Telšiai. Aplankė poniškų privilegijų kraštą

Telšiškiai aplankė Sūduvą.

Bendruomenės balsas
Nustatymai

Telšių rajono neįgaliųjų draugija „Bičiulystei“ pasakoja apie įspūdingą kelionę.

Telšių rajono neįgaliųjų draugijos nariai, vadovaujami pirmininkės Rūtos Norvilienės, dalyvavo pažintinėje kelionėje „Poniškų privilegijų kraštas“, kurią inicijavo ir organizavo draugijos partneriai – asocia­cija „Telšių bičiulių ratas“.

Prieš lygiai 600 metų Sūduvos kraštas Melno taikos sutartimi buvo visam laikui prijungtas prie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės. Minint šią svarbią progą, 2022-ieji paskelbti Sūduvos metais. Telšių neįgalieji susipažino su kultūra ir turtinga virtuve garsėjančiu Lietuvos kraštu ir išsiaiškino, kodėl Sūduva, priešingai nei dažnai sakoma, yra vienas vaišingiausių bei svetingiausių regionų Lietuvoje.

Šakiai – poniškųjų privilegijų kraštas. Skambiom dainom apdainuotas, saldžiausiom mėlynių uogomis nusagstytas, tyromis upėmis srovenantis, gardžiais valgiais viliojantis, darbščių rankų puoselėjamas, didžius laikus iki pat šiandien menantis kraštas kvietė pažinti, atrasti, išgirsti, pajausti ir išragauti.

Šakiai žinomi kaip zanavykų sostinė. Vidury miesto telkšo tvenkinys, gyventojai ir svečiai gali pasigėrėti Juozo Lingio parku. Tai ir dr. Vinco Kudirkos miestas. Čia išvydome ne tik jam skirtą skulptūrą, kuri stovi toje pačioje vietoje, kur kadaise buvo jo trobelė, bet ir gėrėjomės 24 kariljono varpais, kurių konstravimą kuravo kompozitorius Giedrius Kuprevičius.

Aplankėme Zyplių dvarą ir parką, Zanavykų muziejų, medžioklės trofėjų ekspozicijas. Susitikome su tautodailininku, Zyp­lių dvaro atkūrėju, ilgamečiu Lukšių seniūnu Vidu Cikana.

Maloniai praleidome laiką su Lietuvos varlių karaliene Reda. Ji kartu su vyru Gintautu yra įkūrusi Varlių namelį, kurio kolekcijoje – per 5300 eksponatų.

Kulinarinėje edukacinėje programoje „Zanavykų ragaučius“ skanavome zanavykų krašto valgių. „Iki šių dienų mūsų regione išliko gilios svetingumo tradicijos, ypač tose šeimose, kur gaspadinė gaminti ne tik privalėjo, bet ir mėgo bei norėjo. Ir tada, ir dabar svečio ar švenčių laukiant ruošiamasi ir galvojama, kuo ir kaip gali namiškius ar svečius nustebinti bei pamaloninti“, – tikino charizmatiškoji edukatorė Rima Rauktienė.

Susipažinome ir su Sūduvos krašto istorija. Pasirinkę maršrutą „Knygnešių takais“ aplankėme istorinius Sudargo piliakalnius. Šakių rajone, Sudargo krašte, iš kurio kilo rašytojo Džeromo Davido Selindžerio (Jerome David Salinger) senelis, yra jo legendinei knygai „Rugiuose prie bedugnės“ skirta skulptūra. Sudargo kraštas turtingas savo praeitimi ir istorija. Tai yra knygnešių kraštas. Iš čia kilusių žinomų žmonių šaknys kerojasi ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas