Vilnius. Veiklų netrūksta, bet neramu dėl kitų metų

Į bažnyčias, į kurias negalėjo patekti, žmonės su negalia buvo užnešti.

Bendruomenės balsas
Nustatymai

Vilniaus miesto neįgaliųjų draugijoje surengta jau 6-oji fotografijos būrelio lankytojų paro­da. Būrelio vadovė Nelia Britova sako, kad šį kartą prisiminta 2016 metais vykusi akcija – eisena „Mes kartu“, kurioje dalyvavo žmonės su negalia.

Pasak B. Britovos, ši akcija labai įsiminė – diena buvo puiki, eiseną nuo savivaldybės iki Rotušės lydėjo raudonai apsirengę „gelbėtojai“, kurie padėjo žmonėms su negalia įveikti kliūtis, įeiti į bažnyčias, kurias norėjo aplankyti, bet negalėjo dėl to, kad jos nebuvo pritaikytos. Šioje eisenoje dalyvavo ir neįgaliųjų draugijos fotografijos būrelio nariai, kurie fotografavo žmones, aplinkos objektus ir sukaupė daug nuotraukų, kurias dabar nusprendė ištraukti į dienos šviesą.

Fotografijos būrelį neįgaliųjų draugijoje lanko apie 10 žmonių su įvairiom negaliom. Dalį užsiėmimų sudaro praktinės žinios, fotografijos teorija. Taip pat būrelio nariai važiuoja į gražias Vilniaus vietas, kur fotografuoja rudenėjančią gamtą ar kitus objektus. Jau lankėsi Markučiuose, Belmonte. Ilsėdamiesi Šventojoje fotografavo pikniką gamtoje. Tiesa, nes visi žmonės dėl savo negalios prie tokių plenerų gali prisijungti, nes į juos vykstama miesto transportu. Fotografų būrelio parodos draugijoje rengiamos nuolat. N. Britova svajoja ir apie parodas kitur, bet jas surengti nėra paprasta.

Vilniaus miesto neįgaliųjų draugijos pirmininkė Jadvyga Rostovskaja ypač džiaugiasi šiemet atsinaujinusiu amatų būreliu, kuriam vadovauja Valentina Kuročkina. Moterys jau pridarė daugybę darbelių: neseniai pynė vainikus Vėlinėms, puokštes, iš siūlų darė šuniukus, kūrė kompozicijas ant bokalų, dėžutes papuošalams, kiaušiniams, paveikslėlius iš kavos pupelių ir cinamono, kad virtuvė kvepėtų. Tokie dirbiniai ne tik skatina kūrybingumą, bet ir praskaidrina dieną.

Taip pat šiemet veikia ir pynimo būrelis, vadovaujamas Genovaitės Juknevičienės. Būrelio nariai pina krepšelius, padėkliukus, kitus mielus daiktus.

Draugijoje dirba ir psichologė. Daugiausiai vyksta grupiniai užsiėmimai, bet tie draugijos nariai, kuriems reikia individualių konsultacijų, gali registruotis ir atskirai. Repetuoja ansamblis „Minoras“, kuris neseniai sėkmingai dalyvavo „Vilties paukštėje“.

Draugijoje teikiama pagalba žmonėms su negalia ir jų šeimos nariams. Galina Michailova pati globoja dukrą su negalia, dėl to gali padėti tokioms pat šeimoms, kaip jos, spręsti įvairius klausimus, pasidalyti patirtimi. Kai kuriems žmonėms užtenka tik pasikalbėti. Ona Jankauskienė dirba individualios priežiūros paslaugų teikėja – lanko žmones namuose.

J. Rostovskaja džiaugiasi draugijos veikla, mato, kad žmonėms ji reikalinga, tačiau nerimauja dėl kitų metų – kyla daug klausimų, koks bus draugijos finansavimas akreditavus veiklas. „Labai sunku planuoti darbą, kai nėra aišku, kaip bus apmokama. Dalį veiklų, kurios reikalingos žmonėms, turėtumėm vykdyti nemokamai, o reikalavimai darbuotojams dideli“, – svarsto Vilniaus miesto neįgaliųjų draugijos pirmininkė. Pasak J. Rostovskajos, žmones nuo dalyvavimo veiklose atbaido ir dokumentų pildymas – ne visi nori pasakoti apie savo bėdas. Veikla nevyriausybinėje organizacijoje turėtų būti organizuojama laisviau. „Kiekvienais metais vis kiti prioritetai, reikalavimai, neaiškumas. Labai sunku taip dirbti“, – mintimis dalijasi J. Rostovskaja.

Emilija STONKUTĖ
R 11-07

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas