„Lietuvos garbės“ apdovanojimas – už neįgaliesiems skiriamą gyvenimą

Asta Rekštienė.

Sėkmės formulė
Nustatymai

Jau tapo gražia tradicija Kovo 11-ąją, Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną, apdovanoti žmones, kurie atsakingai ir nuoširdžiai dirba, padėdami nelaimės ištiktiems, drąsiai puola į ugnį ir vandenį, kad išgelbėtų kito žmogaus gyvybę, garsina Lietuvą mokslo ir meno pasiekimais. TV3 televizijos inicijuoto projekto „Lietuvos garbė“ „Metų atsidavimo“ statulėlė šiemet įteikta porą savo gyvenimo dešimtmečių neįgaliesiems paskyrusiai Gyvenimo namų sutrikusio intelekto asmenims Kėdainiuose direktorei Astai Rekštienei.

Paskatino sūnaus negalia

Gyvenimo namai sutrikusio intelekto žmonėms Kėdainiuose veikia jau dešimtmetį. A. Rekštienė neslepia, kad juos įkurti įkvėpė asmeninė patirtis – susilaukusi intelekto negalią turinčio sūnaus dažnai susimąstydavo apie kai, kokia ateitis jo laukia. Ir kitas tokius vaikus auginančias mamas slėgė nerimas – kaip jie gyvens, kas jais pasirūpins tada, kai jų nebebus. Reikėjo namų, vietos, kur šie žmonės jaustųsi saugūs, galėtų bendrauti tarpusavyje, išmoktų paprastų gyvenimo taisyklių, taptų savarankiškesni.

Susibūrusios mamos kreipėsi į savivaldybę, parengė projektą ir 2010 metais, kapitaliai renovavus darželio pastato dalį, čia savo vaikams įkūrė Gyvenimo namus. Nuo 8 juose apsigyvenusių naujakurių dabar jų gyventojų padaugėjo iki 21 eilės laukia dar 12 neįgaliųjų. Čia apsigyveno ir direktorės sūnus.

Šiuose namuose gyvena įvairaus amžiaus žmonės – nuo 21 iki 63 metų. Čia jie pratinasi būti atsakingi už savo gyvenimą, todėl patys tvarkosi kambarius, skalbiasi drabužius, mokosi gaminti maistą, tvarko aplinką.


Socialinės dirbtuvės – naujas impulsas

Neįgaliųjų reikalų departamentui paskelbus apie institucinės globos įstaigų pertvarką Lietuvoje ir pakvietus prisijungti prie projekto „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra“, A. Rekštienė parengė paraišką socialinėms dirbtuvėms įkurti. Čia gyvenantys neįgalieji panašios patirties jau turėjo – nuo 2016 metų įgyvendino socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projektus, mokėsi įvairių amatų. Direktorė neabejojo, kad socialinės dirbtuvės padės dar kryptingiau lavinti šių namų gyventojų darbinius įgūdžius, paskatins juos integruotis į visuomenę. Ir neapsiriko. Nuo praėjusių metų pavasario veikiančiose socialinėse dirbtuvėse darbas virte verda – kasdien po 6 valandas rankdarbiais užsiimantys neįgalieji mezga servetėles, iš odos gamina rankines, pinigines, daro plaukų lankelius, apyrankes, stalo padėkliukus. Vos spėja rankdarbių nuotraukas įkelti į feisbuką, kai tuoj pat atsiranda jais susižavėjusių pirkėjų. Ir ne tik iš Lietuvos, darbeliai yra pasiekę ir ne vieną užsienio šalį. Direktorė sako, kad tai jos globotiniams teikia didžiulį džiaugsmą, motyvuoja dar labiau stengtis. Pasak jos, šiems žmonės labai svarbu jaustis reikalingiems, patiems užsidirbti (socialinių dirbtuvių dalyviai gauna ir tam tikrą kompensaciją). Ne vienas svajoja ir apie galimybę turėti tikrą darbą.


Apdovanojimas – paskatinimas tęsti veiklą

Kėdainiuose, Rotušės aikštėje, A. Rekštienei įteiktas „Lietuvos garbės“ apdovanojimas – ne tik padėka už dviejų dešimt­mečių atsidavimą neįgaliesiems, bet ir, pačios Gyvenimo namų direktorės teigimu, įpareigojimas tęsti šią veiklą, nenuleisti rankų. Žinia, kad direktorė nominuota tokiam garbingam apdovanojimui labai pradžiugino visus šių namų gyventojus ir darbuotojus. Beje, šia proga jie taip pat sulaukė puikios dovanos – didžiulės lentynos rankdarbiams, priemonėms susidėti.

Mama čia dažnai vadinama Asta neabejoja, kad ir toliau ieškos, kaip padėti jos globotiniams integruotis, ką daryti, kad keistųsi visuomenės požiūris į negalią. „Neįgalieji – tokie pat žmonės kaip ir mes. Jie irgi nori būti naudingi“, – sako „Lietuvos garbės“ apdovanojimą pelniusi A. Rekšienė.

Aldona DELTUVAITĖ

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje