Kalvarija. Į Agurkų dieną Kėdainiuose

Kėdainiai Kalvarijos neįgaliesiems paliko gerą įspūdį.

Bendruomenės balsas
Nustatymai

Ona Trečiokienė „Bičiulystei“ parašė apie įsimintiną kelionę į Kėdainius.

Lankydamiesi Kėdainiuose, visai atsitiktinai patekome į Agurkų dieną. Mes – tai Kalvarijos savivaldybės neįgaliųjų draugijos Sangrūdos seniūnijos nariai, nuviję visas negeras mintis apie virusą, krizę ir karantiną, panorome iškišti nosį iš namų ir aplankyti Kėdainius. Kodėl Kėdainius? Roberto Petrausko per ,,Nacionalinę ekspediciją“ pasakyti žodžiai apie Rygą ir Kėdainius, kaip apie didmiesčius, suintrigavo mus, tad nusprendėme patenkinti savo smalsumą.

Ir štai – mes Kėdainiuose, Rinkos aikštėje, kuri turi turtingą praeities istoriją. Erdvi, spalvinga, ji įspūdinga ir šiandien savo Rotuše, Stiklių namais, burmistro Jurgio Anderseno namu, Evangelikų reformatų bažnyčia, aikštėje stovinčiu pamink­lu Radviloms. Jį sudaro masyvi LDK iždą simbolizuojanti skrynia, virš jos iškilęs LDK didžiojo etmono Jonušo Radvilos biustas. Gidė papasakojo šios skrynios atsiradimo istoriją, o mus sužavėjo kėdainiečių sugebėjimas įamžinti didikų Radvilų giminės svorį Lietuvai ir Kėdainiams.

Apsilankėme Rotušėje, kurioje įkurtas Civilinės metrikacijos skyrius. Ir vėl – pagarba Radviloms. Ceremonijų salę puošia Radvilų paveikslų reprodukcijos.

Kėdainių senamiestis – valstybinės reikšmės urbanistikos paminklas, kuriame atsispindi skirtingų kultūrų architektūros tradicijos, nes tai buvo šešių konfesijų miestas. Apsilankėme škotų pirklio Arneto name, kuriame įkurtas Tradicinių amatų centras. Puošniame renesanso stiliaus pastate įsikūrusi „Šviesioji“ gimnazija, kurios istorija siekia 1625 metus. Sovietmečiu čia buvo įkurta karinė bazė, šiuo metu tai puikiai sutvarkyta ugdymo įstaiga, kurios renesanso stiliaus arkos primena Vilniaus universitetą.

Vaikščiodamas vingiuotomis senamiesčio gatvelėmis jautiesi taip, tarsi vaikščiotum po XVII amžiaus miestą. Štai ir Didžioji gatvė, kurioje vyksta Agurkų diena. Ji minima kiekvieną liepos 14 dieną. Mums tai buvo netikėtumas, nors visi esame girdėję, kad Kėdainiai tituluojami Lietuvos agurkų sostine. Šis verslas suklestėjo Kėdainiuose XIX amžiuje ir sėkmingai išgyveno iki mūsų dienų. Paragavę agurkų su medumi, išgėrę agurkų kokteilio susiruošėme namo. Kėdainiai išliks mūsų atmintyje kaip miestas, gerbiantis savo istoriją, mokantis ją reprezentuoti ir besididžiuojantis savo senamiesčiu. Graži yra mūsų Lietuva, o prie jos grožio prisideda ir Kėdainių miestas, kuris įsikūręs pačiame Lietuvos viduryje.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas