Telšiai. Grožėjosi Zanavykijos perlais

Išvyka į Zanavykų kraštą prasidėjo prie Šakių kariljono.

Bendruomenės balsas
Nustatymai

Telšių Parkinsono ligos draugijos narės Vida Petkienė ir Laimutė Sabaliauskienė rašo apie įgyvendintą projektą „Zanavykijos perlai“.

Saulėtą rugpjūčio rytą Telšių Parkinsono ligos draugijos nariai lankėsi Zanavykijos sostinėje – Šakiuose. Atvykę grožėjomės kariljonu, kuris pasitiko mus skambančia gražia melodija, ežeru pačiame miesto centre, šalia stovinčiu rašytojo Vinco Kudirkos paminklu, skulptūra, vaizduojančia bėgančią mergaitę.

Toliau kelionę tęsėme Zyplių dvare. Gidė supažindino su dvaro istorija, muziejaus eksponatais. Vaikštinėdami parke grožėjomės klevais, ąžuolais, tuopomis, maumedžiais, pušimis, kėniais, beržais ir guobomis. Zyp­lių dvaro renesansu galima vadinti metą, kai į jį dėmesį atkreipė Lukšių seniūnas Vidas Cikana ir ėmėsi gaivinti šią vietą.

Viename dvaro pastate – vežiminėje – įkurtas Zanavykų muziejus. Muziejuje gausu namų apyvokos daiktų: kraitinės skrynios, tautiniai kostiumai, žemdirbystės įrankiai. Čia eksponuojamos ir meno darbų parodos.

Zyplių dvare esančiame restorane „Kuchmistrai“ mūsų laukė edukacinė programa ,,Zanavykų ragaučius“. Ją vedusi Gaspadinė papasakojo apie dvaro virtuvėje naudojamus seniai žinomus maisto gamybos būdus – rauginimą, ilgą kepimą, rūkymą, kurie užkariauja ir šiuolaikinį meniu bei dera su sveikesniu požiūriu į kasdienę mitybą. Mums smalsumą žadino šaltiena, mišrainė ir negirdėta krosnyje kepta kopūsto galva. Zanavykai taip pat didžiuojasi iš senolių paveldėtais abriedukais, švilpikais, sausgare ir duonzupe.

Aplankėme ir Sudargo piliakalnius. Tai 5 piliakalnių kompleksas, primenantis kovas su kryžiuočiais. Sakoma, kad čia stovėjo viena svarbiausių gynybinių pilių, padėjusių atsilaikyti prieš kryžiuočius. Išliko tik piliakalniai – Balnakalnis, Žydkapis, Bevardis, Pilaitė ir Vorpilis. Pakilus į juos prieš mus atsivėrė Nemuno juostos žydrynė. Iš gidės pasakojimo sužinojome, kad Sudargas gali pasigirti ir knygnešiais, ir šiame miestelyje gyvenusiais pasaulyje garsaus rašytojo Džeromo Deivido Selindžerio proseneliais.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas