikė savo tėvonija. Dėl laiko stokos pilimi pasigrožėjome tik iš išorės.

Užsukome į Biržų regioninio parko teritorijoje prie Kirkilų karstinių ežerėlių pastatytą apžvalgos bokštą. Užlipus į jį atsiveria nuostabūs vaizdai – 30 vandens pilnų smegduobių, vadinamų Kirkilų draustinio ežerėliais. Bokšto aukštis beveik 32 metrai, forma primena kanoją arba grimztančią valtį. Nepasiekę bokšto viršūnės ekskursijos dalyviai turėjo galimybę pasivaikščioti nepilno kilometro ilgio pėsčiųjų pažintiniu taku su pantoniniais tilteliais. Ir kokias gražias nuotraukas bežiūrėtume, realybėje matyti vaizdai daugybę kartų įspūdingesni. Šis Kirkilų ežerynas – unikalus kraštovaizdžio elementas, vienintelis toks Baltijos šalyse.

Į kelionės pabaigą buvome jau išalkę, tad gamtos prieglobstyje apetitas tik sustiprėjo. Sotūs, linksmai nusiteikę, pilni įspūdžių laimingai grįžome namo.

Aldonos Žiliukienės nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas