Tinklalaidė „Ieškau atsakymų“ – iniciatyvių savanorių kūrinys

Socialinės tinklalaidės „Ieškau atsakymų“ vadovė Alvita Butmanaitė.

Sėkmės formulė
Nustatymai

„Gyvoji biblioteka“ – tai atviri, drąsūs ir nuoširdūs pokalbiai su įvairią patirtį turinčiais žmonėmis apie jų gyvenimus ir išgyvenimus, stereo­tipines visuomenės nuostatas ir būtinybę keisti požiūrį. Daugiau kaip dešimtmetį su žmonėmis bendravusios „gyvosios knygos“ ieško naujų formų ir būdų pasiekti kuo platesnę auditoriją. „Gyvosios bibliotekos“ savanorių komanda pristato naują socialinį projektą – tinklalaidę „Ieškau atsakymų“ ir kviečia tapti jos klausytojais bei dalyviais. Apie tai, kas paskatino imtis šio projekto, kalbamės su tinklalaidės sumanytoja ir vadove Alvita Butmanaite

Kaip kilo mintis kurti tokią tinklalaidę? Kuo ji ypatinga?

„Gyvoji biblioteka“ yra vieta, kuri suburia skirtingų nuomonių, išvaizdų, išgyvenimų turinčius žmones. Ne veltui ji pasivadino biblioteka, kuri kvėpuoja – čia lauk pačių įdomiausių pokalbių, todėl labai natūraliai kilo idėja suburti mūsų savanorius naujam projektui – tink­lalaidei. Norėjome surasti kitą būdą, kaip priminti apie save, o nežinantiems – padėti mus atrasti. Ir nors karantino laikotarpiu gyvenimas sulėtėjo, socialinės problemos niekur nedingo. Norėjome toliau tęsti savo edukacinę veiklą kalbėdami apie žmogaus teises, lyčių lygybę, pasisakydami už nulinę diskriminaciją ir panašius dalykus. Kadangi „Gyvosios bibliotekos“ savanorių komanda turi sukaupusi įvairių kompetencijų, nusprendžiau iškelti idėją savo žinias panaudoti kuriant tinklalaidę. Kaip ne vienas pavyzdys jau yra parodęs, šis laikas yra tink­lalaidžių laikas – gana profesionaliai ir nebrangiai galima išeiti į eterį. O žinių ir įgūdžių kurti tokiam projektui mes turime. Ši tinklalaidė unikali tuo, kad jos kūrėjų komanda tikrai žino, apie ką reikia kalbėti ir kokius mūsų visuomenėje įsigalėjusius mitus būtina griauti.

Tinklalaidę pavadinote „Ieškau atsakymų“. Ar nemanote, kad pirmiausia žmonės joje ieškos atsakymų į klausimus, pavyzdžiui, kokios valstybės paramos gali tikėtis vienu ar kitu konkrečiu atveju, kaip susirasti darbą ar pan.?

Į konkrečius, ypač socialinės srities klausimus, atsakymus galima rasti valstybinių institucijų svetainėse, pavyzdžiui, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos skyrelyje „Socialinė parama: kas man priklauso?“ ar Neįgaliųjų reikalų departamento sukurtame puslapyje „Mano garantijos.lt“. Mūsų tinklalaidė plačiąją visuomenę kviečia apžvelgti įvairias socialines prob­lemas, su kuriomis vis dar susiduriame, išgirsti atsakymus į galbūt seniai ramybės neduodančius klausimus. Norime kalbėti ne apie materialinius, bet apie vertybinius dalykus. Siekiame ugdyti toleranciją, metame iššūkį stereotipams, skatiname socialinių grupių integraciją.

Tinklalaidės kūrybinė grupė (nuo viršaus, iš kairės): Henrikas Ražanas, Ieva Gaučaitė, Ugnė Mikalajūnaitė, Alvita Butmanaitė, Ozgur Deniz Kaya, Andrius Klajūnas.

Jau galima paklausyti pirmųjų įrašų. Kokias temas juose nagrinėjote?

Projektas startavo pakviesdamas pirmosios tinklalaidės apie organų donorystę autorius Karoliną Dačkutę ir Aistį Žekevičių bei Lietuvos asociacijos „Gyvastis“ vadovę Aušrą Degutytę. Pirmajame epizode jie pasakoja, kaip transplantacija pakeičia žmogaus gyvenimą, atskleidžia organų donorystės prasmę, tuo skatina pasikalbėti savo šeimoje dėl savo apsisprendimo tapti donoru.

Antrasis „Ieškau atsakymų“ epizodas skirtas fizinei negaliai. Epizodas unikalus tuo, kad jo vedėja Aistė Bužinskaitė pati juda neįgaliojo vežimėliu. Pokalbio svečias Martynas Vitkus vis tik kviečia nesureikšminti šio fakto ir ragina „žiūrėti į žmogų ir matyti žmogų, o ne jo negalią“. Tuo pačiu pasidalija ir linksmais nutikimais iš savo gyvenimo, nes kam gi nenutinka kuriozų.

Kol kas dar tik laukiamas trečiasis epizodas pasirodys liepos 17 d. Jame bus „advokataujama“ vaikų autizmui kartu su feisbuko puslapio „Autisto tėtis“ įkūrėjais Vytu ir Laima Butėnais bei pedagoge Laura Linkevičiene.

Kas sudaro šios tinklalaidės kūrybinį branduolį? Kokiomis patirtimis šie žmonės gali pasidalyti?

Tinklalaidės kūrybinė grupė – „Gyvosios bibliotekos“ savanoriai Ieva Gaučaitė, Ozgur Deniz Kaya, Andrius Klajūnas, Ugnė Mikalajūnaitė, Henrikas Ražanas ir, žinoma, aš – A. But­manaitė.

Andrius yra „Gyvosios biblio­tekos“ knyga – žmogus, turintis psichikos sutrikimą. Jis prisideda prie temų apie psichinę sveikatą. Andriaus istorija ir kuriamos temos unikalios tuo, kad niekas daugiau Lietuvoje apie tai nekalba taip drąsiai ir taip aiškiai, kaip tai daro jis. Komandoje Andrius atsakingas ir už techninius dalykus, palaiko mūsų Spotify ir RedCircle kanalus.

Ozgur – mūsų savanoris iš Turkijos. Lietuvoje jis jau metus, neseniai tapo VDU studentu. Ozgur daug dirba su žmogaus teisių temomis tarptautiniu lygmeniu, kalba apie savo, kaip užsieniečio, patirtį Lietuvoje. Jis – ir mūsų montažo specialistas, ir IT prodiuseris, fotografas.

Henrikas – melomanas, turintis dalinį kurtumą. Mūsų komandoje jis dirba daugiau su politinėmis temomis, nes yra ir jaunasis socialdemokratas.

Kadangi norėjome tinklalaidę padaryti kuo labiau prieinamą visiems, Ieva prisiėmė tit­ruotojos poziciją – epizodams kuria lietuviškus titrus. Bet tai tik viena iš jos pareigų. Ieva yra ir mūsų fotografė, dirba su temomis apie fizines negalias, nes ir pati turi judėjimo negalią, naudojasi neįgaliojo vežimėliu. Ji taip pat bus ir mūsų balsas.

Ugnė – kol kas pagrindinė epizodų vedėja ir daugiausiai iš visų komandos narių dirba prie temų ne tik jas rengdama, bet ir montuodama. Ugnė yra labai universali, kartu su Henriku dirba ties politinėmis temomis, ateityje pradės ruošti ir laidas, susijusias su LGBT. Ji – „Gyvosios bibliotekos“ knyga, atvirai kalbanti apie savo aseksualumą.

Aš, bent jau kol kas, prisi­imu šios tinklalaidės vairą, nors tikrai noriu pabrėžti, kad pas mus absoliuti demokratija. Atlieku vadybos, administravimo darbus, dalyvauju kūrybiniuose procesuose kurdama tekstus, dirbdama su temomis. Šiuo metu dirbu ties suaugusių alkoholikų vaikų tema. Pati nesu „Gyvosios bibliotekos“ knyga, bet esu savanorių koordinatorė, užsiimu komunikacijos reikalais.

Mūsų kūrybinę grupę sudaro labai skirtingi asmenys, bet mus vienija vienas bendras tikslas – kalbėti apie tai, ko kiti nepasakys.

Kaip rasti šią tinklalaidę?

Tinklalaidės „Ieškau atsakymų“ ieškokite Youtube, Spotify ir RedCircle kanaluose.

Kalbėjosi Aldona DELTUVAITĖ

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje