Bandomųjų mobiliųjų komandų paslauga – techninės pagalbos priemonės į namus

Komanda ruošiasi važiuoti pas klien­tą į namus.

Pokyčių link
Nustatymai

Nuo vasario 1-osios Techninės pagalbos neįgaliesiems centras prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (TPNC) pradėjo teikti bandomųjų mobiliųjų komandų paslaugą – judėti padedančia priemone žmogus aprūpinamas jo gyvenamoje vietoje. Asmens namuose apsilankiusių TPNC darbuotojų komanda parenka tinkamą priemonę, ją pritaiko pagal individualius poreikius, apmoko, kaip naudotis. 

Pagaliau gavo tinkamą vežimėlį

Artūras Rusteika prieš 5-erius metus patyrė insultą. Jo žmona Jovita pasakoja, kad vyras valdo tik vieną pusę. Situacija dar labiau pablogėjo, kai pernai gegužę A. Rusteikai atliko klubo sąnario operaciją. Anksčiau jis namuose dar paeidavo su lazdele, o dabar juda tik vežimėliu. Pasak Jovitos, vyras keletą metų vargo su jam visiškai netinkamu vežimėliu. Savivaldybės duotasis aukštam, stambaus sudėjimo vyrui, kuris valdo tik vieną ranką, visiškai netiko, pats juo negalėjo važinėti. Moteris sako ir prašiusi savivaldybės, ir pykusi, bet sulaukdavo atsakymo, kad nieko kito neturi. Jovita nevairuoja, tad patys negalėjo nuvykti į TPNC. Artūras jau metus nėra buvęs lauke, nes kieme aukšti laiptai. Tik kovą buvo įrengta nuovaža.

Situacija pasikeitė, kai šeima sulaukė skambučio, informuojančio, kad juos namuose aplankys TPNC Klaipėdos bandomoji mobili komanda. Atvažiavo 3 žmonės, jie įvertino aplinką, paties Artūro galimybes, jo kūno sudėjimą ir pagal tai parinko tinkamą vežimėlį. Taip pat apmokė, kaip geriau naudotis, sureguliavo pagal jo kūno parametrus. Kadangi vyras valdo tik vieną ranką, reikėjo specialaus, vienpusio vežimėlio. „Seniai taip galėjo būti, tik tokios paslaugos nebuvo. Esame atsilikę nuo to, kas yra užsienyje“, – įsitikinusi Jovita.

Moters manymu, tokių žmonių kaip jos vyras Rietave yra ir daugiau, tačiau jie nežino apie tokią pagalbą. Pasak jos, daugeliui nuvažiuoti į TPNC padalinį yra labai sudėtinga.


Paslauga prieinama visoje Lietuvoje

TPNC Klaipėdos padalinio koordinatorė Indra Kataržienė sako, kad bandomosios mobiliosios komandos veikia Vilniaus ir Klaipėdos regionuose, bet paslauga teikiama visoje Lietuvoje.

„Atvažiavus į TPNC matai daugiau priemonių, bet šios paslaugos privalumas tas, kad kai komanda atvyksta į namus, tas priemones gali išbandyti savo aplinkoje, iš karto įvertini, ar ji tiks, ar pavyks visur įvažiuoti“, – sako TPNC darbuotoja.

„Dažniausiai telefonu iš anksto apsitariame, kokia yra situacija ir vežamės po keletą priemonių“, – sako I. Kataržienė. Tarkim, vaikui reikėjo vaikštynės. Jis galėjo išbandyti 3 skirtingas priemones, tinkamas jam pagal amžių ir ūgį. Buvo parinkta labiausiai tinkanti. Kiek sunkiau su vežimėliais. Neretai įvertinus žmogaus galimybes ir fizinius parametrus, vežimėlis specialiai užsakomas, tad jo reikia kurį laiką palaukti. Tuomet pasiūlomas pakaitinis vežimėlis. Kartais gali paaiškėti, kad vien techninės pagalbos priemonės neužteks – gali reikėti pritaikyti būstą ar platinti duris, TPNC specialistai gali patarti kreiptis dėl tokių paslaugų. Be to, TPNC komanda gali atvykti ir tuomet, kai žmogus negali naudotis priemone, nes ji tiesiog tinkamai nesureguliuota.


Trūksta informacijos

I. Kataržienės teigimu, dažniausiai į namus važiuoja 3 žmonės: kineziterapeutas ar ergoterapeutas, techninės pagalbos priemonių meistras ir TPNC darbuotojas. Pasak jos, kol kas tokios paslaugos norinčių nėra daug – po 2-3 klientus per savaitę. Žmonės dar mažai žino apie ją, be to, ne visi sutinka įsileisti TPNC darbuotojus į namus, tačiau tikimasi, kad ateity tokia pagalba bus labai reikalinga.

„Mažesniuose miesteliuose informacijos trūkumas tikrai didelis. Būna, žmonės net nežino, kokių priemonių yra, savivaldybių įstaigų darbuotojai ne visada pasiūlo tinkamas. Stengiamės parodyti, kad Lietuvoje nėra taip blogai, priemonių yra, tik reikia mokėti jas teisingai parinkti. Artėjam prie to, kad paslauga turi eiti pas žmogų“, – sako I. Kataržienė.

Jos teigimu, nors yra numatyti prioritetai, kas gali gauti bandomųjų mobiliųjų komandų paslaugą (vaikai, sunkesnę negalią turintys asmenys, taip pat po ūmių traumų), bus reaguojama lanksčiai – jei žmogui tikrai reikės paslaugos namuose, važiuos ir pas tuos, kurie kaip prioritetai nenurodyti. „Turime būti lankstūs. Priemonės turi tarnauti žmogui, tad turime prisitaikyti ir galvoti, ką galime padaryti geriausio“, – teigia TPNC darbuotoja.

Emilija STONKUTĖ

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje