Neįgaliųjų įrangos centras: pasitarkit, išbandykit, įsigykit

Į Neįgaliųjų įrangos centro atidarymą susirinko nemažas būrys negalią turinčių žmonių.

Pokyčių link
Nustatymai

Vilniuje atidarytas pirmasis šalyje Neįgaliųjų įrangos centras. Pagrindinis jo išskirtinumas ir didžiausias privalumas – galimybė išbandyti priemones ir išsirinkti labiausiai tinkamas. 

Pasirinko teisingą kryptį

Neįgaliųjų įrangos centro vadovas Jonas Daublys sako, kad 10 metų bendraudamas su negalią turinčiais žmonėmis matė poreikį įkurti tokį centrą. „Cent­ro įkūrimas – vienas strateginių planų, kuriuos siekėme įgyvendinti. Jo atsiradimas Lietuvoje pakels kartelę visiems, kas užsiima tokia veikla“, – sakė J. Daub­lys. Jo teigimu, negalią turinčiam žmogui labai svarbu, kad pats galėtų išsirinkti jam pritaikytą priemonę, išbandyti, sulaukti specialistų konsultacijų. Ir šiame centre jis visa tai gaus. „Einame teisinga kryptimi“, – pasidžiaugė J. Daub­lys ir išsakė viltį, kad klien­tams padedant, kokybės kartelę bus galima kelti dar aukščiau.

Neįgaliųjų įrangos centrą įkūrė UAB „Biomedikos cent­ras“. Pagrindinė įmonės veikla – Baltijos šalių gydymo įstaigas aprūpinti naujausia ir moderniausia medicinine įranga, instrumentais bei medžiagomis. Kvalifikuoti „Biomedikos centro“ specialistai gali parinkti ir pritaikyti ne tik judėjimo, bet ir klausos bei regos priemones. Bendrovės direktoriaus Kęstučio Liegaus teigimu, Neįgaliųjų įrangos centro kūrimas nuo idėjos iki jo atidarymo užtruko daugiau nei metus. Buvo ieškoma tokių patalpų, į kurias būtų galima įvažiuoti vežimėliu, užtektų erdvės techninei priemonei išbandyti viduje ir lauke. „Tikime, kad centras prisidės prie kokybiškesnio neįgaliųjų bendruomenės narių gyvenimo, o inovacijos, pagalba, socialinė atsakomybė teiks džiaugsmo visiems“, – sakė K. Liegus.

„Biomedikos centro“ rinkodaros vadybininkės Agnės Paukštės teigimu, naujajame centre pristatoma daug aukštos kokybės, laiko patikrintų prekių ženklų gaminių pavyzdžių. Klien­tams siūloma nuo pačių paprasčiausių neįgaliųjų vežimėlių iki sudėtingų, kompleksiškų, individualiai pritaikomų elektrinių vežimėlių. Juos negalią turintys žmonės galės išbandyti ne tik atvykę į šį centrą. „Mūsų automobilių parką papildė du nauji specialūs automobiliai, todėl galėsime nuvykti pas žmogų į namus, nuvežti daugiau technikos pavyzdžių, pakonsultuoti, padėti išsirinkti. O vežimėliui ar kitai naudojamai priemonei sugedus – ir suremontuoti“, – patikino A. Paukštė.

Elektrinį varytuvą išbando Juozas Bernatavičius. 

Katalogas neprilygsta galimybei išbandyti pačiam

„Negalią turinčiam asmeniui būtina „pajausti“ vežimėlį ar išbandyti kitą judėjimo priemonę, nes tai juk yra jų „kojos“. Net 70 proc. judėjimo priemonių yra parenkamos individualiai ar užsakomos gamybai pagal individualius antropometrinius kliento duomenis. Tad tiesiog kataloge jų išsirinkti negali – negalią turinčiam žmogui būtina atsisėsti, pavažiuoti ir įsitikinti, kad ta įranga jam tinkama. Norime suteikti savo klientams patogią, orią galimybę išbandyti produktus“, – teigė Neįgaliųjų įrangos centro vadovas J. Daublys.

Centro atidaryme dalyvavęs neįgaliojo vežimėliu judantis Jaroslavas Milevskij pasidžiaugė modernėjančiomis techninės pagalbos priemonėmis, jų įvairove ir vis didėjančiomis galimybėmis išsirinkti geriausiai žmogaus poreikius atliepiantį vežimėlį. Tiesa, neįgaliųjų vežimėliams skiriamos kompensacijos užtenka ne visiems. Pasak Jaroslavo, kompensacijos dydis jau senokai nesikeitė, todėl jeigu norėtų įsigyti tokį patį vežimėlį, kokiu dabar juda, jis kainuotų apie 2700–2800 eurų, o kompensacija – 1450 eurų. Įsigyjantys elektrinį vežimėlį gali tikėtis iki 5000 eurų kompensacijos. Vis dėlto nemažai daliai neįgaliųjų kvalifikuoti centro specialistai pasirengę padėti išsirinkti tinkamą techninę priemonę ir už dabar skiriamą kompensaciją.

„Savarankiško gyvenimo“ asociacijos vadovo Žilvino Mišeikio teigimu, Ekspertų komisija prie Techninės pagalbos neįgaliesiems centro svarsto galimybes didinti šias kompensacijas. Jeigu toks sprendimas bus priimtas, daugiau negalią turinčių žmonių galės įsigyti šiuolaikiškas techninės pagalbos priemones. Todėl galimybė iš arčiau susipažinti su gamintojų siūlomais pavyzdžiais, kurią siūlo Neįgaliųjų įrangos centras, yra labai naudinga.


Varytuvai – daugiau laisvės suteikianti įranga

Didelio rateliais judančių žmonių dėmesio sulaukė Neįgaliųjų įrangos centre pristatomi varytuvai. Elektrinį varytuvą Lietuvos paraplegikų asociacijos vadovas Juozas Bernatavičius išbandė ne tik centro viduje, bet ir išriedėjęs į lauką. Iki šiol varytuvu nesinaudojęs vyras neslėpė, kad tokio įrenginio neieškojo, bet išbandytas variantas jam patiko. Jis pasiūlė šiuos varytuvus pristatyti Monciškėse, kur vasarą atvyksta daug rateliais judančių žmonių. Jiems tokios judėjimą palengvinančios priemonės tikrai labai naudingos ir reikalingos.

Liepą bus dveji metai, kai J. Milevskij važinėja su įsigytu hibridiniu varytuvu. Per šį laiką silpnas rankas turintis jaunas vyras įveikė 1600 km. „Važiuoju ir į miestą, ir visur kitur – ši įranga suteikia daugiau laisvės“, – tvirtina jis.

Elektrinius varytuvus neįgaliesiems pristatęs „Biomedikos centro“ atstovas Arnas Knizikevičius pateikė nemažai naudingos informacijos. Pasak jo, neįgaliajam su varytuvu patogiau ir saugiau važiuoti, kai vežimėlio galiniai ratai turi bent 3 laipsnių pasvirimo kampą, važiavimo nelygumus ir vibraciją, tenkančią naudotojo stuburui, gali sušvelninti specialūs amortizuojantys ratai, o įsigijus papildomą akumuliatorių su tokiu varytuvu galima nuriedėti apie 80 kilometrų. Žinoma, šie priedai – jau paties neįgalaus žmogaus pasirinkimas. Šiuo metu valstybė kompensuoja iki 3800 eurų už elektrinio varytuvo įsigijimą ir ne daugiau kaip 900 eurų už įsigytą mechaninį varytuvą.

Onė PŪKAITĖ
Autorės nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje