Permainos palies daugelį sričių

Spaudos konferencijoje pristatytos šių metų naujienos.

Pokyčių link
Nustatymai

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos surengtoje spaudos konferencijoje pristatytos nuo šių metų įsigaliosiančios naujovės. Ministrės Monikos Navickienės teigimu, šių metų biudžetas – socialiai orientuotas: didės ne tik minimali mėnesinė alga, bet ir kitos išmokos. Laukia ir dideli užimtumo sistemos, žmonių su negalia įtraukties pokyčiai. Juos pristatė viceministrė Justina Jakštienė.

Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Justina Jakštienė.

Pokyčiai negalios nustatymo sistemoje

J. Jaštienė sako, kad permainų bus siekiama daugelyje žmonių su negalia gyvenimo sričių. Atsiras daugiau galimybių įsitraukti į atvirą darbo rinką, aktyvios darbo rinkos paslaugos bus prieinamos visiems dirbti norintiems asmenims su negalia, tobulinamos jau veikiančios ir išbandomos naujos darbo rinkos priemonės.

J. Jakštienės teigimu, numatomi ir negalios nustatymo sistemos pokyčiai. „Diegsime vieno langelio principą, – sakė ji. – Bus reglamentuotas naujas negalios vertinimo modelis, keisis dalis kriterijų ir dalis klausimyno – siekiame atitikti asmens individualius poreikius.“

Pasak viceministrės, planuojama sukurti mechanizmą, kad nustačiusi negalią Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba (NDNT) atliktų ir kitus vertinimus bei priimtų sprendimus dėl asmeniui reikalingos visuminės pagalbos: paslaugų, asmeninio asistento, techninės pagalbos priemonių, būsto pritaikymo ir kt. J. Jakštienė pabrėžia, kad tokio pobūdžio sprendimas institucijoms, kurios tą pagalbą gali užtikrinti, bus privalomas.

Numatoma reglamentuoti atvejo vadybos metodus savivaldybėse dirbant su negalią turinčiais asmenimis. Pagal NDNT sudarytus individualius planus bus užtikrinama būtina operatyvi pagalba negalią turintiems asmenims integruotis ir į atvirą darbo rinką, ir į bendruomenę.

„Tiek NDNT sprendimų privalomumas, tiek atvejo vadybos reglamentavimas sukurs tokį mechanizmą, kad ne patys asmenys įvairiose institucijose turės ieškoti ir prašyti pagalbos, paslaugų, bet pagalba susiras juos pati“, – pabrėžia J. Jakštienė. Pasak jos, centre turėsime asmenį, kuriam reikia pagalbos, o visa viešojo sektoriaus sistema veiks jo labui.


Techninės pagalbos priemones bus galima gauti greičiau

Viceministrės teigimu, permainos numatytos ir negalią turinčius žmones aprūpinant techninės pagalbos priemonėmis. Planuojamos sukurti bandomosios mobiliosios komandos, kurios apmokys, kaip naudotis techninės pagalbos priemonėmis, kaip jas pritaikyti (kartais negalią turinčiam žmogui reikia specialaus pritaikymo).

Turėtų būti peržiūrėta ir aprūpinimo techninės pagalbos priemonėmis tvarka. Pasak J. Jakštienės, yra daug žingsnių, kuriuos reikia padaryti. Vienas jų – kompensavimo mechanizmo įvedimas. Kad nereikėtų ilgai laukti reikalingos priemonės, asmenys už savo lėšas galės jas įsigyti greičiau ir gauti kompensaciją iš valstybės.


Dėmesys informacijos prieinamumui ir diskriminaciniams terminams

Pokyčių ketinama siekti ir informacijos prieinamumo lauke. Pasak J. Jakštienės, kai neprieinama infrastruktūra, visi matome ir atpažįstame. Tačiau ne mažiau svarbi ir lengvai suprantama informacija, todėl planuojama reglamentuoti informacijos prieinamumo būtinybę viešojo ir privataus sektoriaus komunikuojamos informacijos lauke. O kadangi trūksta žinojimo, kaip tai turi būti daroma, ministerija kartu su socialiniais partneriais iš NVO rengia metodinę medžiagą, gaires, kurios padės aiškiau suprasti, kaip užtikrinti informacijos prieinamumą.

Viceministrės teigimu, jau metas atsisakyti ir tokių diskriminacinių terminų kaip neįgalusis, specialieji poreikiai. Geriau sakyti žmogus su negalia, individualūs poreikiai.


Skatins savarankiškai prisitaikyti būstą

„Numatoma tobulinti ir būsto pritaikymo reglamentavimą, sujungti atskiras galiojančias tvarkas, kad būsto pritaikymo poreikis būtų vertinamas individualiai, o ne standartizuotai ir atitiktų visus asmens poreikius“, – žadėjo viceministrė. Jos teigimu, taip pat turėtų būti suteikta galimybė savarankiškai prisitaikyti būstą ir gauti tinkamo dydžio kompensaciją už atliktus darbus. Galintys patys organizuoti būsto pritaikymo darbus ir savarankiškai juos atlikti, turės galimybę greičiau atliepti negalios sukeltus poreikius ir gyventi patogiau.

Aldona DELTUVAITĖ

  Šį straipsnį galite skaityti lengvai suprantama kalba.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje