Kiaušinių raštai gimsta bibliotekoje

A. Kamandulienė pasidalijo savo patirtimi marginant kiaušinius.

Bendruomenės balsas
Nustatymai

Varėnos r.:

Matuizų bibliotekos bib­liotekininkė Vidutė Stadalnykienė papasakojo apie kiaušinių marginimą.

Į Matuizų (Varėnos r.) bibliotekoje vykusius edukacinius užsiėmimus „Kiaušinių raštai“ susirinko gausus būrys Matuizų bendruomenės narių ir Varėnos socialinių paslaugų centro svečių. Velykų simbolis – kiaušinis dažomas šilčiausiomis spalvomis, į kiekvieno mūsų namus jis atneša šilumą, šviesą, gyvybę.

Matuizų kaime nuo 1965 metų gyvenanti Anelė Kamandulienė jau 50 metų margina kiaušinius. Ji spėjo užauginti tris vaikus, bet savo kruopštumu, darbštumu, margučių raštų įvairove stebina visus. Anelės tėtis taip pat margino kiaušinius, tačiau visų subtilybių ji išmoko iš mamos. Ji viską daro primityviomis priemonėmis. Pasak moters, kiaušinių marginimas prilygsta Kūčių vakarienei, kai visi susirenka, bendrauja, pasikalba apie viską, išbando savo meniškumą ir sugebėjimus. Anksčiau nebuvo pavyzdžių, kokiais raštais marginti, reikėjo sugalvoti pačiam. Kiaušinius margino vyras Vytautas, sūnus Aušvydas, vėliau pamėgo ir anūkas Etgaras. Margučiuose atsirado žvaigždutės, saulutės, užrašai „Su šventomis Velykomis“, palinkėjimas su žmogaus vardu.

A. Kamandulienės vyras Vytautas kiaušiniams marginti padarė vinukus, kurių galvutės yra skirtingo dydžio, tad ir taškiukai būna nevienodi – vieni didesni, kiti mažesni. Išpiešus ornamentus, kiaušinį moteris deda į pasirinktą spalvą, nusausina ir ant jo daro naujus ornamentus. Tuomet kiaušinį deda jau į kitą spalvą – taip išeina dviejų spalvų margutis, o vaškas lengvai nusiima pakaitinus ant viryklės.

Pasakodama tai susirinkusiems smalsuoliams, Anelė džiaugėsi: „Pasižiūrėkit, kokie gražūs abu kiaušiniai – skirtingi. Kuo daugiau raštų, tuo įdomesnis margutis išeina.“ Kiek­vienais metais A. Kamandulienė dažo po 60 kiaušinių ir visus išdalina draugams, kaimynams. Kitiems metams jų nepasilieka.

Kiekvienas dalyvis galėjo paimti į rankas vinuką ir pabandyti vašku marginti kiaušinius. Tai labai kruopštus, daug ryžto ir geros energijos suteikiantis kūrybinis darbas, kartu ir malonumas. Anelė džiaugėsi galinti pasidalyti kiaušinių marginimo pamokomis su bibliotekos skaitytojais Gabija Čiraite, Kajumi ir Aidu Jakimavičiais, Normantu Baubliu, Gabrieliumi Latviu. Edukaciniai mokymai užsitęsė iki keturių valandų, nes vis daugiau atsirado norinčių mokytis.

Varėnos socialinių paslaugų centro lankytojams tai buvo nauja patirtis, nes su vašku dar nebuvo bandę marginti kiaušinių. Artėjančioms šventėms jie taip pat ruošiasi, tik kitaip. Svečiai atsivežė savo rankų darbo kiaušinių, parodė ir pamokė, kaip jie puošia kiaušinius audinių skiautėmis. Viešnia iš Varėnos parodė, kaip reikia plonai supjaustyti medžio šakeles (jos turi būti minkšto medžio) ir jas užklijuoti ant kiaušinių, taip gimsta raštai. Kitus kiaušinius Varėnos socialinių paslaugų centro lankytojai puošia siūlais, dekoruoja sėklomis. Gražiausiai atrodo margutis su svarainio sėklomis.

Mielas ir draugiškas bendravimas, naujai išmoktų dalykų aptarimas tęsėsi ir prie mėtų arbatos puodelio. Už apsilankymą Matuizų bibliotekoje, šiltą ir malonų pasibuvimą bib­liotekininkė nuoširdžiai dėkoja Varėnos socialinių paslaugų centro darbuotojoms Linai Kvitkauskienei, Ingridai Kazlauskienei, Almai Adlienei ir matuiziškei A. Kamandulienei.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas