Filharmonijoje skambėjusi muzika liejosi iš širdies į širdį

Šventiniame renginyje skambėjo Silvijos Beatričės Petkevičiūtės ir Mindaugo Žemaičio duetas.

Tolerancijos horizontas
Nustatymai

Lietuvos muzikų rėmimo fondas ir „Atgaivos“ bendrija į Tarptautinei neįgaliųjų dienai skirtą šventinį koncertą pakvietė jau 23 kartą. Nacionalinė filharmonija svetingai pasitiko iš visos Lietuvos atvykusius svečius. Beveik 700 neįgaliųjų, jų artimųjų ir globėjų sukvietusi šventė „Dainuok, širdie, gyvenimą“ tapo tik­ra muzikos fiesta. Įvairių žanrų ir atlikėjų muzika stebino, teikė atgaivą, padėjo atitrūkti nuo kasdienybės. 

Panevėžio rajono neįgaliųjų draugijai šįsyk atstovavo Ramygalos seniūnijos muzikos mėgėjos. 

Vienoje scenoje – ir muzikos profesionalai, ir neįgalūs atlikėjai

Lietuvos muzikų rėmimo fondas (LMRF) šiemet mini 25-ąsias savo veiklos metines. Pasak fondo direktorės Liucijos Stulgienės, nuo pat jo pradžios neįgaliems žmonėms netrūko dėmesio, o įkūrus bendriją „Atgaiva“, jiems skirti renginiai tapo kasmetine tradicija. Prasidėjusi dar tuometiniuose Sporto rūmuose, į kuriuos tada sukvietė per 4 tūkst. žmonių iš atokiausių šalies kampelių, ji tebegyvuoja ir šiandien. Nacionalinėje filharmonijoje žiūrovų susirenka mažiau, tačiau čia jų laukia jaukesnė aplinka, leidžianti nuoširdžiau mėgautis muzika. Beveik per ketvirtį amžiaus neįgaliesiems koncertavo įvairiausi atlikėjai. Savo dainavimu džiugino Virgilijus Noreika, Eduardas Kaniava, Vladimiras Prudnikovas. Žavėjo „Lietuvos“ ansamblio prog­rama, pramoginių šokių kolektyvas „Žuvėdra“, šioje salėje daugelis pirmą kartą pamatė vienu metu dviem fortepijonais skambinančius septynis Klaipėdos universiteto Menų fakulteto Fortepijono katedros dėstytojus.

Visuose šiuose koncertuose kartu su muzikos profesionalais kasmet pasirodo ir talentingi neįgalūs atlikėjai. Iki sielos gelmių jaudino Onutės Matusevičiūtės dainavimas, Dalios Liutkienės vadovaujamas Kauno miesto neįgaliųjų draugijos vokalinis ansamblis „Atgaiva“, „Perliukų“ konkurso laureatas Emilis Korickij ir daugelis kitų. Šiemet fortepijonu skambino, solo ir duetu dainavo Vytauto Didžiojo universiteto studentė Silvija Beatričė Petkevičiūtė.

Pasak renginio vedėjos Sigitos Stankevičiūtės, koncerto svečiai galėjo mėgautis ir vieno mažiausių muzikos instrumentų – fleitos skambesiu, ir paties didžiausio Nacionalinės filharmonijos instrumento – vargonų – muzika. Profesionalios muzikos erdves neįgaliesiems šiemet atvėrė Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos simfoninis orkestras, vadovaujamas talentingo meno vadovo ir dirigento Martyno Staškaus, ir solistai Vilija Mikštaitė (mecosopranas), Eugenijus Chrebtovas (baritonas), Mindaugas Žemaitis (baritonas), Andrius Pleškūnas (altas), Jarūnė Barkauskaitė (vargonai), Dainius Kepežinskas (fortepijonas).

Šventiniame renginyje dalyvavusio Seimo nario Justo Džiugelio teigimu, malonu, kad negalią turinčius žmones subūrė būtent tokia – klasikinė muzika. Susirinkusiesiems jis linkėjo, kad muzika visada skambėtų jų širdyse.

Klasikinės muzikos koncerte – ir grupė Klaipėdos miesto neįgaliųjų draugijos narių.

Ne mes duodame neįgaliesiems, o jie mus praturtina

Į Tarptautinei neįgaliųjų dienai skirtą šventinį koncertą atvykusius neįgaliuosius, jų artimuosius, globėjus, savanorius pasveikino šalies Prezidentė Dalia Grybauskaitė, Premjeras Saulius Skvernelis.

Pasak D. Grybauskaitės, Lietuvai reikalingas kiekvienas žmogus. „Turime padaryti viską, kad jūs tai jaustumėte, – sakoma Prezidentės sveikinime. – Didžiuojamės visais, kurie sugeba tapti kitiems įkvepiančiu pavyzdžiu ir paskatinimu. Kiek­vienam jūsų linkiu stiprybės ir sveikatos, ištvermės ir vilties, tvirto įsitikinimo, kiek daug galime pasiekti, kai pasikliaujame savo jėgomis ir greta esančiais žmonėmis.“

Premjero patarėjo Juozo Bernatavičiaus perduotame S. Skvernelio sveikinime taip pat pabrėžiama, kad nors žmogaus negalia – nelengvas išbandymas, tačiau jį įveikusieji dažnai visus stebina neįtikėtinais gebėjimais. „Lietuvos stiprybė slypi mūsų žmonėse ir tautos vienybėje“, – sakoma Premjero sveikinime.

Apie vienybę, buvimą drauge kalbėjo ir socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis. Pasak jo, yra du keliai – būti visiems drauge ar gyventi atskirai. Apgailestavęs, kad šalyje dar vis tebėra per daug specialių mokyklų, įmonių, globos namų, ministras ragino rinktis pirmąjį kelią. Negalios paliesti žmonės turi būti matomi pagrindinėse aikštėse, dalyvauti svarbiausiuose renginiuose. L. Kukuraičio nuomone, ne mes kažką duodame neįgaliesiems. Tai jie moko, augina ir praturtina bend­ruomenę.

Smagų pasirodymą surengė folkloro ansambliai „Nalšia“ ir „Poringė“.

Į šventinį koncertą – tik sulaukus savo eilės

Filharmonijos salė buvo pilnutėlė. Į šventinį koncertą nuo ankstyvo ryto išsiruošė Klaipėdos, Palangos, Kretingos, Skuodo neįgaliųjų draugijų nariai. Iš Vakarų Lietuvos Vilnių pasiekti reikia ne tik nemažai laiko, bet ir ištvermės. Tačiau, pasak Klaipėdos miesto neįgaliųjų draugijos pirmininko Vlado Alsio, žmonės noriai vyko pasiklausyti klasikinės muzikos, pabendrauti, susitikti su iš kitų rajonų atvykusiais bičiuliais.

Panevėžio rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkė Aurelija Petronienė į Nacionalinę filharmoniją atvyko su būreliu Ramygalos seniūnijos moterų. Draugijos vadovė džiaugėsi, kad gali į šią šventę atvežti vis kitos seniūnijos žmones. „Pamečiui pasiskirstome, kas kada vyks. Žmonėms labai reikia tokių sielą gaivinančių renginių“, – įsitikinusi A. Petronienė.

Rotacijos principas galioja ir Utenoje. Tik, pasak Neįgaliųjų draugijos pirmininkės Sandros Ragaišytės, ne vien tarp draugijos narių, bet ir tarp neįgaliųjų organizacijų. „Kasmet į šią šventę vyksta vis kitos neįgaliųjų asociacijos nariai – „Vilties“, Utenos krašto žmonių su negalia sąjungos. Šiemet atėjo eilė Neįgaliųjų draugijai“, – pasakojo S. Ragaišytė. Pasak pirmininkės, pirmenybė buvo teikiama tiems, kurie anksčiau čia nesilankė, bei tiems, kurie apskritai mažiau kur išvyksta.

Visada smagu sutikti aktyvius Tauragės ratukų sąjungos ir Neįgaliųjų draugijos narius. Ir šįsyk jų būrelis buvo nemažas. Progos atvykti į respublikinius renginius nepraleidžia ir Pasvalio rajono, Birštono, Visagino neįgaliųjų draugijos, Kėdainių rajono paraplegikų asociacija ir kt. Daugeliui patiko ne tik klasikinės muzikos atlikėjai, bet ir nuotaikingi folkloro kolektyvai „Nalšia“, „Poringė“.

Dažnos delegacijos nariai apsilankė ir tądien nemokamai neįgaliesiems duris svetingai atvėrusiuose muziejuose. O ir šventiniam koncertui pasibaigus į namus neskubėjo. Ne vienam rūpėjo pamatyti visą Europą nustebinusią kalėdinę Vilniaus eglę, nusifotografuoti prie jos. Sostinėje visi norėjo pasisemti kuo daugiau įspūdžių, kad jie nuskaidrintų didžiųjų metų švenčių laukimą.

Aldona MILIEŠKIENĖ
Autorės nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje